Unsound Festival 2022 – relacja z koncertu otwarcia

fot. Debit / materiały prasowe Unsound
Festiwale Relacja
Unsound Festival 2022, Debit

Cytując klasyka internetowego: „Niedziela wieczur i humor popsuty"? Nie tym razem! Są takie wydarzenia, które zamieniają niesławną chandrę „ostatniej niedzieli", wieczoru poprzedzającego ciężki tydzień, w coś na kształt euforycznego początku weekendu. To właśnie tego dnia tygodnia wystartowała wyjątkowa, jubileuszowa 20. edycja jednego z najważniejszych festiwali elektronicznych na mapie Polski i Europy – Unsound.

Unsound Festival 2022 – szalony start

SIMMER, czyli wydarzenie inaugurujące 20. edycję Unsound Festival w budynku krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, rozpoczęło się od spokojnych występów. Na początku perkusista Aleksander Wnuk zademonstrował minimalistyczny muzyczny performance En Face, a następnie meksykańska artystka Debit zaprezentowała swój ambientalny materiał The Long Count.

SIMMER_Malinski_7
fot. Michał Michaliński

Była to cisza przed burzą, którą zaraz miała rozpętać ekscentryczna artystka z Wielkiej Brytanii – Uroceras Gigas ze swoim solowym projektem The Ephemeron Loop. Kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu, gdy wtajemniczyłem się w program, wiedziałem, że ten występ będzie moim must see. Artystka wyraża się m.in. poprzez łączenie moich ulubionych gatunków, które na pozór wydają się od siebie odległe – a są to m.in. shoegaze (bardzo hałaśliwy, psychodeliczny, czasem ambientalny, ale naszpikowany skajnymi emocjami gatunek alternatywnego rocka) oraz techno. Jej ostatni album Psychonautic Escapism to jedna z najlepszych, najbardziej tajemniczych, wciągających, niepokojących rzeczy, jaką usłyszałem w tym roku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

SIMMER_MROWIŃSKI12
fot. Jovan Mrowiński

To przede wszystkim osobista historia tranzycji płciowej – długiej, czternastoletniej podróży w poszukiwaniu własnej tożsamości. Gigas szczerze opowiada o najmroczniejszych momentach swojego wcześniejszego życia, kiedy jedyną formą samopomocy była ucieczka w psychodeliki i muzykę. Słuchając The Ephemeron Loop ma się wrażenie, jakby z głośników jednocześnie leciało Cocteau Twins, Arca, Basic Channel oraz Napalm Death

– czytamy w informacji.

Podczas pierwszego odsłuchu kawałka Lattice Dysmorphism of Lysothymic Oneiroid opadła mi szczęka – tak zwariowanego crossoveru jeszcze w tym roku nie usłyszałem. Myślę, że nawet Lorenzo Raganzini, nie mówiąc już o innych przedstawicielach nowej fali hard techno, Possession itp., z chęcią wrzuciliby go do swojej bangerowej playlisty.

The Ephemeron Loop – Lattice Dysmorphism of Lysothymic Oneiroid

O ile występ The Ephemeron Loop przez swoją emotywność mógł wydawać się dla części publiczności dość przytłaczający, tak występ Raja Kirik to już było istne transowe szaleństwo. Na pewno pamiętacie tajemniczy duet RSS Boys – to teraz wyobraźcie sobie taki indonezyjski odpowiednik, który poza industrialnymi dźwiękami ma jeszcze w swoim arsenale jawajskie instrumenty ludowe i ciekawą historię w tle.

Muzyka duetu wywodzi się z hindusko-buddyjskiego Jathilan, szamańskiego tańca transowego z XI wieku, który symbolizował sposób, w jaki chłopscy robotnicy mogli ostatecznie pokonać swoich ciemiężców. Raja Kirik odzwierciedlają to podejście swoimi własnymi kompozycjami, odkrywając kolonialną dewastację Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, łącząc ze sobą indonezyjską mikrotonową perkusję i rozdzierające elementy hardstyle oraz gabbera

– czytamy w notce prasowej.

Przyznam szczerze, że podczas ich występu (choć obyło się bez wizualizacji w tle) to ich muzyka brzmiała jak soundtrack do ucieczki czy walki z najeźdźcą w gęstej dżungli. Publiczność zgromadzona pod sceną energicznie tańczyła w rytm szamańskiej muzyki.

RAJA KIRIK New Album Process JARANAN TECHNO New Techno

Zaraz po zakończeniu wydarzenia w Mangghdze artyści oraz festiwalowicze udali się na oficjalny afterparty do klubu Piękny Pies na Kazimierzu. Zagraniczni artyści oraz reprezentanci lokalnej zaprezentowali w swoich eklektycznych setach mnóstwo tanecznych rytmów od dancehallu po orientalne i eksperymentalne techno kawałki. To była bardzo długa i intensywna niedzielna noc.

Unsound
fot. Helena Majewska

Unsound Festival 2022 – jest z czego wybierać!

Wraz z Kamilem Downarowiczem, gdy tworzyliśmy przewodnik po najlepszych letnich festiwalach z elektroniką w Polsce, postanowiliśmy dodać do naszego zestawienia październikowy Unsound jako symboliczne zwieńczenie sezonu. Bez wątpienia ten festiwal jest jednym z najważniejszych i najbardziej unikalnych wydarzeń muzycznych nie tyle co w skali Polski, ale i Europy. Myślę, że Unsound jest wydarzeniem, które przyciąga do kraju nad Wisłą zdecydowanie najwięcej gości z zagranicy i z przeróżnych zakątków świata – nie tylko artystów, ale przede wszystkim słuchaczy i fanów, którzy regularnie odwiedzają jesienią stolicę Małopolski.

Unsound Festival 2021 – Deep Authentic – Krakow, Poland

Zobacz także: Mamy to! Unsound 2022 ogłosił pełny program festiwalu

Przez cały najbliższy tydzień w Krakowie w ramach Unsound Festival czeka nas szereg fantastycznych wydarzeń, koncertów, wernisaży, warsztatów oraz spotkań autorskich. Koniecznie sprawdźcie harmonogram na stronie wydarzenia, by nic Wam nie umknęło!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →