Tych 5 artystów_tek chcemy zobaczyć na Tauron Nowa Muzyka 2022

News
Tauron Nowa Muzyka 2022

Powiem bez zbędnej kokieterii, ale i bez oporów - lubię Tauron Nowa Muzyka. Ba, uważam go za jednego z moich faworytów sezonu festiwalowego w Polsce. Dlaczego? Jedno słowo - balans. Między innymi tym właśnie kierowałem się przy wyborze pięciu (no może ciut więcej) artystów i artystek, których z chęcią zobaczyłbym w przyszłym roku w Katowicach.

Ekipie katowickiej imprezy udaje się znakomicie wyważyć line-up: zaprosić artystów wschodzących, ale już nieanonimowych, twórców doskonale znanych, lecz nietrącających nieświeżym zapachem odgrzanego kotleta, aż w końcu nieoczywistych headlinerów, których chcą zobaczyć niemal wszyscy.

Tauron Nowa Muzyka. Kompromisy i akty odwagi

Włodarze Tauron Nowa Muzyka zgrabnie lawirują między niszowymi stylistykami, a nazwami znanym prawie każdemu uczestnikowi_ce festiwalu. W przeciwieństwie do wielu innych imprez, nie ma w tym ani przesadnego snobizmu, ani łatwej kalkulacji. Warunkiem jest jakość – każdy, kto znajdzie się w programie kolejnej edycji katowickiego eventu, musi się nią odznaczać niezależnie od scenicznego stażu, reprezentowanego gatunku czy skali popularności.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Moderat – A New Error

Wczorajsze ogłoszenie występu tria Moderat jest dokładnie tym, co rozumiem przez słowo “balans”. Z jednej strony mamy zespół doskonale znany, którego nie trzeba nikomu przedstawiać i po którym (mniej lub bardziej) wiemy, czego się spodziewać. Pewnie spore grono z Was miało okazję widzieć Niemców w przeszłości, ale umówmy się – zdecydowana większość z chęcią zobaczy ich ponownie, nawet gdyby nie zamierzali zagrać niczego nowego (co pewnie się nie stanie, wobec zapowiedzi nadchodzącej płyty).

Tauron Nowa Muzyka. Moderat i co dalej?

Obecność niemieckiej formacji na pewno podkręci apetyt większości festiwalowiczów i stanie się dla jej lwiej części wystarczającym argumentem, by pojawić się w Katowicach. Jednak już dziś możemy być pewni, że zespół organizacyjny Tauron Nowa Muzyka nie spocznie na laurach. Puszka Pandory dopiero została otwarta i lada moment dowiemy się o kolejnych nazwach, które wylądują w line-upie edycji 2022.

Kraftwerk - Tauron Nowa Muzyka fot. Zofia Paśnik

Kraftwerk – Tauron Nowa Muzyka fot. Zofia Paśnik

Z tej okazji pozwoliłem sobie na małą grę, która z jednej strony polega na niewinnym wróżeniu z mniej lub bardziej prawdopodobnych przesłanek, a z drugiej jest niczym innym jak koncertem życzeń. Mam nadzieję, że choć część z Was podzieli moje wybory i – co najważniejsze – przynajmniej jeden z nich okaże się rzeczywistością. Sprawdźcie, kogo chciałbym zobaczyć na Tauron Nowa Muzyka 2022.

Tauron Nowa Muzyka 2022. Wishlist #1: Four Tet

Bez dwóch zdań Kieran Hedbdan jest jedną z najmocniej wyczekiwanych w Polsce postaci świata elektroniki. Brytyjski producent i didżej od lat potwierdza swoją renomę znakomitymi wydawnictwami i bookingami na całym świecie, ale jakoś nad Wisłę jest mu nie po drodze…

Four Tet

Four Tet

Kolejne albumy, EPki, aliasy, projekty i – co szczególnie bolesne – niesamowite występy, często będące połączeniem muzyki i sztuk wizualnych. Wystarczy sprawdzić nagrania w sieci, by przekonać się o tym, że Four Tet na żywo to duża rzecz. Wszyscy zgodzimy się jednak, że wolelibyśmy zobaczyć muzyka na własne oczy, a Tauron Nowa Muzyka zdaje się być jedną z najlepszych ku temu okazji. Jestem przekonany, że atmosfera katowickiego eventu spodobałaby się Kieranowi, a on sam stworzyłby wyjątkowe widowisko.

Four Tet @ Boiler Room London Live Set

Tauron Nowa Muzyka 2022. Wishlist #2: Ross From Friends

Od swojej ostatniej wizyty w Polsce, Felix Clary Weatherall przeskoczył kilka poziomów w hierarchii najbardziej niesamowitych twórców współczesnej elektroniki, a jego najnowszy album jest tylko dowodem na to, że Brytyjczyk siedzi dziś przy jednym stole z Floating Points, Burialem czy wspomnianym Four Tetem. Płyta Tread ma potencjał na stworzenie wspaniałego widowiska, które doskonale pasowałoby do charakteru Tauron Nowa Muzyka. Wszak mówimy o brzmieniu głębokim, dopieszczonym i wymagającym, lecz jednocześnie hipnotyzującym i porywającym do tańca.

Ross From Friends

Ross From Friends

Kto wie, być może Ross From Friends planuje powrót do formuły tria, co jeszcze bardziej wzbudziłoby ekscytację obecnością tej nazwy w line-upie katowickiej imprezy. Niezależnie od tego, czy podopieczny labeli Ninja Tune i Brainfeeder rozważa latem przyszłego roku grywać solo acty, live acty z zespołem czy jedynie DJ sety, wierzę, że otrzyma zaproszenie do Polski.

Ross From Friends – The Daisy

Tauron Nowa Muzyka 2022. Wishlist #3: Laurence Guy

Zastanawiam się nad jednym: jeśli Laurence Guy nie przyjedzie na Tauron Nowa Muzyka, to niby gdzie w Polsce mielibyśmy go zobaczyć? Owszem, jest wiele elektronicznych eventów w Polsce, lecz katowicki festiwal wydaje się być idealnym miejscem dla reprezentanta wytwórni Shall Not Fade.

Laurence Guy

Laurence Guy

Wybór pochodzącego z Bristolu producenta i didżeja nie jest przypadkowy. Jego autorski pomysł na muzykę house, nosi znamiona głównej cechy, jaką określiłem sam Tauron Nowa Muzyka – niewymuszonego balansu. Laurence Guy w doskonały sposób potrafi wyważyć proporcje tanecznej energii i relaksującej, ambitnej muzyki. Jego booking byłby swego rodzaju puszczeniem oka do wszystkich tych, którzy zachwycali się występem Kornela Kovacsa w 2019 roku. Jestem pewny, że podczas setu Brytyjczyka każdy znalazłby to, czego szuka – jedni chwilę wytchnienia między kolejnymi występami, drudzy impuls do rozruszania się na parkiecie.

Laurence Guy – Your Good Times Are Here

Tauron Nowa Muzyka 2022. Wishlist #4: Logic1000

O moich zachwytach nad Logic1000 mogliście już przeczytać. W przypadku Samanthy Poulter najważniejszym atutem mogącym zaprowadzić ją do Katowic, jest jej wszechstronność. Australijka nie boi się mieszać wielu gatunków po to, by osiągnąć zamierzony cel – brzmienie niebywale charakterystyczne, chwytliwe i jakościowe.

Logic1000

Logic1000

Niezależnie, czy Poulter chwyta się za garage, UK bassline, ambient czy tech-house, zawsze odbywa się to z dbałością o najwyższych lotów produkcję. Każda kolejna EPka to dowód na nieustający progres młodej twórczyni i ogromną potrzebę eksploracji nowych rejonów w muzyce klubowej. Odważne podejście do tworzenia, pozbawione kompromisów czy ograniczeń, zjednało jej wielu zwolenników zarówno wśród publiczności, jak i między artystami_tkami. Na jej set z chęcią wpadłby regularnie grający jej utwory Four Tet.

Logic1000 – What You Like (feat. Yunè Pinku)

Logic1000 to producentka o ogromnym potencjale na to, by zaskoczyć wszystkich i przekonać do siebie tych, którzy całkowicie przypadkowo trafiliby na jej występ. Co prawda, lada moment Poulter zostanie mamą, ale kto wie, być za tych ładnych kilka miesięcy uda jej się pogodzić rodzicielskie obowiązki i wpaść na zaproszenie do Polski. Jestem pewny, że ekipa Tauron Nowa Muzyka przygotowałaby jej i jej najbliższym najlepsze możliwe warunki.

Tauron Nowa Muzyka 2022. Wishlist #5: Sofia Kourtesis

Kolejna producentka, którą komplementowałem w przeszłości, a która – podobnie jak Logic1000 – słynie z dwóch rzeczy: najwyższej jakości produkcji i nieustannego eksperymentowania z różnymi nurtami w obrębie muzyki elektronicznej i nie tylko.

Sofia Kourtesis prezentuje La Perla 

Sofia Kourtesis

Posiadająca międzynarodowy rodowód Sofia Kourtesis (w jej żyłach płynie peruwiańsko-grecka krew, ona sama sporo czasu spędziła w Nowym Jorku) to doskonała przewodniczka, która w swojej muzyce łączy historię i cechy miejsc oraz kultur, z których pochodzi. Mieszkającą dziś w Berlinie producentkę szalenie trudno przypisać do konkretnego gatunku. Choć jej ostatnie utwory wpisują się w schemat elektroniki spod znaku 4×4, to dzieje się w nich tak wiele, iż ma się wrażenie, że lada moment Kourtesis kompletnie zmieni kierunek swojej twórczości i pokaże nowe oblicze.

Sofia Kourtesis – La Perla

Podopieczna Studio Barnhus, a od niedawna także Ninja Tune, to postać niebywale wyrazista, która swoją muzyką zainteresowałaby wielu uczestników Tauron Nowa Muzyka, nawet jeśli ci wcześniej nie mieli z nią do czynienia. Artystka potrafi zaskakiwać i doskonale wypadać na żywo, o czym świadczą coraz poważniejsze miejsca, w których miała okazję się zaprezentować. Wystarczy wymienić tu Berghain czy Watergate.

Jeśli są na sali zwolennicy takich postaci jak Leon Vynehall, Octo Octa czy Shanti Celeste, to powinni zapisać sobie nazwisko “Kourtesis” w notatniku i pilnie śledzić jej poczynania, niezależnie od tego, czy ostatecznie zawita do Katowic, czy nie.

Tauron Nowa Muzyka 2022. Wishlist #BONUS: Real Lies

A co tam, pozwolę sobie na mały bonus. W sumie to nie byle jaki, bo o Real Lies od dawna mówi się, że są spadkobiercami epoki pierwszych rave’ów, Pet Shop Boys i… Mike’a Skinnera z The Streets. Tak, tak, nie ma pomyłki – te wszystkie nazwy padły w jednym zdaniu.

Real Lies 2021

Real Lies

Dlaczego Real Lies? Bo w swojej muzyce łączą wiele gatunków, które wybrzmiewają z różnych scen Tauron Nowa Muzyka. Od wpływów techno i house, przez breakbeat, aż po wracający do łask trance. Dla twórczości duetu Kev Kharas-Patrick King należałoby wymyślić nowe określenie, które mogłoby oddać charakter ich kalejdoskopowo-nostalgicznego spojrzenia na kulturę klubową lat 80., 90. i 00.

Real Lies – Boss Trick

By jeszcze lepiej oddać styl Brytyjczyków, pozwolę sobie zacytować fragmenty dwóch recenzji ich dotychczasowych wydawnictw:

Real Lies są zbyt młodzi, by pamiętać późne lata 80., ale rozbrykany debiutancki album tria z północnego Londynu jest przesiąknięty duchem balearycznych lat, kiedy niezależne dzieciaki odkryły ecstasy i acid house. To połączenie zaowocowało kilkoma okropnymi zespołami, ale Real Lies dodają inne elementy do miksu, między innymi spoken word w stylu Mike’a Skinnera i popowy połysk mniej zadowolonych z siebie Pet Shop Boys.

Paul Mardles (The Guardian)

Tekstowo fascynujący, czarująco wrażliwy i kompulsywnie taneczny – oto jaki powinien być debiut. To album, którego posłuchasz w czyjejś kuchni, kiedy w piątek poczujesz się nieśmiertelny, i ten, do którego będziesz płakać w metrze w poniedziałek, kontemplując sens życia. To jeden z najważniejszych dotychczas albumów roku 2015.

Maya Rose Radcliffe (Clash Magazine)

Od miesięcy krążą słuchy o nadejściu drugiego albumu w karierze formacji, który będzie nosić tytuł Lad Ash. Póki co, oficjalny termin wciąż nie jest znany, lecz duet skutecznie dba o utrzymanie zainteresowania ze strony słuchaczy. Parę miesięcy temu do sieci trafił singiel Late Arcades. Tak sami muzycy opisali myśl towarzyszącą powstaniu utworu:

Jeśli lubisz fortepiany, ecstasy, długie letnie noce i smutek, to raczej docenisz nasz nowy singiel.

Nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na informację o oficjalnej dacie premiery nowego krążka, o występie w Polsce i na długie letnie noce spędzone z najlepszą muzyką podczas Tauron Nowa Muzyka 2022 w Katowicach.

Real Lies – Late Arcades

Tauron Nowa Muzyka 2022 | Katowice

Biletomat.pl
299 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →