TNGHT – 15 minut, które wstrząsnęło światem

materiały prasowe
Felieton News Recenzje

W 2012 dwóch producentów - Houdson Mohawke oraz Lunice - postanowiło nagrać wspólne mini-wydawnictwo. W efekcie poboczny projekt niechcący zrewolucjonizował muzykę dekady lat 10. Panie i Panowie - TNGHT. Przypomnijmy ich sobie!

TNGHT – „Collab bro?”

Lunice i Hudson Mohawke spotkali się po raz pierwszy w 2008 roku, kiedy ten pierwszy poprosił tego drugiego o występ na koncercie jego ekipy Turbo Crunk. Po kilku latach skupienia się na karierze solowej Lunice zdecydował, że powinien tworzyć znacznie prostszą muzykę. Po wysłuchaniu remiksu Mohawke’a kawałka Gucci ManeParty Animal, który był „naprawdę prostą, ogromną, przeszywającą produkcją”, Lunice pokazał mu materiał, nad którym pracował – tak powstał TNGHT.

Gucci Mane – Party Animal (Hudson Mohawke Remix)

Duet nagrał parę kawałków w ciągu kilku dni w malutkim londyńskim studiu, początkowo nie planując wydania. Mohawke opisał projekt jako „ten z iskrą”, w przeciwieństwie do poprzednich kolaboracji, z których nie był zadowolony.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

TNGHT – 15 minut rozwałki

Ciężko znaleźć tak krótkie wydawnictwo, które narobiło tyle zamieszania. TNGHT zostało powszechnie uznane za najlepszy nowy zespół tworzący najlepsze bangery roku 2012. Z perspektywy lat może wydawać się to dziwne, ale ta EP-ka doprowadziła do szaleństwa niejednego słuchacza i krytyka muzycznego – pamiętajmy, że rok 2012 to jeszcze była epoka popularności post-dubstepu. 5 bardzo prostych kawałków przesiąkniętych bassem, standardowymi bitami 808 i paroma efektami – ludzie nie wiedzieli, gdzie to można zaszufladkować. Minimalistyczny dubstep? Future garage? Electro? Trap?

TNGHT – Higher Ground

Głębokie linie basu ryczą pod obszernymi perkusjami marszowej orkiestry, super ostrymi werblami i dziwacznymi urywkami dźwięku, budując napięcie do poziomów prawie nie do zniesienia, zanim zapadną się w szaleńcze, trzęsące ziemią dropy – czytamy w recenzji NME.

Tom Lea z FACT, analizując EP-kę, doszedł do wniosku, że w większości utworów dźwięki stopy i werbla dominują w partiach perkusji. Zauważył też, że Higher Ground jest jedynym utworem, w której pojawiają się szybkie hi-haty typowe dla trapu.

Każdy z kawałków jest imprezowym bangerem. Pod koniec sierpnia 2012 można było się przekonać o ich sile rażenia na katowickim festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Namiot pękał w szwach – w tłumie znalazł się nawet akrobata, który podczas występu duetu stał na… ramionach kolegi!!

TNGHT – Tauron Nowa Muzyka 2012

TNGHT – co było dalej?

Po ogromnym sukcesie EP-ki prawie każda osoba z branży muzyki hip-hopowej zaczęła naśladować TNGHT. W 2013 roku sam Kanye West zaprosił duet do współpracy – wyprodukowali mu utwór, który znalazł się na płycie Yeezus.

Kanye West – Blood On The Leaves

Chwilę później TNGHT ogłosili zawieszenie działalności, by po 6 latach powrócić z drugim mini-wydawnictwem, które nie powtórzyło sukcesu debiutu. W ubiegłym roku duet wydał singiel Brick Figures. Mam wrażenie, że gdyby poszli za ciosem po debiucie, to teraz byliby w zupełnie innym miejscu.

TNGHT – TNGHT
Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →