TNGHT – 15 minut, które wstrząsnęło światem
W 2012 dwóch producentów - Houdson Mohawke oraz Lunice - postanowiło nagrać wspólne mini-wydawnictwo. W efekcie poboczny projekt niechcący zrewolucjonizował muzykę dekady lat 10. Panie i Panowie - TNGHT. Przypomnijmy ich sobie!
TNGHT – „Collab bro?”
Lunice i Hudson Mohawke spotkali się po raz pierwszy w 2008 roku, kiedy ten pierwszy poprosił tego drugiego o występ na koncercie jego ekipy Turbo Crunk. Po kilku latach skupienia się na karierze solowej Lunice zdecydował, że powinien tworzyć znacznie prostszą muzykę. Po wysłuchaniu remiksu Mohawke’a kawałka Gucci Mane – Party Animal, który był „naprawdę prostą, ogromną, przeszywającą produkcją”, Lunice pokazał mu materiał, nad którym pracował – tak powstał TNGHT.
Gucci Mane – Party Animal (Hudson Mohawke Remix)
Duet nagrał parę kawałków w ciągu kilku dni w malutkim londyńskim studiu, początkowo nie planując wydania. Mohawke opisał projekt jako „ten z iskrą”, w przeciwieństwie do poprzednich kolaboracji, z których nie był zadowolony.
TNGHT – 15 minut rozwałki
Ciężko znaleźć tak krótkie wydawnictwo, które narobiło tyle zamieszania. TNGHT zostało powszechnie uznane za najlepszy nowy zespół tworzący najlepsze bangery roku 2012. Z perspektywy lat może wydawać się to dziwne, ale ta EP-ka doprowadziła do szaleństwa niejednego słuchacza i krytyka muzycznego – pamiętajmy, że rok 2012 to jeszcze była epoka popularności post-dubstepu. 5 bardzo prostych kawałków przesiąkniętych bassem, standardowymi bitami 808 i paroma efektami – ludzie nie wiedzieli, gdzie to można zaszufladkować. Minimalistyczny dubstep? Future garage? Electro? Trap?
TNGHT – Higher Ground
Głębokie linie basu ryczą pod obszernymi perkusjami marszowej orkiestry, super ostrymi werblami i dziwacznymi urywkami dźwięku, budując napięcie do poziomów prawie nie do zniesienia, zanim zapadną się w szaleńcze, trzęsące ziemią dropy – czytamy w recenzji NME.
Tom Lea z FACT, analizując EP-kę, doszedł do wniosku, że w większości utworów dźwięki stopy i werbla dominują w partiach perkusji. Zauważył też, że Higher Ground jest jedynym utworem, w której pojawiają się szybkie hi-haty typowe dla trapu.
Każdy z kawałków jest imprezowym bangerem. Pod koniec sierpnia 2012 można było się przekonać o ich sile rażenia na katowickim festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Namiot pękał w szwach – w tłumie znalazł się nawet akrobata, który podczas występu duetu stał na… ramionach kolegi!!
TNGHT – Tauron Nowa Muzyka 2012
TNGHT – co było dalej?
Po ogromnym sukcesie EP-ki prawie każda osoba z branży muzyki hip-hopowej zaczęła naśladować TNGHT. W 2013 roku sam Kanye West zaprosił duet do współpracy – wyprodukowali mu utwór, który znalazł się na płycie Yeezus.
Kanye West – Blood On The Leaves
Chwilę później TNGHT ogłosili zawieszenie działalności, by po 6 latach powrócić z drugim mini-wydawnictwem, które nie powtórzyło sukcesu debiutu. W ubiegłym roku duet wydał singiel Brick Figures. Mam wrażenie, że gdyby poszli za ciosem po debiucie, to teraz byliby w zupełnie innym miejscu.