Wielkopolska ze wsparciem dla klubów i artystów – Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa

News
Tama 2020

Władze Poznania zapowiedziały uruchomienie Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W puli wsparcia znalazły się ponad 94 miliony złotych. Na pieniądze liczyć mogą także artyści, kluby i inne podmioty kulturalne, które dotąd nie zostały uwzględnione w rządowych tarczach antykryzowych. Nabór wniosków do Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej rusza na przełomie lipca i sierpnia.

Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa. Prawie 100 milionów złotych do wzięcia

Wielkopolska kolejny raz pokazała, że nie chce oglądać się na stolicę w trosce o lokalną gospodarkę i kulturę. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, będący dyspontentem unijnych funduszy, ogłosił powołanie Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Program zakłada wsparcie przedsiębiorców w formie dotacji pochodzących z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Pula pomocy wynosić będzie dokładnie 94 293 867,92 zł. To, co wyróżnia ten program pomocy, to przede wszystkim szeroki zakres podmiotów, które mogą stać się jego beneficjentami.

Kluby i artyści, bądźcie czujni! Nadchodzi pomoc

Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa skierowana jest do mikro- i małych przedsiębiorców, w tym także osób samozatrudnionych. Jak wiemy, tego typu forma działalności jest dość powszechna w szeroko pojętej branży kulturalno-rozrywkowej. Dlatego z pomocy będą mogły skorzystać zarówno pojedyncze osoby, w tym twórcy, lecz także właściciele klubów, agencji artystycznych i wielu innych podmiotów, które dotąd nie otrzymały dedykowanego wsparcia (poza powszechnymi programami pomocy dla przedsiębiorców). Wśród profesji, które mogą ubiegać się o dotacje znalazły się m.in. (według PKD):

59.14.Z – działalność związana z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych;
90.01.Z – działalność związanej z wystawianiem przedstawień artystycznych;
90.02.Z – działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych;
90.03.Z – artystyczna i literacka działalność twórcza;
90.04.Z – działalność obiektów kulturalnych;
91.03.Z – działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych;
93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Szeroki zakres wspieranych podmiotów

Jak zapewniają grantodawcy, pod wymienionymi wyżej profesjami klasyfikowane są również kluby z muzyką elektroniczną. Dlatego już dziś tego typu podmioty są zachęcane do tego, by zainteresować się wsparciem w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Co więcej, program zakłada wsparcie przedsiębiorców typu B, czyli „mikro-, małych przedsiębiorstw spełniających warunki (…), których wiodąca działalność prowadzona jest w ramach innych niż wymienione w typie A kodów PKD (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), Dz.U. 251, poz. 1885, ze zm.)”. Szczegóły programu, wraz z warunkami ubiegania się o pomoc, znajdziecie tutaj.

15 lat Muno.pl / Tama / Fot. Artur Nowicki

15 lat Muno.pl / Tama / Fot. Artur Nowicki

Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa. Najważniejsze informacje

Jesteście zainteresowani pomocą, ale macie wątpliwości? Dla wszystkich chcących ubiegać się o wsparcie z programu, powstała specjalna strona, na której znalazły się najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

Wniosek o wsparcie z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej będzie można złożyć za pomocą dedykowanego generatora. Cały proces odbywa się w trybie online. Nabór ruszy na przełomie lipca i sierpnia. Pilnie wypatrujcie oficjalnej daty rozpoczęcia naboru, o której będą informować instytucje publiczne takie jak m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

A co zamierza rząd…?

Dziennik Gazeta Prawna opublikował dziś zapis rozmowy z Jadwigą Emilewicz, minister rozwoju, która zamierza przedstawić jutro kolejne rządowe decyzje dotyczące odmrażania gospodarki. Zgodnie z zapowiedzią, nie zostaną ogłoszone kolejne tarcze antykryzysowe (przypomnijmy, że w dotychczasowych nie znalazła się pomoc dla klubów). Zamiast nich, mają pojawić się dedykowane „minitarcze”, które będą skierowane bezpośrednio do wybranych sektorów

Zgodnie z informacjami, które można przeczytać na facebookowym profilu grupy TUgether, której przedstawiciele prowadzą rozmowy z rządem, spodziewane jest ogłoszenie nowych form wsparcia m.in. dla branży turystycznej, hotelarskiej oraz przewozowej. O sektorze kulturalno-rozrywkowym, w tym o klubach czy o scenotechnice, w zapowiedziach nie padło ani jedno słowo, a zatem nie oczekujemy, by pojawiły się jakiekolwiek zmiany wpływające na obecną sytuację tej gałęzi gospodarki i poprawę jej stanu.

#razemtańczymyrazemwalczymy – wywiad z Marcinem Kostaszukiem

O samorządowym podejściu do aktualnej sytuacji, problemach oraz sposobach wspierania klubów i artystów rozmawialiśmy z Marcinem Kostaszukiem, zastępcą dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. Wywiad odbył się w ramach akcji #razemtańczymyrazemwalczymy.

#razemtańczymyrazemwalczymy

#razemtańczymyrazemwalczymy

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →