Warto rozmawiać (o techno) – Taste The East 2015 RELACJA

News

Jak się miewa scena Techno w Gruzji? Który z promotorów trzęsie Wilnem? Kto gra najmroczniej na Białorusi? Na jakie imprezy warto wybierać się Polsce? Posmakuj wschodu w naszej relacji z konferencji Taste The East, organizowanej przez Up To Date Festival.

Festiwal Up To Date, który po raz szósty odbędzie się w Białymstoku, co roku ściąga do stolicy Podlasia nietuzinkowych artystów tworzących techno, beatz oraz hip hop. Niestandardowe formy promocji, sceneria festiwalu oraz mnóstwo serca, które ekipa Technosoul i ludzie zaangażowani w produkcję Up To Date wkładają w całe przedsięwzięcie pozwoliła tej inicjatywie na dobre zadomowić się w świadomości słuchaczy  nie tylko muzyki elektronicznej. W tym roku organizatorzy poszli o krok dalej. W ramach festiwalu Wschód Kultury, który co roku odbywa się w Białymstoku, zorganizowano w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej konferencję Taste The East, której założeniem była wymiana doświadczeń i pomysłów między promotorami, artystami i założycielami wytwórni z Europy Wschodniej związanych z muzyką techno. Podczas trwających dwa dni wystąpień oraz paneli dyskusyjnych poruszano kwestie promocji tego gatunku, roli labelu, sposobów dotarcia do słuchacza, aktualnych zjawisk i analizy tych, które już minęły.  W roli moderatorów dyskusji świetnie odnaleźli się Artur Szatkowski (Essence) oraz Rafał Grobel z S1 Warsaw.Poniżej znajdziecie zestawienie projektów, których reprezentanci pojawili się podczas Taste The East.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Gruzja, jakiej nie znałeś.

Pierwsze wystąpienie należało do dwóch Gruzinów reprezentujących projekt Bassiani w ramach, którego do Tibilisi zjeżdżają utalentowani i uznani dj’e i producenci. Okazuje się, że wiele dużych eventów z takimi artystami jak Nicolas Jaar czy David August sponsorowane jest przez firmy tytoniowe, a w sylwestrową noc 2013 roku, w Tibilisi odbyła się pierwsza impreza techno spod znaku Bassiani, którą uświetnili Yuuki Saka oraz I/Y. Ben Klock, Konstantin, Moritz Von Oswald to tylko niektórzy artyści, którzy pojawili się na imprezach Bassiani. Głównymi przeszkodami w organizowaniu imprez w Gruzji są wysokie ceny czynszu, duża ingerencja rządu oraz brak bezpośrednich lotów z głównych miast Unii Europejskiej do Tibilisi. Ekipa Bassiani nie planuje jednak z tego powodu opuszczać rękawic – Dystopian Night, set Niny Kraviz czy tribute to Max_M z pewnością potrząsną stolicą Gruzji.

http://bassiani.com/

Najpiękniejsza, szczera, litewska radość.

W ramach litewskiego projektu  Mimimal lt, mieszkańcy Wilna od 12 lat mogą cieszyć się cyklem Minimal Mondays, a także najbardziej kontrowersyjną serią imprez w mieście – Friday Fuck. Reprezentanci projektu sporo opowiedzieli o artystach, którzy zwrócili uwagę na litewską scenę, organizacji Rave Busów na występ Ricardo Villalobosa oraz Supynes Festival odbywającego się w miejscowości oddalonej ok 100 km od Wilna. Dodatkowo dwóch reprezentantów Minimal lt Endie i Kameu zainaugurowali sesję Boiler Room, która odbyła się także w Operze. Poza świetnym, otwierającym setem Litwini bez skrępowania i z maksymalną szczerością pokazywali jak wielką radość daje im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas sesji  – widok zdecydowanie niezapomniany i piękny.

https://www.facebook.com/minimal.lt

Rezolutna moskiewska promotorka trzęsie wileńską sceną.

Działająca od pięciu lat na wileńskiej scenie Anna Hanna początkowo skłaniała się bardziej ku house’owym i tech-house’owym brzmieniom, jednak trzy lata temu zakochała się w techno. Na swój pierwszy event zaprosiła Edit Selecta, a w ciągu ostatniego roku zorganizowała siedem innych z, które uświetnili m.in. Milton Bradley, Yan Cook, Dino Sabatini czy Miss Sunshine. 

https://www.facebook.com/djannahanna

Didžiųjų Agregatų Inžinieriai – kto za tym stoi?

Litewską ekipę  tworzą Rookas, Inner Split Pulse, którzy lubują się w głębokiej i mrocznej odmianie techno. Na swoje wydarzenia zdążyli już zaprosić Abdullę Rashim, Kobosila, Polar Interia, Shxcxchcxsh czy Stanislava Tolkacheva. Rookas zasili także tegoroczne szeregi sceny Technosoul podczas Up To Date Festival. 

http://www.dai.lt/#sthash.nZNmRFS7.dpbs
https://www.facebook.com/rookas.lt

Mediolan zaskakująco dobrym gruntem na techno.

Reprezentujący włoski Dude Club VG+ przyznawał szczerze, że nie rozumie dlaczego akurat w takim mieście jak Milan muzyka techno stała się popularna. Tamtejszy dj i promotor wyrażał także swoje obawy wobec nadmiaru i bardzo łatwego dostępu do muzyki. Co ciekawe, mediolańskie kluby zamykają swoje wrota już o 5 nad ranem,  gdzie większość młodych ludzi wychodzi z domu około 2 w nocy co w efekcie daje im trzy godziny zabawy. VG+ to przede wszystkim  kompulsywny nabywca płyt winylowych, a jego kolekcja powiększa się w zawrotnym tempie. W 2014 założył projekt Anal Virginity, który dał mu możliwość zawarcia w swoich setach bardziej oldschoolowych brzmień, post punku czy industrialu.


https://www.facebook.com/verygoodplusofficial
Od Rosin Murphy do Wide Stage.

Podczas konferencji Taste The East nie kto inny niż Łukasz Napora przedstawiał marketingowe i sprzedażowe osiągnięcia płockiego festiwalu Audioriver, który może pochwalić się wyprzedaniem biletów trzeci rok z rzędu. Poruszony został także temat zaprzestawania słuchania muzyki elektronicznej czy w ogóle głębokich zainteresowań muzyką po przekroczeniu trzydziestu-paru lat oraz konieczności łowienia nowych głów, które mają szanse zacząć od koncertu Rosin Murphy czy Rudimental a skończyć na najbardziej niszowej scenie festiwalu szalejąc przy dźwiękach Karenn czy Zeitgeber.

Świeży powiew ze stolicy.

Stołeczną ekipę Behind The Stage, która ściągnęła do miasta m.in. Kangding Ray’a,  DVS1, Heiko Lauxa czy Mod 21 reprezentował Fau. Projekt powstał z inicjatywy THIS ISNT, a działa w nim także Rraph i Eastern Renesaince, których kawałki mogliśmy usłyszeć podczas prezentacji – EP-ka pierwszego z nich została wydana nakładem wrocławskiego labelu Strikt, do których jeszcze powrócimy. Od niedawna ekipę BTS możecie także oglądać z racji cyklicznych streamów Zazoo.tv.

https://www.facebook.com/btstech

Eklektyzm w formie i treści.

Label Mik Musik, którego nie sposób zaszufladkować w ramy gatunkowe reprezentował jego założyciel, istny człowiek orkiestra, który pamięta jeszcze czasy wydawnictw kasetowych. Wojciech Kucharczyk jako artysta oraz jako założyciel wytwórni nie kieruje się żadnymi ograniczeniami.  W Mik Musik swoje materiały wydają RSS Boys, którzy w zeszłym roku wystąpili podczas sesji Boiler Room w białych burkach. Wojtek wystąpił także podczas afterparty w białostockim Metrze prezentując swój eklektyczny i oryginalny live.

http://www.mikmusik.org/musik/

„W tej branży trzeba mieć jaja” – wykład o pewności siebie.

Człowiek, który wraz z Damonem Wildem tworzy projekt Niteworks  rozpoczął swoją djską aktywność przez przypadek.  Podczas gdy Echoplex przebywał we Włoszech, pewnego razu wybrał się na imprezę, którą olał zabookowany wcześniej dj. Piotr zasugerował promotorowi swoje umiejętności miksowania z kaset i tak to się zaczęło. Artysta przekonywał, że w tej branży pewność siebie jest kluczowym przymiotem i doradzał by swoje materiały wydawać przez jeden label. Podobnie jak reprezentant włoskiego Dude Club ubolewał nad szybkim zamykaniem klubów w weekendy (Glasgow – 3 w nocy).

http://www.peterechoplex.com/

Katowice, mamy Was na oku!

Za katowickim projektem MØDULE stoi dwójka lokalnych dj’ów – Oscar Dragon oraz Capo. Z uwagi na industrialny krajobraz Katowic i dużą ilość opuszczonych budynków, chłopaki planują rozejrzeć się w przyszłości za ciekawymi miejscówkami. Póki co walczą regularnie w klubie INQbator prezentując swoją wizję muzyki techno i zapraszając śmietankę polskich dj’ów i producentów gatunku. Oscar i Capo mają także na koncie booking UVB we wrocławskim Das Lokalu.

https://www.facebook.com/M0DULE

Wrocławski label nie zwalnia tempa.

Paweł Woźniak, Paweł Janeda oraz Kasia Morawska połączyli swoje siły prowadząc audycję we wrocławskim Radiu Luz prezentując niewydane kawałki producentów, których doceniają i podziwiają. Z czasem w ich głowach zrodził się pomysł na wytwórnię. Pierwsze wydawnictwo labelu Strikt czyli EP-ka „Podwórko” obiła się szerokim echem wśród polskich słuchaczy techno. Kilka miesięcy temu ukazało się także drugie wydawnictwo, wspominanego wcześniej Rrapha „ 186F”.

https://www.facebook.com/striktaudycja
Zupełnie inne oblicze czeskiej Pragi.

Czescy promotorzy z projektu Polygon zachwycili chyba wszystkich uczestników konferencji zdjęciami miejsc, w których organizują imprezy z Levonem Vincentem, Karenn, Vrilem czy Tommy’m Four Seven w roli głównej. Bardzo klimatyczna oprawa tych wydarzeń, pełne tajemnicy zdjęcia sprawiły, że wielu uczestników zupełnie świeżym okiem spojrzało na stolicę Czech w kontekście imprez techno.

https://www.facebook.com/polygonpolygon

Ciemna strona mocy z Białorusi.

Liczna grupa reprezentująca Dark Side Of Techno opowiedziała o swoich początkach i rozwoju, a także o festiwalu Mental Force, który odbywa się w Mińsku, na którym pojawili się Monolake, Apex Sphere czy obecny także na konferencji Pavel Ambiont. Ten ostatni okazał się szczególnie wylewny i dostarczył słuchaczom doprawdy obszernej historii rozwoju sceny na Białorusi. Jako ciekawostkę Pavel opowiedział o nietypowej formie promocji jaka miała miejsce przed mińskim festiwalem – otóż w gazetce dostępnej w samolocie mogliście znaleźć zdjęcie Monolake’a z przekazem – „Jeśli widzisz w samolocie tego gościa, to wiedz, że w Mińsku coś się dzieje”.  Pavel, a także duet Energun uświetnili  kolejną edycję białostockiego Boiler Room swoim niesamowitymi live actami.

https://www.facebook.com/dsot152

Wycieczki do Krakowa.
Ogłoszenia programu krakowskiego klubu Prozak 2.0 każdego roku doprowadzają ludzi do euforycznej histerii i niepohamowanej chęci wycieczki (choćby bardzo długiej) do stolicy Małopolski. Reprezentant klubu, Emil Hołubiczko przedstawił jak Prozak działa od środka, w jaki sposób tworzy wokół siebie wierną i oddaną społeczność oraz jakie metody promocji są w ich wypadku skuteczne. W końcu na ogłoszenia na nowy sezon nie będzie trzeba długo czekać.

https://www.facebook.com/ProzakDwaZero

Miejsca w techno gdzie dostaniesz…

SLAP! Czy cykl muzyczny, na którym doświadczasz porządnej chłosty może nazywać się lepiej? Wrocławską ekipę podczas konferencji reprezentował Spectribe, który przedstawił początki działalności, sprzęt, którego możecie się spodziewać podczas slapowych eventów oraz trudności, spowodowane siecią transportową na trasie Berlin – Wrocław. SLAP nawiązał w ostatnim czasie długofalową współpracę z oficyną Ostgut Ton czego odzwierciedleniem są bookingi takie jak Answer Code Request, Fiedel, Etapp Kyle czy Norman Nodge.
https://www.facebook.com/slapsuper

Jak feniks z popiołów?

Warszawskiej miejscówki 1500m2 do wynajęcia nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Przez pięć lat działalności w klubie pojawiło się wielu uznanych artystów muzyki elektronicznej i nie tylko. Podczas swojego wystąpienia Michał Brzozowski zdradził, że zamknięty od sylwestrowej nocy klub ruszy ponownie w okolicach listopada. 

https://www.facebook.com/1500qm

Litewska skarbnica nietuzinkowych mixów.

Magazyn secretthirteen.org, który może poszczycić się imponującą, aktualizowaną co tydzień listą mixów reprezentował Paulius Ilevičius. Początkowo skupiano się na ambiencie, drone, electro, techno czy noise, jednak z czasem twórczy magazynu stwierdzili, że większość artystów ma przecież bardzo szerokie horyzonty muzyczne. Pleq, Helena Hauff, Cosmin TRG, Frank Bretschneider czy Polar Inertia,  Oprócz muzyki znajdziecie tam także wiele odniesień do sztuk wizualnych, instalacji i wystaw.

http://secretthirteen.org/
Wychowani na poznańskich „tresorach”.

O poznańskim kolektywie Analogen opowiadał jeden z jego najbardziej rozchwytywanych członków, Sin. Ekipa ściągnęła już do Poznania Adama X, Subjected, Axela Sohnsa, wspominanego wcześniej Damona Wilda czy Dadub. Już od 2002 roku wiadomo, że jeśli na plakacie widzicie logo Analogenów  musicie być przygotowani na ciężkie uderzenie.
https://www.facebook.com/analogen

Czy Białystok ma technoduszę?

Nie sposób zapomnieć o organizatorach konferencji Taste The East oraz festiwalu Up To Date. Dttek, Piotr Klejment, Essence, Michał Wolski oraz Błażej Malinowski związani z kolektywem Technosoul wkładają wiele serca by wydarzenie mogło co roku ściągać do Białegostoku rządnych niebanalnej muzyki ludzi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku także spotkamy się na wspaniałej, ciekawej konferencji z afterparty w białostockim Metrze, gdzie tym razem wystąpiła większość uczestników konferencji, a także Aiken z Semantica Records oraz Etapp Kyle.

Pozdro Techno!

tekst: Karolina Jakubowska
foto:
studiowasabi

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →