Venetian Snares – Traditional Synthesizer Music

Recenzje

Info

Data wydania:
2016/02/19
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
Szalony naukowiec pochodzący z miasta rodzinnego Kubusia Puchatka uderza ponownie, ze swoją dwudziestą czwartą długogrającą płytą pod tytułem „Traditional Synthesizer Music”.
Przy dorobku Aarona Funka mogłoby się wydawać, że ciężko, aby mógł mieć jeszcze cokolwiek ciekawego do powiedzenia w swoim unikalnym stylu, który wypracował i szlifował na przestrzeni lat. Wraz z kolejnymi latami materiał był coraz bardziej dojrzały, osiągając szczyt w 2007 roku wraz z płytą „My Downfall (Original Soundtrack)”, gdzie sam tytuł sugeruje, że to ścieżka do mrocznego filmu o jego upadku. Następujące po niej 3 płyty nie odniosły zbyt dużego sukcesu i przez chwilę o Venetian Snares nie było dużo słychać. Ciszę przerwała w 2014 doskonała „My Love Is A Bulldozer”, która definitywnie pokazała, że Aaron nadal rozdaje karty i nie ma bardziej innowacyjnego producenta w kategorii breakcore, gdzie nazwanie tejże muzyki breakcorem jest ogromną generalizacją, uwzględniając jak przełomowe są i były te utwory, ze względu na kompleksowe struktury melodyczne, czy śpiew Aarona.
Na „Traditional Synthesizer Music” Venetian Snares nie przestaje zadziwiać swoim wizjonerskim podejściem i kunsztem, stosując przy tym nowe reguły gry, mianowicie płyta jest nagrana wyłącznie na analogowych syntezatorach modularnych, z którymi Aaron spędził prawie cały rok 2014.
Ścianka syntezatorów, na której nagrana została płyta
Nadużywać słowa „przełomowy”, „innowacyjny” można bardzo łatwo, ale trudno o inne określenia, kiedy po raz kolejny to, co prezentuje Venetian Snares jest całkowicie nowe, świeże i unikalne. Jednym z najciekawszych elementów płyty jest fakt, że Funk jeszcze nigdy nie był tak taneczny i porywający, pozostając przy tym lojalny dla swoich charakterystycznych cech, jak niestandardowe metrum (większość utworów jest w 5/4 i 7/4) i szalonych aranżacji perkusji.
Brzmienia, jakie uzyskał przenoszą do utworzonego przezeń surrealistycznego uniwersum, nawiedzonego, lecz równocześnie magicznego i tajemniczego, idealnym zobrazowaniem muzyki byłoby połączenie jej z fragmentami filmów Tarkowskiego.
Kamieniami milowymi są utwory, do których zostały opublikowane widea z sesji nagraniowej w studiu VS. Otwierający po intrze „Everything about you is special” posiada niesamowity flow, sprawiający wrażenie, że cała muzyka płynie, położona na niezwykle delikatnych brzmieniach wysokich partii syntezatorów. „Slightly Bent Fork Tong v2” zamienia bieg poprzedniego utworu na spacer po nawiedzonych przestrzeniach opustoszałych miejsc, tylko po to aby wraz z  „You And Shayna v1” spacer przeistoczyć w szalony taniec we mgle. Można tak opisywać większość utworów na płycie, ponieważ są one wyjątkowo obrazotwórcze, można też odnieść wrażenie, że tchnięto w nie życie i duszę, w celu przekazania słuchaczowi pewnej historii. To z pewnością ten aspekt sprawia, że cała płyta jest tak interesująca i zajmująca, bo nie należy tu bagatelizować faktu, że nie jest to muzyka niewymagająca oddania i skupienia. Słuchając jej, należy się jej oddać, a nagradzane jest to 40-kilku minutowym doświadczeniem oderwania od otaczającej rzeczywistości.
Podsumowując, jest to kolejna przełomowa płyta w dorobku Venetian Snares, który po raz kolejny przeszedł samego siebie. Pomijając „She Married A Chess Computer In The End”, który w moim odczuciu nie do końca pasuje do całej płyty, jest to wyjątkowo dobry album, który z pewnością spodoba się nie tylko zagorzałym fanom twórczości Aarona Funka, ale i tym mniej wtajemniczonym koneserom muzyki, dla których dotychczasowa muzyka VS była zbyt agresywna i niejednorodna. Dodatkową ciekawostką jest bonusowa płyta CD dołączana do albumu w przedsprzedaży, zawiera ona alternatywne podejścia do utworów z płyty jak i 3 bonusowe utwory.

Adrian Kowalczewski

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01. Dreamt Person V3
02. Everything About You Is Special
03. Slightly Bent Fork Tong V2
04. Magnificent Stumble
05. Decembers
06. Can’t Vote For Yourself V1
07. You And Shayna
08. Goose And Gary V2
09. Anxattack Boss Level19 V3
10. She Married A Chess Computer In The End
11. Health Card10
12. Paganism Ratchets

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →