Zawód VJ: Emilia Gumańska aka VJ Emiko- WYWIAD

Wywiad

Nasze opowieści o polskiej i zagranicznej scenie VJ-skiej opieramy przede wszystkim na wypowiedziach osób ją tworzących. Nie inaczej będzie i tym razem. Swoją historią postanowiła podzielić się z nami VJ Emiko.

Historia VJ Emiko zaczyna się w 2005 roku. Kolejne sześć lat to praca z fotografią, produkcją materiałów video i wizualizacjami. Artystka szybko ujawnia bardzo indywidualne podejście do VJ-ingu i wypracowuje ciekawy i charakterystyczny styl swoich obrazów. Na swoim koncie ma występy na wielu imprezach kulturalnych, muzycznych oraz audiowizualnych, m.in. Era Nowe Horyzonty, Festiwal Nowa Muzyka, Visual Berlin Festival.
Obrazy VJ Emiko możemy regularnie podziwiać w Polskim Radiu Czwórka. Artystka miksuje wizualizacje w czasie rzeczywistym podczas audycji muzycznych w projekcie telewizyjnym „Radio na Wizji” 

WYWIAD: VJ EMIKO (Wrocław)

Co sprawiło, że zainteresowałaś się VJ-ingiem? Zdaje się, że twój pierwszy występ miał miejsce w 2004 roku podczas Slot Art Festival…
Mój pierwszy występ był poprzedzony warsztatami organizowanymi we Wrocławiu przez Slot Art na miesiąc przed festiwalem, i na które przyszły tylko dwie osoby… zainteresowanie tematem było znikome, a we wrocławskich klubach wizualizacje nie istniały. Niemniej jednak moc obrazu w połączeniu z doznaniami audytywnymi wydała mi się na tyle potężna, że wciągnęła mnie od razu. Nie myliłam się.
W jaki sposób scharakteryzowałabyś styl swoich wizualizacji?
Moje wizualizacje to filmowo-fotograficzne hipnotyzujące obrazy wypełnione symboliką. Pierwszoplanowym elementem obrazu jest nacechowane emocjonalnie ludzkie ciało, przedstawione w sposób zmysłowy, oniryczny..
A jak to wygląda z przygotowywaniem materiału filmowego? Osoby pojawiające się na twoich obrazach podpatrywane są przez Ciebie z boku czy może trzymają się z góry ustalonego scenariusza…Co bierzesz pod uwagę przygotowując się do projekcji? Ile miejsca jest na przypadkowość i eksperyment w twoich występach?
Przeważającą część mojego materiału stanowią pojedyncze „mikroprojekty” video. Najpierw powstaje pomysł, następnie dobieram odpowiednią charakteryzację, modela oraz rekwizyty. Czasem rozpisuję szkic projektu w postaci scenopisu lub notatek: kadry, ruchy kamery, ruchy modelki, rozmieszczenie świateł. Zazwyczaj jednak finalny scenariusz krystalizuje się w czasie rzeczywistym na planie zdjęciowym, równolegle do realizacji rodzą się kolejne pomysły – projekt ewoluuje.
Reasumując procentowo : scenariusz: 40% eksperyment: 50% przypadkowość: 10%
Jakiego używasz sprzętu?
Canon 5D Mark II , Macbook pro + kontroler midi (Korg nano Kontrol).
Wizualizujesz zarówno imprezy klubowe, jak i wydarzenia kulturalne. W jakiego rodzaju przestrzeniach najlepiej się czujesz?
Wiele zależy od muzyki, publiki, charakteru eventu, przestrzeni oraz warunków projekcyjnych. Naprawdę nie ma reguły.

Co według ciebie pcha polską scenę VJ-ingu do przodu? Artyści, nowe technologie, czy może publiczność?
Zdolni ludzie, nieustannie pracujący nad doskonaleniem swojego warsztatu. Nowe technologie tylko wtedy podnoszą poziom VJ-ingu, jeśli nie są celem samym w sobie. Świadomość publiki zmienia się, dzięki łatwemu dostępowi do światowych produkcji wizualnych: klipów, filmów, video-artu na najwyższym poziomie, i coraz częściej potrafi  ona ocenić wartość prac VJ-skich.
Czy są prace innych artystów, które są dla ciebie szczególnie inspirujące?
Na obecną chwilę : „Inject” Herman Kolgen, instalacje audiowizualne Pipilotti Rist i fotografie Iry Bordo 
Jakie masz plany na najbliższy czas? Pracujesz nad jakimś konkretnym projektem?
Nieustannie zajmuję się produkcją nowych materiałów. Dość szybko mi się nudzą 😉 Obecnie pracuję nad nowym zbiorem wizualizacji nasyconych wyjątkową energią, ruchem, dynamiką, będących w emocjonalnej opozycji do moich obecnych zasobów wizualnych. Równolegle projektuję nowe sety audiowizualne na rok 2012 w kooperacji z producentami muzycznymi i dj’ami. W tym roku zaprezentowałam dwukrotnie projekt a/v: „Exosphere in Between” podczas Live Performers Meeting w Rzymie oraz w Mińsku, z udziałem muzyki Bartosza Dziadosza (Pleq) oraz Bogumiła Misali (IP Group). Skondensowana forma audiowizualnego setu umożliwia jeszcze większe oddziaływanie na publikę niż standardowy VJ’set. To potężna moc!

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Magda Nowicka Chomsk


vj emiko showreel part 1 ! from vjemiko on Vimeo.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy


vj emiko showreel part 2! from vjemiko on Vimeo.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →