Bpitch Control Camping Compilation 03

Recenzje

Info

Data wydania:
2007/03/26
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:

Kamping w wielkim mieście

Prowadzona twardą ręką szefowej – Ellen Allien – miejska wytwórnia związana na dobre i złe z Berlinem, Bpitch Ctrl, dzielnie walczy o zachowanie swojego status quo na coraz bardziej wymagającym rodzimym i europejskim rynku. Moja miłość do Bpiczów niestety ulotniła się jakoś z biegiem lat, chociaż pierwsze ep-ki wydawane przez Toktok, Autotune, Paula DB+ czy Paula Kalbrennera zawsze będę zaliczał do prywatnych evergreenów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Na przestrzeni lat złotymi zgłoskami na kartach historii labelu zapisało się również wielu innych znakomitych artystów – Brinkmann, Sascha Funke, Smash TV czy Sylvie Marks. W czasach ogólnego kryzysu berlińskiej sceny Bpitch zręcznie utrzymuje się na powierzchni – chociaż w moim osobistym odczuciu czasem dzięki zabiegom marketingowym, a niekoniecznie sukcesom artystycznym.

Nie mogłem jednak przepuścić okazji do zapoznania się z najnowszą kompilacją berlińczyków – trzecią już częścią cyklu Camping – udanie zapoczątkowanego dwa lata temu przy okazji podsumowania pięciu lat działalności wytwórni. Tak na marginesie – pamiętam słynny skandal związany z debiutem serii, kiedy to okazało się, że aby zmieścić jak najwięcej utworów na płycie CD bezlitośnie (i często bezmyślnie) skrócono wszystkie do średniej długości niecałych 4 minut (na Camping 1 znalazło się aż 20 tracków). Tym razem również nie obyło się bez radykalnych cięć.

W przeciwieństwie do konkurencji serwującej nam często odgrzewane i mocno wyświechtane szlagiery – niewątpliwym atutem Camping 3 jest jej unikatowa zawartość – każdy utwór został przygotowany specjalnie na potrzeby tej kompilacji. Dzięki temu mamy okazję nie tylko poznać lepiej nowe twarze Bpitch – Larssona czy Zander VT – ale również usłyszeć możemy nowe produkcje milczących ostatnio Hal9000 z Sylvie Marks i na przykład Feadz.

Płytę dość udanie otwiera „gość” w szeregach wytwórni – Jahcoozi, chociaż lojalnie uprzedzam, że nie każdemu odpowiadać będzie clashowo-hiphopowa stylistyka ich produkcji (purystom niesłusznie może skojarzyć się z nachalnie lansowaną Lady Sovereign – choć to bardzo krzywdzące dla breakerów z Sashą Perrera na wokalu). Tomas Andersson nie zawodzi – chociaż neo-electro jakie nam proponuje tym razem jest skierowane raczej do fanów korzeni Bpitch niż miłośników klubowych killerów. Formalnie „rozpływam się” przy „I love this tent” Saschy Funke’go – wprost uwielbiam to charakterystyczne zamglone, nieco matowe brzmienie jego produkcji (czemu tak krótkiej…).

Sylvie Marks z Hal9000 – nie tak drapieżni jak przed laty ale za to urzekają intrygującą melodyką, podobnie jak milczący od lat TimTim, który śmiało mógłby konkurować z Princem jeżeli chodzi o funkowe wokale.

„Der senat” to produkcja Paula Kalbrennera – szkoda, że niezwykle płodny Paul nie zaryzykował bardziej i nie skorzystał z doświadczeń nabytych we współpracy z Low Spirit – mogłoby być ciekawiej. Podobnie jak w przypadku prawie tytułowego „Offroad camping” Zandera VT – duet stawia swoje pierwsze kroki w Bpitch i z pewnością ma ogromny potencjał – niestety niedostatecznie wykorzystany na Camping 3.

Kilka chwil wzruszeń gwarantuje fanom dawno nie odzywający się Fabien Pianta czyli Feadz fenomenalnie nawiązując do klasycznych brzmień sprzed lat, unikając równocześnie banału; natomiast następujący zaraz po nim Modeselektor wyskakuje niczym diabeł z pudełka atakując nas electro-raggowym „Weed wid da macka” okraszonym przefiltrowanym wokalem Ninjamana.

Pora wreszcie na pięć minut dla autorki całego bałaganu – Ellen Allien tym razem występuje „tylko” jako autorka remiksu kawałka Safety Scissors (drugi „gość” spoza stałej ekipy Bpitch). To jednak zaledwie preludium do bardzo intrygującego „Off voices” serwowanego przez nową twarz w kolektywie – Larssona.

Debiutant z bardzo bogatą przeszłością muzyczną (począwszy od rockowych zespołów poprzez DJ’ing do nowoczesnej elektroniki) spędza podobno 16 godzin dziennie w studio – z pozytywnym skutkiem.

Zbliżamy się do finału – Ben Klock zabawia nas zdubowanym brzmieniem „Similar colors” idealnie wpisując się w wiecznie żywe berlińskie klimaty. Przedostatnie słowo należy do duetu Ellen Allien i Apparat w niezwykle udanej produkcji „Red planets” (współzałożyciel Shitkatapult Apparat czyli Sascha Ring to z pewnością jedna z najistotniejszych obecnie postaci w Berlinie i z dużymi nadziejami czekamy na jego zapowiadany album „Walls”).

Finał należy do kolejnego artysty pojawiającego się gościnnie na składance Bpitch Control – Fairmont czyli Jacob „Jake” Fairley. Kanadyjczyk znany jest głównie ze swoich produkcji z okolic techno – niemniej jako Fairmont prezentuje swoje łagodniejsze oblicze nie stawiając radykalnej „kropki na i”, a raczej stylowo wyciszając całą składankę pozwalając nam wrócić do codzienności.

Camping 3 stanowi bardzo dobry i ciekawy przegląd dokonań kolektywu Bpitch Ctrl. Mimo, że nie darzę Ellen Allien zbyt wielką sympatią – chylę przed nią czoła, ponieważ to ona właśnie podpisała się pod składanką jako jej autorka. 14 nowych produkcji – skróconych (znowu!), ale na szczęście w nieco bardziej przemyślany sposób – zostało dobranych tak, by zaspokoić gusta fanów, zaintrygować miłośników dobrej elektroniki i – co najważniejsze – pozostawić w nas niedosyt i chęć sięgnięcia po więcej.

Ponownie kłania się fantastyczny marketing, gdyż po pierwsze, można liczyć na sukces sprzedaży pierwszych trzech singli zawierających pełne wersje utworów z Camping 3 (Safety Scissors i Ben Klock, Zander VT i Paul Kalkbrenner oraz Sascha Funke i Larsson), a po drugie – kompilacja zapowiada europejskie tournee artystów Bpitch, stanowiąc najlepszą możliwą zachętę i wizytówkę Camping Tour. Nim ruszycie do klubów – przesłuchacie tę płytę nie raz, bo warto.Tracklista

Tracklista:
01. jahcoozi – bln
02. tomas andersson – go to disco
03. sascha funke – i love this tent
04. sylvie marks & hal9000 – strahlen
05. timtim – you sexy beast
06. paul kalkbrenner – der senat
07. zander vt – offroad camping
08. feadz – 110 cloches
09. modeselektor feat. ninjaman – weed wid da macka modeselektor remix
10. safety scissors – where is germany annd how do i get there? (ellen allien germany remix)
11. larsson – off voices
12. ben klock – similar colors
13. ellen allien & apparat – red planets
14. fairmont – pavilion

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →