Unsound odpiera zarzuty dotyczące propagowania satanizmu

News

W internecie pojawiły się oskrażenia pod adresem Unsound, jakoby krakowski festiwal promował satanizm. W efekcie jeden z koncertów, który miał odbyć się w kościele p.w. św. Katarzyny, został przeniesiony. Przeczytaj oficjalne oświadczenie organizatora.

Promowanie satanizmu zarzucił festiwalowi Unsound Krzysztof Osiejuk, bloger publikujący swoje teksty w serwisie salon24.pl oraz na prywatnym blogu toyah.pl. W felietonie „Czemu Diabeł chodzi do kościoła?” napisał: 16 października, u św. Katarzyny (w kościele – przyp. red.), ma dojść do koncertu słynnego satanistycznego zespołu Current 93, którego logo stanowi ukrzyżowany Chrystus przyozdobiony odwróconym pentagramem, a dalej mamy do czynienia z autentycznym, celowym i bardzo przemyślanym satanizmem. W tym wypadku należy stwierdzić, że do Krakowa zawitało czyste zło.
logo Current 93
W efekcie na prośbę Kurii Krakowskiej koncert Current 93 został przeniesiony w inne miejsce. Festiwal Unsound oraz lider zespołu Current 93 czują się urażeni oskarżeniami i stanowczo zaprzeczają, jakoby propagowali satanizm. Wystosowali oficjalne oświadczenia:

Oświadczenie organizatorów festiwalu Unsound

Z ogromnym szokiem przyjęliśmy zamieszczone na jednym z polskich portali internetowych oskarżenie kierowane pod adresem naszego festiwalu – tak niedorzeczne, że aż przykro je powtarzać – jakoby festiwal miał promować satanizm. Te oskarżenia, wysłane najpierw do kościoła św. Katarzyny są kompletnie nieuzasadnione, bezpodstawne i obraźliwe. Godzą one w dobre imię festiwalu, który od 2003 roku ochoczo uczestniczy w życiu kulturalnym Krakowa i jednoznacznie je odrzucamy.

Potraktowalibyśmy je jako czyjś chory żart, ale sformułowanie to jest krzywdzące nie tylko dla organizatorów Festiwalu, ale przede wszystkim dla naszych Gości, dla Was – widzów odbywających się na festiwalu wydarzeń.

Jako organizatorzy Festiwalu Unsound zdecydowanie zaprzeczamy, aby kiedykolwiek na festiwalu propagowano satanizm. Festiwal Unsound od samego początku ma na celu jedynie promocję sztuki i wartościowych pod względem artystycznym treści. Założeniem Festiwalu nigdy nie było, nie jest i nie będzie promowanie jakiejkolwiek ideologii. Nie stoją za nim również żadne religijne pobudki. Jako organizatorzy festiwalu doceniamy gościnę krakowskich Kościołów, w których na przestrzeni lat odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych związanych z festiwalem.

Obecnie Festiwal stanowi ważne międzynarodowe wydarzenie kulturalne, które przyciąga wybitnych artystów i tysiące miłośników muzyki z kraju i zagranicy. Przekłada się to również na zainteresowanie miastem i jego ofertą na świecie. Nie rozumiemy ludzi rozprzestrzeniających te krzywdzące oskarżenia wobec festiwalu i jego uczestników – czy to na złość czy z czystej ignorancji – zapraszamy ich jednak na Unsound żeby odkryli nasz prawidziwy cel.

Niestety ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość przedstawicieli Kościoła Św. Katarzyny, że na prośbę Kurii Krakowskiej zaplanowany na 16 października koncert Current 93 ma zostać odwołany. Jest nam tym bardziej przykro, ponieważ David Tibet, założyciel i czołowa postać zespołu Current 93 w przesłanym do nas liście potwierdził, tak jak niejednokrotnie w wywiadach, że jest Chrześcijaninem. List przekazaliśmy Kościołowi, niestety bez efektu. Artysta jest głęboko urażony faktem, że jesteśmy zmuszeni zmienić miejsce koncertu.

Oświadczenie Davida Tibeta (Current 93)

Moi przyjaciele z Unsoundu, Mat Schulz i Gosia Płysa, poinformowali mnie o szalonych oskarżeniach wobec mojej osoby i twórczości, posądzając mnie o bycie satanistą – pośród innych absurdalnych kalumni.

Kategorycznie zaprzeczam tym śmiechu wartym obelgom, poczynionym najpierw przez kogoś w wiadomości do kościoła. św. Katarzyny, a później powtórzonym na szukającym sensacji, grubiańskim blogu. Ci ludzie powinni zapoznać się z ewangelią św. Mateusza:

„Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną”.”
Mateusz XV:14

I św. Łukasza:

„Opowiedział im też przypowieść: „Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?”
Łukasz VI:39

Wiele razy deklarowałem, że jestem Chrześcijaninem. Prawie wszystkie moje dokonania wywodzą się z wiary, zarówno moja muzyka, jak i obrazy – moje przekonania są prawdziwe, nawet jeśli w mojej sztuce obecny jest czarny humor. Przejawiają się również w moich studiach języka koptyjskiego, którego nauczyłem się, by zgłębiać apokryficzne teksty Nowego Testamentu.

Moja książka z tekstami SING OMEGA jest zadedykowana „Yesu the Aleph, the Secret Lion”, a jej tytuł pochodzi z homilii koptyjskiego mnicha Shenoute, który cytuje innego koptyjskiego mnicha – Pachomiusa. Moja twórczość może czasem być nieortodoksyjna i niezrozumiana przez tych, którzy nie podzielają moich poglądów, ale, jak wielokrotnie, podkreślałęm – jestem Chrześcijaninem.

Chciałbym podziękować Matu, Gosi i wszystkim zaangażowanym w Unsound, którzy zareagowali na to głupie nieudogodnienie z wielkodusznością i zaangażowaniem. Ja i wszyscy członkowie C93 nie możemy się doczekać, by zobaczyć was w innych miejscu, tego samego wieczora.

Z Miłością i Rydwanami, czuwajcie!

David Tibet+++
Mamy nadzieję, że to jedyna zmiana w programie festiwalu Unsound, który startuje dziś i potrwa do 18 października.
Źródła:
unsound.pl
toyah.pl
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →