Windows 10 trafi do mikserów DJ-skich?

Technologia

DJ Qbert pracuje nad mikserem, który pozwoli uwolnić się od laptopów osobom korzystającym z Traktor Pro czy Serato DJ. Czy projekt ma szansę na sukces?

Pomysł wbudowania komputera czy tabletu do miksera DJ-skiego nie jest nowy i w ostatnich latach powstało sporo tego typu projektów DIY. Wszystko po to, by uwolnić się od laptopa, zajmującego dodatkowe miejsce na stole. Słynny turntablista DJ Qbert również nad takim mikserem pracuje i zamierza do końca tego roku wprowadzić go do produkcji i sprzedaży. Sprawę nagłośnił w mediach, mikser zdobył zainteresowanie, jednak jeśli przyjrzeć się bliżej prototypowi Thud Rumble Invader, do finalnego i użytecznego urządzenia jeszcze daleka droga.
Mikser Invader Qberta ma 2 kanały, 2 rzędy tzw. arcade buttonów do obsługi punktów cue i około 10-calowy dotykowy ekran. Całość wygląda prosto, ale na razie nie można się tego czepiać, gdyż mamy do czynienia z prototypem. Sercem miksera jest procesor Intel Core i5 lub i7, a całość pracuje pod kontrolą systemu Windows 10. DJ Qbert w prezentacji używa oprogramowania Traktor Scratch Pro. Brzmi okej?
Wszystko wygląda w porządku, dopóki nie zajrzymy „pod maskę” miksera. Okazuje się, że pod płytą czołową znajduje się gotowy mini-komputer Intel NUC, do którego podłączono dotykowy ekran. Mikser nie posiada własnego interfejsu audio (bo zintegrowaną kartę dźwiękową w budżetowym pececie trudno nazwać profesjonalnym rozwiązaniem). Qbert zapewnia, że przy projekcie współpracuje z firmą Native Instruments, która przygotowuje dedykowany interfejs, ale na razie trzeba podłączać zewnętrzną kartę.
Bardzo dużym problemem dla tego projektu jest oprogramowanie – żaden z profesjonalnych programów dla DJ-ów na PC (Traktor Pro, Serato DJ, rekordbox) nie został zaprojektowany z myślą o obsłudze dotykiem, a już na pewno nie na kilkucalowych wyświetlaczach. Wyobrażacie sobie podpinać do miksera w klubie klawiaturę i myszkę? Qbert powinien też pomyśleć o wzbogaceniu konstrukcji o laptopową baterię, bo chwilowy brak zasilania będzie dla tego miksera dużo większym problemem niż dla tradycyjnego.
Choć projekt miksera Thud Rumble Invader wydaje się ciekawy, to na chwilę obecną nie wróżymy mu sukcesu. Ale poczekamy na finalny produkt i chętnie przyjrzymy mu się raz jeszcze. Przewidywana cena to 1.699 dolarów.
Zdjęcia pochodzą z serwisu Engadget
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →