Travis Scott chce naprawić błędy Astroworld. Czym jest Project HEAL?

fot. Brandon Dull/ Wikipedia Commons
News
Travis Scott chce naprawić błędy Astroworld. Czym jest Project HEAL?

Project HEAL to nie tylko reakcja na Astroworld. Dlaczego inicjatywa wsparcia marginalizowanej społeczności spotyka się z taką krytyką?

Travis Scott po kilku miesiącach nieobecności powrócił na portale społecznościowe z informacją o nowym projekcie. HEAL, ma stanowić bezpośrednią reakcję na wydarzenia, jakie miały miejsce na ubiegłorocznym festiwalu Astroworld. Organizowany przez młodego rapera event stał się miejscem tragedii, która kosztowała życie 10 osób. Projekt zapowiedziany przez Scotta wyraźnie wpisuje się w serię działań charytatywnych, podejmowanych przez artystę od początku jego kariery. Tym razem nie spotyka się on jednak z jednoznacznie ciepłym przyjęciem. Rodziny ofiar festiwalu Astroworld oskarżają projekt o próbę ocieplania wizerunku, w czasie trwającego postępowania karnego przeciwko celebrycie.

Project HEAL

W ramach inicjatywy podjętej przez młodego rapera, 5 mln dolarów zostanie przeznaczonych na cztery konkretne cele. Do nich ma należeć fundusz stypendialny, rozbudowa Młodzieżowego Centrum Projektowego CACT.US, bezpłatny dostęp do opieki psychologicznej oraz stworzenie raportu w sprawie bezpieczeństwa imprez masowych.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Projekt HEAL to wielopoziomowa inicjatywa, mająca na celu rozwiązywanie problemów młodzieży, zwłaszcza tej pochodzącej ze środowisk marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

– czytamy na stronie internetowej projektu.

Scott założył wspomniany fundusz stypendialny już w 2020 roku. Dzięki niemu co roku setka studentów otrzymuje 10 tysięcy dolarów na spłatę czesnego. Centrum Projektowe założone przez Scotta również jest dedykowane młodemu pokoleniu. Skupia się ono jednak na debiutantach i debiutantkach w zakresie sztuk wizualnych. Program CACT.US opiera się na udostępnianiu młodej społeczności zasobów edukacyjnych i szkoleń, na mentoringu i wsparciu w poszukiwaniu zatrudnienia.

FBI prosi o nagrania z Astroworld, czyli o bezpieczeństwie na festiwalach muzycznych
fot. Brandon Dull/Wikipedia Commons

Wsparcie opieki psychologicznej dedykowane jest przede wszystkim marginalizowanej młodzieży, która nie ma dostępu do jakichkolwiek form wsparcia zdrowia psychicznego. W ramach projektu HEAL otwarta zostanie darmowa linia telefoniczna i portal do komunikacji online. Środki trafią również bezpośrednio do szkół. Pomogą one zbudować mechanizm identyfikacji uczniów potrzebujących pomocy psychologicznej oraz w zapewnieniu im odpowiedniego wsparcia.

Astroworld i bezpieczeństwo imprez masowych

Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z inicjatyw podjętych w ramach projektu HEAL. Raport sformułowany przez grupę specjalistów z różnych dziedzin zadba, by nigdy więcej nie powtórzyła się tragedia z festiwalu Astroworld. Nad raportem pracować będą przedstawiciele sektora rządowego, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i opieki zdrowotnej, organizacji imprez, muzyki oraz technologii.

Po raz pierwszy wszystkie te sektory będą mogły ze sobą współpracować, aby jak najskuteczniej sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem przyszłych imprez masowych. Grupa będzie intensywnie koncentrowała się na nowych technologiach i innowacjach, które umożliwią sprostanie wyzwaniom związanym z wielkoskalowymi imprezami.

– czytamy w oświadczeniu na stronie projektu.

Efektem pracy zespołu będzie raport zawierający wskazania dotyczące bezpiecznej realizacji imprez masowych. Docelowo ma on zawierać wspólnie opracowane rozwiązania technologiczne i wskazówki organizacyjne, które zagwarantują ochronę uczestników eventów. Więcej informacji na temat prac nad raportem mamy poznać jeszcze w tym roku.

Tragedia, jaka miała miejsce na festiwalu Astroworld, sprowokowała światową dyskusję na temat bezpieczeństwa wydarzeń masowych. O jej przebiegu, jak i rozwiązaniach, jakie mogłyby zostać wprowadzone, pisaliśmy już wcześniej.

Krytyka projektu HEAL

Na inicjatywę Travisa Scotta zareagowały rodziny ofiar tragicznego festiwalu. Ich reakcja nie była jednak entuzjastyczna. Najostrzejsze słowa krytyki padły ze strony rodziny zmarłego Ezry Blounta. Zaledwie 9-letni chłopak był najmłodszą ofiarą Astroworld. Rodzina młodego fana oskarża artystę o próbę wpłynięcia na decyzję przysięgłych, w trakcie trwającego przeciwko niemu postępowania karnego. Rodzina nazwała również projekt HEAL „chwytem PR-owym”. Sąd nie przyjął jednak ich argumentacji.

Scott w oświadczeniu ogłaszającym rozpoczęcie projektu, opublikowanym na Instagramie, zaznaczył, że jego działania mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo na imprezach masowych. Przypomniał również, że jego działalność charytatywna nie rozpoczyna się na projekcie HEAL. Ten ma raczej stanowić kontynuację trwających od lat działań.

Te fałszywe zarzuty są sprzeczne z logiką. Travis od lat wspiera cele charytatywne, pomagając młodym ludziom w trudnej sytuacji materialnej w ukończeniu studiów bez długów, w rozwijaniu kreatywności i pokonywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.

komentował prawnik rapera.

Kup bilety na Bakermat w Polsce

Biletomat.pl
99 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →