Najciekawsze europejskie festiwale w nadchodzącym sezonie

1 668
Artykuł

Lato za pasem, a to oznacza rozpoczęcie sezonu festiwalowego. Sprawdzamy, które wydarzenia warto odwiedzić w 2019 roku w Europie.

Część wydarzeń jest oficjalnie wyprzedana (pozostaje więc polowanie na bilety z drugiej ręki), stąd warto już teraz odpowiednio zaplanować sobie ten intensywny okres.

Na krajowym podwórku czekają na nas m. in. Audioriver oraz Instytut Festival – eventy na najwyższym poziomie i punkt obowiązkowy w kalendarzu fanów elektroniki.

Jednocześnie w wielu innych zakątkach Europy odbywa się mnóstwo fantastycznych imprez i to właśnie na nich chcę skupić się w poniższym zestawieniu.

Jest to oczywiście subiektywny przegląd, bo ograniczenie się do dziesięciu pozycji jest bardzo trudne i przypuszczalnie każdy z Was mógłby mieć inne typy.

1. Awakenings Festival – Amsterdam, Holandia

Absolutnie topowy festiwal i jedno z najlepszych tego typu wydarzeń, w jakim dane mi było brać udział. 8 scen, ogromna przestrzeń, line-up zawierający najbardziej zasłużone nazwiska elektroniki (choć w tym roku zabrakło Carla Coxa czy Dubfire), wspaniała produkcja i bezbłędna organizacja. Awakenings jest imprezą jedyną w swoim rodzaju i gwarantuję, że każdy, kto zdecyduje się odwiedzić w tym czasie Amsterdam będzie całkowicie usatysfakcjonowany. 2 dni niepowtarzalnego muzycznego święta.

Data: 29.06 – 30.06

2. Sonus Festival – Novalja, Chorwacja

5-cio dniowy festiwal odbywający się na malowniczej wyspie Pag w Chorwacji pod koniec sierpnia. Co prawda nie zobaczymy tam rozbudowanych scen i potężnych soundsystemów – całość zorganizowana jest w kilku współpracujących ze sobą nadmorskich klubach, w iście wakacyjnej scenerii. Jest to jednak świetna alternatywa dla chcących spędzić wakacje czy urlop w tamtejszych rejonach, zwłaszcza, że w bliskim terminie odbywa się także B my Lake Festival na Węgrzech. W fazie I line-upu znaleźli się m.in. Boris Brejcha, Ben Klock, czy Richie Hawtin.

Data: 18.08 – 22.08

3. Tomorrowland – Boom, Belgia

Prawdopodobnie jedyne wydarzenie tego gatunku, które zostaje w całości wyprzedane dosłownie minuty po wypuszczeniu pierwszej puli biletów. Od dwóch lat w formule dwóch weekendów, każdorazowo opatrzone innym motywem przewodnim (tegoroczne, na 15-lecie: „The Book of Wisdom”). Co ciekawe, od wielu lat Tomorrowland zdominowany był przez wykonawców EDM, niemniej aktualnie wyraźnie można zaobserwować zwrot w kierunku bardziej undergroundowych stylów muzycznych. Swoje własne sceny zaprezentują m.in. ANTS, Cocoon czy Crosstown Rebels, a na main stage wystąpią Amelie Lens, Claptone i Maceo Plex.

Data: 19.07 – 21.07,  26.07 – 28.07

4. OFFSonar (+ OFFWeek) – Barcelona, Hiszpania

Dwa eventy, które dotychczas odbywały się równolegle, jednak ze względu na duże targi tekstyliów odbywające się w czerwcu w Barcelonie, ten pierwszy został przesunięty w tym roku na lipiec. Stolica Katalonii będzie gościć przedstawicieli Afterlife, Diynamic, Drumcode czy Innervisions we wspaniałych lokalizacjach, takich jak Plaza Mayor czy Parc del Forum. Warto obserwować również profile wymienionych wytwórni, które organizują dodatkowo mniej oficjalne imprezy, tak jak zeszłoroczny after Afterlife w willi w górach nad miastem.

Data: 19.07 – 21.07, 14.06 – 15.06

5. Dekmantel Festival – Amsterdam, Holandia

Przez wielu uważany za czołowy, konkurencyjny dla Awakenings festiwal – z pewnością gratka dla zwolenników nieco szybszych i mniej mainstreamowych brzmień. Usłyszymy tam takich artystów jak Donato Dozzy, Lotus Eater (Lucy & Rrose) czy Planetary Assault Systems. Bardzo wiele pozytywnych opinii na wielu opiniotwórczych portalach muzycznych zdecydowanie czynią ten event godnym uwagi. Polecam!

Data: 31.07 – 04.08

6. Atonal – Berlin, Niemcy

Bardzo szanowane wydarzenie poświęcone głównie muzyce eksperymentalnej, odbywające się w opuszczonej elektrowni. Oprócz samych występów muzycznych, okraszonych nietuzinkową produkcją, dla uczestników przygotowywane są rozmaite projekcje czy warsztaty. Na chwilę obecną tegoroczny skład artystów nie jest jeszcze znany.

Data: 28.08 – 01.09

7. Voltage Festival – Zwevegem, Belgia

Kolejny festiwal odbywający się w podobnej scenerii – 3 sceny w elektrowni nawet na zdjęciach robią ogromne wrażenie. Elektryzujący jest również line-up: Dax J, Rebekah czy Cleric z pewnością dostosują się do otoczenia i zaserwują słuchaczom solidne granie. Warto zaznaczyć, że w Belgii wystąpi również pochodząca z Warszawy, a obecnie stacjonująca w Berlinie VTSS.

Data: 10.08 – 11.08

8. Junction 2 Festival – Londyn, Wielka Brytania

Jedno z najwyżej ocenianych wydarzeń w UK, w którym łączy się wiele różnych podgatunków szeroko pojętego techno oraz można usłyszeć dość rzadkie sety w formule B2B. W zeszłym roku wspólnie wystąpili na przykład Adam Beyer oraz Carl Cox, w tym Maceo Plex będzie dzielił scenę z Tale Of Us. Oprócz tego zagrają m. in. Bicep, Daniel Avery czy Motor City Drum Ensemble.

Data: 7.06 – 8.06

9. Exit Festival – Nowy Sad, Serbia

Festiwal z długoletnią uznaną historią, który został zapoczątkowany jako protest studentów przeciwko ówczesnej władzy. 4-dniowa mieszanka aktów z całego spektrum elektroniki w dawnej rzymskiej fortecy, z Paulem Kalkbrennerem oraz Jeffem Millsem na czele. Wymieniany w większości tego typu zestawień jako jeden z topowych kierunków na to lato.

Data: 4.07 – 08.07

10. Kappa FuturFestival – Turyn, Włochy

Kto kiedykolwiek miał okazję bawić się z włoskimi festiwalowiczami, ten wie, że to naprawdę niepowtarzalna publika. Wielu z nich, uśmiechniętych od ucha do ucha, będzie można spotkać w tym roku na początku lipca w Turynie. W Parco Dora zagrają m. in. Dubfire, Nina Kraviz oraz Charlotte de Witte, a dla nieobecnych z pewnością nie zabraknie, jak co roku, live streamów z całego wydarzenia.

Data: 6.07 – 7.07