Śledztwo: czy narkotyki stają się coraz mocniejsze?

fot. James Paul/Unsplash
News
Śledztwo: czy narkotyki są coraz mocniejsze?

Choć niektóre narkotyki funkcjonują na rynku od dekad, to już mogą nie być to te same substancje. Jak zmieniła się zawartość środków psychoaktywnych w ostatnich latach?

Mocne tabletki na europejskim rynku

MDMA, które zostało spopularyzowane już w latach 90. jako „narkotyk imprezowy”, obecnie stanowi drugą najczęściej zgłaszaną przez szpitale w Europie przedawkowywaną substancję. Jej bezpieczna dawka dla osoby dorosłej stanowi między 80 a 160 mg. Przyjęcie zbyt dużej ilości może grozić poważnymi konsekwencjami. Najgroźniejszymi z nich są zapewne odwodnienie i przegrzanie organizmu, które mogą okazać się śmiertelne.

W trakcie ostatnich kilku miesięcy wielokrotnie słyszeliśmy ostrzeżenia dotyczące wysokiego stężenia MDMA w tabletkach ekstazy. Te napływały przede wszystkim z Wielkiej Brytanii – rejonu działań organizacji The Loop, prowadzącej akcje edukacyjne i specjalizującej się w testowaniu narkotyków. W ostatnim opublikowanym przez nich raporcie informowali o tabletkach zawierających nawet 2,5 raza więcej MDMA niż jest zalecane dla przeciętnego użytkownika.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Czytaj dalej: Bierzesz MDMA? Uważaj na te trzy kształty tabletek krążące po festiwalach

Oprócz doniesień z Wielkiej Brytanii, o wyjątkowo mocnym ekstazy słyszeliśmy również w Austrii, Niemczech, Hiszpanii czy Szwajcarii. Restrykcyjne prawo narkotykowe w Polsce utrudnia jednak jednoznaczne stwierdzenie, czy trend ten jest obecny również w naszym kraju.

Nie mamy możliwości oddać substancji do laboratorium w celu analizy jej składu, tak jak jest to możliwe m.in. w Holandii, Hiszpanii czy Szwajcarii. Instytucje państwowe takie, jak GIS lub policja niechętnie dzielą się tymi danymi. Zakłada się jednak, że tabletki MDMA będą raczej pochodziły z podobnych źródeł w całej Europie

– mówiła w rozmowie z Muno.pl Małgorzata Małyszko ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN) – organizacji działającej na rzecz edukacji narkotykowej, promującej testowanie substancji w Polsce.

Paradoks prawa narkotykowego

Jednak skąd tak duże ilości MDMA w tabletkach? Jedną z odpowiedzi mogą być z pewnością tzw. wartości graniczne. Te wskazują, kiedy mamy do czynienia z małą ilością substancji na użytek własny, a kiedy z wieloma porcjami, które potencjalnie mogą zostać rozprowadzone.

W przypadku MDMA niektóre kraje regulują ilość posiadanych tabletek, a nie ilość gramów. Tu za przykład może posłużyć Holandia, w której za posiadanie jednej pigułki ekstazy nie grozi żadna kara.

Powstaje tutaj jednak problem, ponieważ obecnie rynek jest zasypany tabletkami, które znacząco przekraczają zalecaną dawkę MDMA.

Kiedyś edukowaliśmy, żeby zaczynać od połowy tabletki, obecnie nawet tyle może być za dużo.

– Małgorzata Małyszko, Społeczna Inicjatywa Narkopolityki (SIN).

Czy wszystkie narkotyki stają się mocniejsze?

Przypadek wzrostu zawartości MDMA w ekstazy wcale nie jest odosobniony. Wśród innych popularnych narkotyków również odnotowuje się wyraźny wzrost zawartości substancji aktywnej. Obecnie możemy zaobserwować wyjątkowo wysokie stężenia LSD w tzw. blotterach, wzrosła również czystość kokainy.

Według danych Centralnego Laboratorium Kryminalnego Policji stężenie THC w marihuanie wzrosło w trakcie ostatnich dwóch dekad nawet o kilkanaście procent. Podobna tendencja nie dotyczy natomiast amfetaminy, w której produkcji w latach 90. specjalizowali się Polacy. Jej czystość od 2005 roku spadła w Polsce z 50 do zaledwie 15 proc.

Zwiększenie mocy popularnych narkotyków może mieć we wszystkich przypadkach podobną przyczynę. Mniejsza ilość substancji wiąże się z mniejszą karą, stąd próby skondensowania jak największej dawki w pojedynczej porcji. Jednak choć ta praktyka staje się coraz bardziej niepokojąca, nie jest to jedyne ryzyko, z którym muszą się mierzyć użytkownicy narkotyków. Coraz bardziej niebezpieczne stają się domieszki innych środków, jak i zupełnie błędnie oznakowane substancje. Skrajnym przypadkiem są tutaj Stany Zjednoczone, gdzie plaga fentanylu zbiera coraz większe żniwo.

Zawsze testuj swoje substancje i zaczynaj od minimalnych ilości. Pamiętaj też, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niebranie narkotyków!

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →