Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w minionych 12 miesiącach

Andy Fletcher / fot. facebook.com/andrewfletcher
Artykuł
Andy Fletcher

Od początku roku świat muzyki elektronicznej stracił wielu swoich bohaterów. Oddajemy im cześć w tym wyjątkowym okresie.

Pamiętamy

Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Dzień Zaduszny (2 listopada) to okazja do refleksji nad tymi, których nie ma już wśród nas. W ostatnich dwunastu miesiącach pożegnaliśmy wielu znakomitych artystów, muzyków, DJ-ów, producentów oraz ludzi sceny. Raz jeszcze oddajmy hołd i chociaż na chwilę przywróćmy pamięć o tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii.

Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
fot. Mike Labrum

Andy Barker z 808 State (1968-2021)

Andy Barker, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Andy Baker / 808 State Facebook

Andy Baker był jednym ze współzałożycieli legendarnej manchesterskiej formacji acid-house’owej 808 State. W zespole pełnił funkcję klawiszowca oraz basisty. Nieprzerwanie aż do swojej śmierci. W tym czasie nagrał z grupą sześć albumów. Uznawany był za autora i producenta wielu piosenek bandu. Największy sukces komercyjny osiągnęły krążki Pacific State (wydany w kilku wersjach), 90 i ex:el, na którym gościnnie pojawili się Bernard Summer i Björk. Artysta zmarł w listopadzie po krótkiej chorobie.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

808 State – Pacific State

Alvin Lucier (1931-2021)

Alvin Lucier, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Alvin Lucier / Instagram / @cerionimusic / c/o ALVIN LUCIER

Amerykański muzyk Alvin Lucier był jednym z pionierów nowej kompozycji muzycznej oraz performance’u. Tworzył eksperymentalne, dźwiękowe instalacje, które odkrywały zjawiska akustyczne i poszerzały percepcję słuchową. Artysta cierpiał na chorobę Parkinsona.

Alvin Lucier – Music For Solo Performer (1965)

Steve Bronski z Bronski Beat (1960-2021)

Steve Bronski, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Steve Bronski / Bronski Beat official Facebook

Steve Bronski był współzałożycielem legendarnej formacji synth-popowej Bronski Beat. Ich debiutancki singiel Smalltown Boy do dziś jest jednym z najważniejszych utworów epoki oraz społeczności LGBT. Wokalista Jimi Sommerville niedługo po komercyjnym sukcesie odszedł z zespołu, by utworzyć nową grupę – The Communards, ale Bronski Beat kontynuowało działalność. Muzyk zmarł w szpitalu po tym, jak wyciągnięto go z pożaru w jego mieszkaniu.

Bronski Beat – Smalltown Boy

Carsten Klemann (1980-2022)

Carsten Klemann, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Carsten Klemann / fot. Unbekannt

Carsten Klemann był rezydentem berlińskiego klubu Watergate od początku jego istnienia.

Jost & Klemann – CC01 (Detroit)

MC Skibadee (1975-2022)

MC Skibadee, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
MC Skibadee / fot. GRM Daily

To bez wątpienia największa strata dla sceny drum’n’bass w ostatnim roku. Alphonso Bondzie, popularnie znany jako MC Skibadee, był jednym z czołowych MC. Zaczynał w City Sound Radio w 1993 roku, a jego kariera nabierała rozpędu wraz z rozwojem sceny. Przez lata zdobywał mnóstwo nagród dla najlepszego MC gatunku drum’n’bass. Do historii przeszła jego współpraca z MC Shabba D jako Skibba n Shabba. Wielu słuchaczy wychowało się na setach z jego udziałem. Nagła i wczesna śmierć artysty wywołała ogromne poruszenie wśród społeczności muzyki klubowej.

MC SKIBADEE with DJ SS @ Desire Germany – 02.10.2000

Mira Calix (1969-2022)

mira calix, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Mira Calix / fot. Jana Chiellino

Pochodząca z Południowej Afryki producentka, didżejka oraz artystka wizualna była jedną z najważniejszych żeńskich postaci gatunku IDM. Reprezentantka oficyny Warp Records zmarła w swoim domu w angielskim Bedford.

Mira Calix Boiler Room London DJ Set

Klaus Schulze (1947-2022)

klaus schulze, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Klaus Schulze / fot. klaus-schulze.com

Klaus Schulze do historii muzyki przejdzie jako prekursor muzyki elektronicznej i niedościgniony przedstawiciel krautrocka. Schulze nagrywał pod własnym nazwiskiem, jak i przybierając pseudonim Richard Wahnfried. Współtworzył również legendarną grupę Tangerine Dream oraz był jednym z czołowych przedstawicieli tzw. szkoły berlińskiej. Jego twórczość stanowiła fundamenty dla wielu współczesnych gatunków – od trance, poprzez techno, po ambientu.

Klaus Schulze Live – WDR Köln 1977

Dave Smith z Sequential Circuits (1950-2022)

DAVE SMITH, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Dave Smith / fot. Sequential / Twitter

Bez wątpienia to największa strata dla branży producentów audio ostatniego roku. Dave Smith to założyciel firmy Sequential Circuits. Jego wkład w rozwój syntezy oraz MIDI był kluczowy dla muzyki. W 1977 wydał Prophet-5, pierwszy na świecie programowany polifoniczny syntezator oraz pierwszy instrument muzyczny działający na mikroprocesorze. Dave Smith był aktywny do końca swoich dni – kilka dni przed śmiercią prezentował wraz z Tomem Oberheimem nowy syntezator Oberheim OB-X8 w Berlinie oraz gościł na Movement Music Festival w Detroit.

The Prophet of Synthesizers: A Tribute to Dave Smith

Vangelis (1943-2022)

Vangelis, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Vangelis / fot. fot. Dave M. Benett

Ewangelos Odiseas Papatanasiu, znany wszystkim jako Vangelis, to jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki naszych czasów. Twórczość Vangelisa, a przynajmniej jej niewielki fragment, słyszał niemal każdy. Pamiętne motywy greckiego multiinstrumentalisty nie tylko wzbogacały filmy, ale stawały się również uniwersalną muzyką, która trafiała do zwykłych ludzi. Do historii przeszły jego kompozycje do filmów: Rydwany Ognia, 1492: Wyprawa do Raju oraz Łowcy Androidów. Niecodziennie się zdarza, by tak poważna i wymagająca muzyka stała się elementem popkultury i rozrywki – on tego dokonał.

Vangelis – Chariots Of Fire

Andy Fletcher z Depeche Mode (1961-2022)

Andy Fletcher, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Andy Fletcher / fot. facebook.com/andrewfletcher

Wiadomość o śmierci Andy’ego Fletchera była ogromnym szokiem dla całej branży muzycznej oraz fanów Depeche Mode. Razem z Dave’em Gahanem i Martinem Gore’em Andy Fletcher był jednym z trzech członków legendarnej grupy, działający nieprzerwanie od momentu jej powstania w 1980 roku. Obecność klawiszowca i basisty dawała zespołowi stabilność i byt. To on był filarem Depeszy – łagodził częste konflikty i spory między frontmanami zespołu. Artysta zmarł w swoim domu na rozwarstwienie aorty. Po jego śmierci wszyscy zastanawiali się, co będzie dalej z zespołem – wielu fanów obawiało się, że bez Fletchera to koniec. Kilka dni po jego pogrzebie Gahan oraz Gore ogłosili powstanie nowego materiału oraz zapowiedzieli trasę koncertową.

Depeche Mode – Shake The Disease

Patrick Adams (1950-2022)

Patrick Adams, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Patrick Adams / fot. Vulture.com

Jako miłośnik soulu, który zyskał wszystko mówiące miano „księcia R&B”, Patric Adams był mistrzem aranżacji dla takich zespołów jak Sister Sledge i Candi Staton. Jednak gdy w latach 70. nastąpił prawdziwy rozkwit muzyki disco, Adams rozwinął się jako mistrz studia, wirtuoz syntezatorów i inspiracja dla między innymi takiego zespołu jak Chic, który Nile Rodgers nazwał „jednym ze swoich największych wpływowych grup”. Adams cieszył się reputacją inżyniera i producenta, a jego szczytem była współpraca z Leroyem Burgessem, który dostarczał przeboje dla legendarnych nowojorskich DJ-ów, takich jak Larry Levan. Po podpisaniu kontraktu z Burgessem na prowadzenie jego wczesnego zespołu Black Ivory Adams współpracował z nim przy wielu genialnych wynalazkach, w tym przy kultowym projekcie Phreek, którego jedyna piosenka, Weekend, stała się zarazem jego wielkim hitem oraz przy studyjnym projekcie Inner Life, którego topowym przebojem był m.in. utwór I’m Caught Up (In a One Night Love Affair).

Patrick Adams – Dance Dance Dance

Tim Dolla (1983-2022)

Tim Dolla, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Tim Dolla / fot. Fot. Usdaynews.com

DJ Tim Dolla uznawany jest za pioniera gatunku muzycznego Jersey Club na początku lat 2000. W tamtym okresie MC byli centralnym elementem sceny klubowej JS – DJ-e często instruowali tłum, aby wykonywał określone ruchy taneczne podczas setów. Wówczas Tim Dolla zmęczył się mówieniem przez mikrofon i postanowił wyprodukować utwór, który zawierał instrukcje dotyczące jednego z popularnych w tamtym czasie ruchów tanecznych – „swing dat”. Utwór Swing Dat Shyt stał się wiralem, a inni producenci w USA i Wielkiej Brytanii poszli w jego ślady.

Tim Dolla B2B Tameil Boiler Room Newark DJ Set

Mark Fleischman – właściciel Studio 54 (1940-2022)

Mark Fleischman, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Mark Fleischman / fot. Fot. vodflix.tv

Mark Fleischman był właścicielem legendarnego nowojorskiego klubu disco Studio 54 w latach 80. Od 2016 cierpiał na niezidentyfikowaną chorobę neurologiczną. Zmarł w szwajcarskiej klinice Dignitas po eutanazji.

Inside Studio 54

Jamie Roy (1989-2022)

Jamie Roy, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Jamie Roy / fot. fot. Mixcloud.com

Szkocki didżej i producent muzyki house był od kilku lat rezydentem na Ibizie – regularnie występował w najpopularniejszych miejscówkach na Białej Wyspie. Jamie Roy był bardzo lubiany przez środowisko. Postrzegano go jako wielki talent, który najlepsze miał mieć jeszcze przed sobą. Kilka dni przed śmiercią ogłosił w mediach społecznościowych, że „ukończył swój utwór życia”. Po śmierci jego utwór wydany w 2021 –Organ Belta – został numerem 1. na liście Beatport.

Jamie Roy – 1001Tracklists ‘Something’ Spotlight Mix

Stu Allan (1962-2022)

Stu Allan, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Stu Allan / fot. Fot. Google Arts & Culture

Stu Allan był legendą manchesterskiej sceny rave z lat 90. Artysta przegrał roczną walkę z rakiem.

Stu Allan – A Feeling (Technikal Vocal Mix)

Art Laboe (1925-2022)

Art Laboe, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Art Laboe / fot. The Hollywood Reporter

Art Laboe był jednym z pierwszych DJ-ów, którzy grali R&B i rock 'n’ rolla w radiu Los Angeles / West Coast. Był także właścicielem i operatorem klubu nocnego, który jest obecnie siedzibą The Comedy Store w Los Angeles. To właśnie jemu przypisuje się stworzenie frazy „oldies but goldies” czyli „stare, ale jare”. Zmarł na zapalenie płuc.

Remembering Art Laboe | KCET

Mighty Mouse (1974-2022)

mighty mouse, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Matthew Ward / fot. Facebook

Producent i DJ muzyki house oraz disco Matthew Ward, popularnie znany pod aliasem Mighty Mouse, był reprezentantem Defected Records na Ibizie. Artysta zmarł nagle we śnie z powodu tętniaka aorty.

Mighty Mouse @ Jackies Virtual Music Fest

Walsh (1982-2022)

Walsh, Wspominamy artystów i przedstawicieli branży muzycznej zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Walsh / fot. Resident Advisor

Darren Walsh był jednym z pionierów brytyjskiej sceny dubstepowej. Walsh po raz pierwszy zaznaczył swoją obecność w połowie lat 90., forsując mroczne i nastrojowe brzmienie w londyńskiej stacji Delight 103.00FM wraz z N-Type. Jako wczesny adaptator dubstepu Darren wydawał muzykę w Hotflush Recordings, Texture Records i swojej własnej wytwórni Biscuit Factory, współpracując z takimi artystami jak Benga, Benton, Kromestar i Kutz.

Benga & Walsh – MilitaryPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →