Ukraińscy DJ-e przeciwko wojnie: „Nadszedł czas, by bronić naszych wartości”

fot. Artem Kniaz/Unsplash
News
Ukraińscy DJ przeciwko wojnie: "Nadszedł czas, by bronić naszych wartości"

Oddajemy głos artystom i artystkom ukraińskiej sceny klubowej.

Trwa kolejny dzień wojny w Ukrainie. Z całego świata napływają głosy wsparcia i wezwania do solidarności z narodem ukraińskim. Nie inaczej dzieje się w przypadku środowiska artystycznego. Kolejni wykonawcy i wydawnictwa wyrażają swoje oburzenie rosyjską agresją, równocześnie ogłaszając inicjatywy wsparcia dla osób dotkniętych konfliktem. Ukraińscy DJ-e zwracają się do swojej publiczności w mediach społecznościowych z wezwaniem pomocy i słowami solidarności z pogrążonym w wojnie narodem.

Powstrzymać katastrofę

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych ukraińskich muzyków – DJ i wokalista Ivan Dorn, wezwał na Instagramie swoją publiczność do działania przeciwko rosyjskiej inwazji. Dorn cieszy się popularnością również wśród Rosjan, do których skierował apel, by „nie brali udziału w tej morderczej wojnie”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Dziś mój kraj obudziły eksplozje. Dziś władze państwowe Federacji Rosyjskiej rozpoczęły wojnę na pełną skalę przeciwko mojemu krajowi. A teraz zwracam się z apelem do Rosjan, dla których moje słowa, mam nadzieję, mają jeszcze znaczenie. Wzywam was, abyście powstrzymali tę katastrofę. […] Zwracam się również do moich rosyjskich kolegów, którzy mają własną publiczność. Przekażcie wiadomość, że Ukraina jest niepodległym, suwerennym państwem. Proszę, powstrzymajmy razem tę katastrofę. Nie milczcie. Moja kochana Ukraino, jestem z Tobą.

napisał w dniu rosyjskiej agresji Ivan Dorn.

Słowa solidarności padły również ze strony założonego przez Dorna wydawnictwa – Masterskaya. Label z siedzibą w Kijowie wzywał w mediach społecznościowych do pokoju, wolności i niezależności Ukrainy. Ich działania nie ograniczyły się jednak do haseł. W oświadczeniu ogłosili, że natychmiastowo zrywają wszelkie kontakty z rosyjskimi wykonawcami, markami i partnerami. Masterskaya wstrzymało również ich najnowszy projekt „Худсовет” oraz wszystkie inne projekty z udziałem Rosjan.

Masterskaya stała się domem dla każdego, kto pragnie wolności słowa. Działamy dla pokoju, dla wolności, dla muzyki bez granic. Nadszedł jednak moment, w którym chcemy te granice wyraźnie zaznaczyć. Tak, prawdopodobnie wszyscy podzielacie wartości, które niesiemy… ale nadszedł czas, gdy musimy ich bronić. Jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy, mówimy i co upubliczniamy.

czytamy na Instagramie wydawnictwa.

Ukraińscy DJ-e o złości i smutku

Swoje wsparcie zadeklarowała również Anastazja Topolska, znana szerszej publiczności jako Nastia. Szefowa Nechto Records i współzałożycielka Strichka Festival mówiła o strachu i zaskoczeniu, ale i miłości do narodu ukraińskiego.

Najwyraźniej jeszcze trudniej jest obserwować to, co dzieje się w domu, w moim ulubionym mieście na świecie – Kijowie i na całej Ukrainie, z bezpiecznej przestrzeni w Polsce. Czuję się jeszcze gorzej, jestem oniemiała ze strachu.

pisze Nastia na Instagramie.

W mediach społecznościowych swoje wsparcie ogłosili również inni ukraińscy DJ-e, m.in. Anna Lee, UNIVZ czy Marika Rossa.

Nie czuję się dobrze. Jestem przerażona od rana, kiedy obudziliśmy się z powodu tych strasznych dźwięków. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Nie wiem, jak poradzić sobie z tym niepokojem, mimo że staram się jak mogę, aby zachować spokój i opanowanie.

– napisała Rossa.

Wśród wypowiedzi muzyków przeważają głosy obaw, niepokoju i złości. Między podziękowaniami za słowa wsparcia od fanów, znajdziemy wiele surowych głosów krytyki wobec postępującej rosyjskiej inwazji. Przez przypadki odmieniane jest również nazwisko prezydenta Federacji Rosyjskiej, który jest w pełni obwiniany za ten okrutny akt agresji.

Jak wspierać?

Głosy wsparcia nie ograniczają się rzecz jasna do ukraińskiej sceny. Świat sztuki wyraźnie zjednoczył się w imię walki o wolność, niezależność i pokój.

Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim w obliczu straszliwych ataków na niepodległość tego kraju i jego prawo do samostanowienia, które są nie tylko atakiem na Ukrainę, ale na samą próbę budowania pokojowej i demokratycznej Europy.

czytamy na Instagramie niemieckiego festiwalu CTM.

Natomiast legenda streamingów – berliński HÖR, zorganizował zbiórkę-live, z której środki zostaną w pełni przeznaczone na rzecz Ukrainy.

Podobną inicjatywę zorganizował londyński label Stereohype. Ich streamu będziecie mogli posłuchać już 5 marca, a całość zebranych środków zostanie przeznaczona na dzieci dotknięte wojną w Ukrainie.

Tutaj należy zaznaczyć, że rosyjscy artyści również nie pozostają obojętni. Moskiewskie Popoff Kitchen odwołało swoje imprezy, zamiast tego udostępniając petycję wzywającą do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie. Rosyjska DJ Dasha Rush zapewniła natomiast na Instagramie, że działania Putina nie reprezentują woli narodu rosyjskiego i wezwała do natychmiastowego zakończenia wojny.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →