Sztuczna inteligencja uczy się miksować

News

Sztuczna inteligencja na razie radzi sobie z miksowaniem nieco gorzej od ludzi, ale dopiero zaczęła się tej sztuki uczyć... Obsługę gramofonu już prawie opanowała.

Funkcje automatycznego miksowania utworów są dostępne w programach didżejskich od lat. Proste algorytmy nakładały jeden utwór na drugi, czasem programowi udało się trafić we frazę, czasem nie. W większości przypadków działało to mocno przeciętnie, bo programiści tworząć profesjonalny soft didżejski nie przywiązywali do tej funkcji większej wagi. Przecież miksować miał głównie człowiek.
Inne podejście do tematu mają twórcy popularnego programu djay Pro, którzy projektując jego drugą odsłonę w dużej mierze skupili się właśnie na funkcji automatycznego miksowania. W djay Pro 2 miksy planuje i realizuje sztuczna inteligencja. Dzięki technologii uczenia maszynowego i „podpatrywania” technik miksujących ludzi, aplikacja ma lepiej radzić sobie z rozpoznawaniem fraz utworów, wybieraniem najlepszych momentów kawałka do wejść i zejść oraz używania equalizera i filtrów w trakcie miksu.

W praktyce jeszcze nie jest tak różowo jak zapewnia producent djay Pro 2, ale to dopiero początek wykorzystywania uczenia maszynowego w aplikacjach didżejskich. Być może za kilka lat nie będziemy w stanie odróżnić setów nagranych przez człowieka od tych stworzonych wyłącznie przez SI.

Back 2 Back z maszyną

O krok dalej jest japoński AI DJ Project – tutaj sztuczna inteligencja gra z człowiekiem sety back 2 back korzystając… z gramofonu! Słucha ona utworu puszczonego przez DJ-a, wykrywa tempo, ocenia gatunek i wybiera następny numer. Sama jeszcze nie potrafi położyć płyty na gramofonie, więc trzeba jej w tym pomóc, ale dalej już sobie radzi – ustawia tempo i zaczyna beatmatching. Pitchem steruje poprzez protokół MIDI.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jak piszą twórcy AI DJ Projekt, sztuczna inteligencja potrafi zaskakiwać, łącząc np. techno z jazzem i urozmaicając w tej sposób wspólny set z człowiekiem. No cóż… nawet maszynie może się w końcu znudzić ciągłe 4/4.
Więcej o projekcie: http://qosmo.jp/aidj/
Zdjęcie główne: Rakutaro Ogiwara


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →