Nadchodzi era winyli HD?

Technologia

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w ciągu trzech najbliższych lat na rynek trafią winyle charakteryzujące się kilkudziesięcioprocentowym wzrostem jakości dźwięku. Rewolucja HD w analogowym świecie zapowiada się naprawdę ciekawie.

Do niedawna wydawało się, że „rewolucja HD” dotyczy tylko cyfrowych nośników dźwięku i obrazu, ale jak udowadnia austriacka firma Rebeat Digital, HD może być nawet płyta winylowa. Przedsiębiorstwo zaprojektowało udoskonalony proces produkcji winyli oparty o tzw. „mapowanie topograficzne 3D”, dzięki któremu na tradycyjnej płycie zmieści się nawet 30% więcej muzyki, charakteryzującej się wierniejszym brzmieniem, szerszym zakresem częstotliwości i o 30% wyższą dynamiką.
Sam proces produkcji ma być też szybszy i tańszy niż tradycyjny, bowiem materiał audio jest najpierw modelowany w programach CAD (to akurat zajmuje więcej czasu), a następnie nagrywany laserowo na matrycę. Wiele etapów produkcji tradycyjną metodą jest pomijanych, co przekłada się na wyższą efektywność całego procesu. Rowki na płycie są cieńsze i wierniej odwzorowane, dlatego może ona pomieścić o 30% więcej materiału audio w lepszej jakości.
Rebeat Digital złożył już wniosek patentowy i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze winyle HD pojawią się w ciągu 3 lat. Do ich odtwarzania wystarczą tradycyjne gramofony, więc posiadacze Technicsów SL-1200 MK2 i innych nie muszą się obawiać nadchodzącej rewolucji.
Źródło: Vinyl Factory
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →