Najwięksi biorą wszystko. Zaledwie trzech wydawców kontroluje ponad 10 milionów utworów

fot. Pixabay.com
News
Ta trójka wydawców rządzi rynkiem

Liczby te zostały ujawnione w ostatnich raportach fiskalnych dotyczących wydawców muzycznych.

Ta trójka wydawców rządzi rynkiem

Według najnowszych statystyk trzy wydawnictwa muzyczne: Sony Music Publishing, Universal Music Publishing Group i Warner Chappell Music posiadają obecnie lub zarządzają skumulowaną liczbą 10 milionów utworów. Jak donosi serwis Music Business World, liczby te zostały ujawnione w raportach inwestorskich każdej z firm macierzystych wymienionych wyżej głównych wydawców.

Autorzy raportu zauważają jednak, że liczby nie ujawniają, ile utworów jest duplikatami, co oznacza, że mogą być administrowane przez więcej niż jednego z głównych wydawców. Najnowsze złożenie fiskalne Sony Corp na koniec marca 2022 roku ujawniło, że kontrolują 5,46 mln piosenek, co oznacza wzrost o 1 mln od marca 2019 roku. Universal Music Group poinformowało natomiast, że na koniec 2021 roku kontrolowało „prawie 4 miliony tytułów”. W niedawnej kwartalnej aktualizacji inwestorskiej Warner Music Group, obejmującej okres do końca czerwca 2022 roku, podało, że kontroluje utwory „ponad 100 tys. autorów piosenek i kompozytorów, z globalną kolekcją ponad miliona kompozycji muzycznych”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Miłość kosztuje. Wielbiciele winyli coś o tym wiedzą
fot. Pixabay.com

Katalog za 250 milionów dolarów

Przypomnijmy, że na początku tego roku Sony Music nabyło cały katalog Boba Dylana. Nastąpiło to po informacji, że John Legend sprzedał prawa do swojej muzyki firmom KKR i BMG. Obie firmy po raz pierwszy połączyły się w celu zakupu praw do publikacji katalogu ZZ Top w zeszłym roku, a BMG nabyło również prawa do katalogu Micka Fleetwooda, Tiny Turner i Mötley Crüe.

Kolejna duża transakcja sprzedaży katalogów miała miejsce w tym roku, kiedy to rodzina Davida Bowiego sprzedała katalog wydawniczy zmarłego piosenkarza firmie Warner Chappell Music za cenę sięgającą podobni 250 milionów dolarów.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →