The Electrifying Mojo – prorok z Detroit

Artykuł

Z cyklu opowieści o historii muzyki elektronicznej, przywołujemy postać wybitnego prezentera radiowego z Detroit - The Electrifying Mojo, na którego audycjach wychowało się pokolenie pionierów muzyki techno.

Pierwszy raz usłyszałem Kraftwerk pod koniec lat 70-tych w audycji The Electrifying Mojo – wyznał w jednym z wywiadów Juan Atkins Mojo grał „Trans-Europe Express” oraz „We Are The Robots” dość często, ale kiedy po raz pierwszy usłyszałem „Robotów”, po prostu zamarłem. Szczęka mi opadła.
Podobnymi wspomnieniami może podzielić się Derrick May, Kevin Saunderson oraz ich rówieśnicy z Detroit, którzy swoją młodość spędzili przy radioodbiornikach, słuchając audycji The Midnight Funk Association prowadzonej przez Charlesa Johnsona aka The Electrifying Mojo. Od 1977 roku do połowy lat osiemdziesiątych program ten elektryzował i inspirował, wychowywał i artystycznie kształtował mieszkańców „Motown” znajdujących się u progu ery techno. Na czym miał polegać jego fenomen? Już spieszymy z wyjaśnieniami…
Pod koniec lat 70-tych w amerykańskich stacjach radiowych nadal panował wyraźny podział rasowy. Były albo audycje z tzw. „białą muzyką” albo audycje z tzw. „czarną muzyką”. The Electrifying Mojo nie zważał na te ograniczenia, podobnie chętnie balansując pomiędzy wieloma muzycznymi gatunkami. W sposób bezprecedensowy konstruował playlistę, grając jeden po drugim utwory Jamesa Browna, Jimi Hendrixa, Talking Heads, a także Kraftwerk, Giorgio Morodera i Gary Numana. Podczas gdy w innych audycjach wciąż jeszcze pobrzmiewało disco, Electrifying Mojo grał funk. Bezwzględnie uwielbiał Prince’a, promował The B52, oswajał słuchaczy z europejskimi nowinkami. To nowatorskie podejście prezentera działało odświeżająco na muzyczną scenę Detroit, rozszerzało horyzonty, inspirowało i skłaniało do własnych poszukiwań.
– To było coś w rodzaju kultu. Słuchaliśmy go co noc niemal w religijnym skupieniu. Wskazywał młodym kierunek i dostarczał nowy rodzaj energii. – wspomina Kevin Saunderson.
Will the members of the Midnight Funk Association please rise… tym zdaniem codziennie o północy Electrifying Mojo startował ze swoją kultową audycją. If you’re in your car please honk your horn and flash your lights, wherever you are. If you’re in bed, get ready to dance on your back, in Technicolor. And get ready for the MFA… kontynuował. Jednak cała muzyczna odyseja rozpoczynała się już dwie godziny wcześniej, gdy prezenter wchodził na antenę w towarzystwie odgłosów statku kosmicznego. Kolejne wydarzenia układały się w bardziej lub mniej regularny program, którego jedynym stałym elementem była audycja The Midnight Funk Association, główna część jego conocnego muzycznego przedstawienia. Zdarzało się też, że ostatnie dwie godziny swojego show oddawał w ręce lokalnych djów. Jednymi z nich był duet: Juan Atkins i Derrick May, początkujący adepci sztuki djskiej ukrywający się pod pseudonimem Deep Space, którzy poznali Mojo na początku lat osiemdziesiątych. Kolejnym, lokalnym djem rozpoczynającym karierę u boku prezentera był Jeff Mills, wtedy jeszcze The Wizard. Program kończył się o trzeciej nad ranem.
Można powiedzieć, że The Electrifying Mojo był dla Detroit tym, co całe tuziny pirackich radiostacji dla Londynu. Promował scenę alternatywną, odkrywał przed słuchaczami nowe lądy i powodował przełomy w myśleniu o muzyce. Jego audycje, stwarzające atmosferę artystycznej wolności, pomagały młodzieży z Detroit kształtować swoją odrębną muzyczną tożsamość i inspirowały do własnych eksperymentów. Najlepszym tego przykładem jest trójka kolegów z liceum: Juana Atkinsa, Derricka Maya oraz Kevina Saundersona, którzy nigdy nie ukrywali, że wychowali się na audycjach The Electrifying Mojo. Usłyszane tam kawałki Funkodelic, Georga Clintona czy Karftwerk i Giorgio Morodera rozbudzały ich ciekawość i motywowały do kupna pierwszych Korgów oraz próbowania swych sił w djingu.
tekst: Magda Nowicka Chomsk (2013)

Na Spotify pojawiła się playlista z utworami granymi w kultowych audycjach The Electrifying Mojo.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →