The Dumplings – No Bad Days

Recenzje

Info

Data wydania:
2014/05/13
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
Jedną z najciekawszych premier płytowych tego roku jest bez wątpienia krążek „Not Bad Days” zespołu The Dumplings. Nic w tym dziwnego, skoro młodziutki duet z Zabrza zdążył porwać słuchaczy zaledwie kilkoma utworami, opublikowanymi na YouTube i SoundCloud. Nie minęło wiele czasu, a popularność nastolatków urosła do naprawdę dużych rozmiarów. W końcu nie każdy debiutant wydaje swój pierwszy album w wielkiej wytwórni płytowej. Nie każdy debiutant ma również w swoim obozie tak doświadczonego producenta. Na taki rozwój wydarzeń zespół The Dumplings zapracował już dużo wcześniej.
Esencje młodości, pomysłowości i świeżego spojrzenia na muzykę elektroniczną zespół zamknął w przeszło 40-minutowym materiale. Utwory oparte są na bogatym wachlarzu instrumentów klawiszowych. Bywają one chłodne i delikatne („Waiting For The Sun”), innym razem są bardziej wzburzone („Gelatine”). Longplay został nafaszerowany potężną dawką 8-bitowych dźwięków rodem z gier komputerowych początku lat dziewięćdziesiątych. Trzeba przyznać, że tego typu aranżacje nie są ostatnimi czasy często eksploatowane, co wyszło na korzyść. Przemycona została również elektryczna gitara, która po zderzeniu się z technologią brzmi już troszkę inaczej i niestety pojawia się bardzo rzadko.
Niestety, próżno szukać tu innych instrumentów. Być może mogłyby one odseparować od siebie mocno spójne i dynamiczne tracki. Dosyć sprytnie ułożona tracklista próbuje zakryć ten mankament, odgradzając je od siebie numerami nieco spokojniejszymi i melancholijnymi. Na duże słowa uznania zasługuje śpiew Justyny Święs. Jej subtelny i delikatny wokal to mój ulubiony „instrument” na tym albumie. Świetnie dopasowuje swoją skale do poszczególnych utworów. Mimo młodego wieku, sprawdza się nie tylko w prostych i lekkich numerach, a również w tych bardziej złożonych i trudnych do wykonania („Shameless”). Do utworów śpiewanych w języku angielskim nie mam zastrzeżeń, jednak większe wrażenie robią na mnie te w języku polskim i żałuję, że na albumie jest ich tak mało. Słowo uznania należą się ostatnim szlifom i domknięciom utworów – wszystkie przejścia i zabiegi wewnątrz tracków są zrealizowane z pomysłem.
Do „Not Bad Days” z pewnością będę czasem wracać. Jest to krążek równy, dobrze zgrany, a przede wszystkim wypełniony świetnie brzmiącym wokalem Justyny. Uważam jednak, że The Dumplings są w stanie postawić krok jeszcze dalej i dzięki ciągłemu rozwojowi, nagrają lepszy album, w którym to spojrzą na muzykę elektroniczną w szerszej perspektywie.
Tekst: Marek Cisek

Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01. Słodko-słony Cios
02. Everything Is A Circle
03. Technicolor Yawn
04. Man Pregnant
05. Waiting For The Summer
06. Betonowy Las
07. Mewy
08. Freeze
09. Gelatine
10. Nie slucham
11. How Many Knives
12. Shameless

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →