W Glasgow tancerze produkują prąd zasilający klub. W Polsce mogliby zasilić cały kraj?
Klub SWG3 w Glasgow wykorzystuje ciepło ciała do zasilania systemu energetycznego i redukcji emisji dwutlenku węgla.
SWG3: Tańcz dla dobra środowiska
Klub nocny SWG3 w Glasgow uruchomił zapowiadany od dłuższego czasu nowy system energetyczny, który czerpie energię z ciepła ciała tancerzy. Prace nad nim trwały od ponad trzech lat. Właściciele mają nadzieję, że nowy system energetyczny pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 70 ton rocznie.
Ciepło wytwarzane przez tańczące osoby jest przesyłane za pomocą płynu nośnego do 200-metrowych odwiertów, które są ładowane jak baterie termiczne. Energia wraca następnie do pomp ciepła, jest ulepszana do odpowiedniej temperatury, a następnie wraca do wnętrz SWG3. Zespół w obiekcie twierdzi, że nowy system pozwoli na całkowite odłączenie kotłów gazowych w obiekcie, co jest dobrą wiadomością w obliczu rosnących cen energii w Wielkiej Brytanii i innych krajach.
Kiedy zaczynasz tańczyć do typowej piosenki Rolling Stones, możesz wygenerować 250 W. Ale jeśli masz DJ-a, który potrafi rozkręcić konkretną imprezę, to wtedy możesz wytworzyć 500-600 W energii cieplnej
– komentuje projektant systemu i założyciel TownRock Energy David Townsend.
Inwestycja w Glasgow ma zwrócić się w przeciągu najbliższych 5 lat
Instalacja systemu kosztowała szkocki klub ponad 600 tysięcy funtów. Pomimo wysokich kosztów oszczędności na rachunkach mogą sprawić, że inwestycja zwróci się w ciągu około pięciu lat.
Jeśli możemy sprawić, że będzie działać tutaj, w tym środowisku, nie ma powodu, dla którego nie możemy zabrać go do innych miejsc, nie tylko tutaj, w Szkocji i Wielkiej Brytanii, w całej Europie i dalej
– powiedział BBC News Fleming-Brown, dyrektor zarządzający obiektu.