Umek celebruje 30-lecie działalności na scenie

fot. Umek / Facebook
umek

Najpopularniejszy słoweński DJ i producent, Uroš Umek, obchodzi 30-lecie swojej działalności na scenie.

Umek – od zajawkowicza do gwiazdy

Uroš Umek urodził się w 1976 roku w Lublanie, stolicy Słowenii, która wówczas wchodziła w skład Jugosławii. Nie jest to bez znaczenia, gdyż w okresie jego dojrzewania lokalna scena elektroniczna, choć awangardowa, prężnie funkcjonowała – dość powiedzieć, że w tamtych czasach furorę robił zespół z nieodległego miasta Trbovlje, który poznał cały światLaibach. Początki Umeka były skromne – jako zajawkowicz chodził na imprezy do znajdującego się w centrum Lublany klubu K4 (który nota bene wciąż istnieje i prężnie działa!) i ze względu na fakt, że był wówczas niepełnoletni musiał wracać wcześniej do domu w dzielnicy Šiška. Umek pojawił się pierwszy raz za didżejką w najpopularniejszej lublańskiej miejscówce na początku 1993 roku, czyli dokładnie 30 lat temu. Mniej więcej w tym samym okresie dostał pozwolenie od rodziców by wracać nad ranem do domu, choć musiał za każdym razem „iść z buta”, gdyż autobusy o tej porze nie kursowały. Warto dodać, że w tamtym okresie młody Uroš trenował bardzo popularną w Słowenii koszykówkę, ale ostatecznie porzucił treningi, by w pełni skupić się na muzyce. I w sumie dobrze wyszło, prawda?

UMEK on how he caught a rave fever in early 90’s (TrickyDisco! PiArt)

Trudno uwierzyć, że minęło już 30 lat, odkąd zacząłem jako DJ. Patrząc wstecz, była to niesamowita podróż pełna wzlotów i upadków, ale jestem wdzięczny za to, że jestem tu, gdzie jestem i nadal robię coś, co mnie naprawdę pasjonuje. A wszystko to jest możliwe tylko dzięki Wam! Chcę tylko podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie przez te wszystkie lata, a także moim kolegom DJ-om, którzy zapewnili tak wiele wskazówek, inspiracji i przyjaźni. Ogromne podziękowania dla Mha Iri oraz Sama Wolfe’a za te miłe słowa! To naprawdę wiele dla mnie znaczy i jestem dumny, że jesteście częścią rodziny 1605 – napisał UMEK

30 years of UMEK

Umek bardzo szybko stał się czołową postacią słoweńskiej sceny klubowej promując techno w swojej niewielkiej ojczyźnie, przyciągając zarówno nowych słuchaczy jak i artystów oraz zainteresowanie mediów, a także sponsorów. Definitywnie złoty okres jego działalności przypada na pierwszą połowę lat 2000., na co również zwraca uwagę duża liczba jego słuchaczy, którzy sceptycznie podchodzą do jego kolejnych, bardziej komercyjnych setów i produkcji.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

UMEK live @ I LOVE TECHNO 2001

Przełomowym momentem w karierze artysty była premiera utworu Posing As Me w 2006 roku, który stał się ogromnym hitem w Słowenii oraz pozostałych krajach byłej Jugosławii i w klubach na świecie. Ten utwór był trampoliną do sławy dla lublańskiego producenta oraz jego oficyny 1605.

DJ Umek – Posing as me

W tym samym roku Umek pierwszy raz zameldował się na liście stu najlepszych didżejów DJ Magazine i.. został już tam do dzisiaj. Tak swoją drogą, to w 2012 roku sam ówczesny Prezydent Słowenii Danilo Türk oddał na niego głos w popularnym plebiscycie!

President of Slovenia voted for UMEK and other Slovenian artists on DJ Mag Top 100 DJs

Na przestrzeni trzech dekad Umek poruszał się po różnych odmianach techno – tych bardziej minimalistycznych, oraz rzecz jasna komercyjnych jak chociażby tech-house. Jego twórczość miała szczególny wpływ na obecne trendy w muzyce klubowej na Bałkanach – wszystko to co widzicie, słyszycie na takich festiwalach jak EXIT w Serbii, Ultra, Dimensions w Chorwacji, jest dużą zasługą twórczości Umeka. W 2021 wraz z przyjaciółmi w Lublanie założył platformę Viberate, która jest narzędziem analitycznym dla artystów.

Umek @ EXIT 2006

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →