Spenza – What?

1 948
Recenzje

Info

Data wydania:
2011/02/17
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:

Płytę otwiera „Planet Juice” – intro, w którym basowi towarzyszy trąbka i gitara basowa. „What?” w żaden sposób nie przypomina seta didżejskiego, który płynnie przechodzi w kolejne formy. Pojawia się sporo niespodzianek, prowokując pytanie: z czym ten koleś zaraz wyskoczy?

Spenza łączy breakbeat z elementami glitch i IDM. Jak mówi, chce się przeciwstawić dominacji minimalu, bo w muzyce chodzi o wyrażanie ludzkich emocji, których coraz częściej w niej brakuje. Bolcha fascynuje konflikt człowiek versus maszyna, czego odzwierciedleniem jest jego muzyka, w której technika służy wyrażaniu ludzkich uczuć.

Pociosane bity przecinają czasami chaotycznie rozrzucone pauzy, jak w piosence „Shatterland”, w której ewidentnie słychać inspirację stylistyką Bloody Beetroots. Spenza chętnie spuszcza ciśnienie z basu, co świetnie ilustruje downbeatowy charakter „Deep In Soup”. To ciekawa alternatywa dla budowania napięcia, na którym normalnie bazuje muzyka taneczna.

Moim faworytem albumu jest „Demi”, w którym hipnotyzuje tajemnicze pianino. Potem wkracza mandolina, chwilowa cisza i diametralna zmiana nastroju. Moment na refleksję przychodzi w piosenkach takich jak „Pipapo”, gdzie klawisze mrożą krew w żyłach. Pianino generuje nowe emocje w „Waybackmachine” brzmiącym jak ścieżka do kryminału.  Dla odmiany, „The Lost Weekend Theme” to urzekająco sielankowe dźwięki. Płytę zamyka dubstepowy „Breakout”, eksponując potencjał Spenzy w tym gatunku.

Bolch operuje na zasadzie przeciwieństw – jako fundament kładzie bity ciężkie jak słoń, którego obsiadują drobne muszki w postaci syntezatorów i klawiszy. W debiucie Spenzy zabrakło mi przede wszystkim kobiecego wokalu, który wzbogaciłby ten zestaw break’owych konstelacji o odrobinę namiętności.

„What?” to jeden z tych albumów, które nie robią furory od razu. Jednak z każdym kolejnym przesłuchaniem, zaczynamy rozumieć, że to naprawdę świetny materiał.


Spenza – What? by SPENZA

Tracklista

01. Planet Juice
02. Double Bubble
03. Faceland
04. Shatterhand
05. What?
06. Take Me To Your Leader
07. Demi
08. Ting Ting
09. The Lost Weekend Theme
10. Little Wonder
11. Deep In Soup
12. Pipapo
13. Waybackmachine
14. Dropout