Skalpel wracają. Nowa płyta już w marcu

News
Skalpel - Fot. Bartosz Hołoszkiewicz

To może być jeden z najbardziej spektakularnych powrotów tego roku w polskiej muzyce. Skalpel, polski duet mający w CV wydawnictwa dla Ninja Tune, zapowiedział nową płytę. Znamy jej szczegóły.

Skalpel. Z Wrocławia na sceny świata

Historia duetu Skalpel zaczęła się dwadzieścia lat temu. To właśnie w 2000 roku, we Wrocławiu Marcin Cichy i Igor Pudło zdecydowali o połączeniu sił. Efektem tego spotkania było powstanie zespołu, w którego brzmieniu mieszały się inspiracje polskim jazzem, trip-hopem czy elektroniką rodem z Warp Records i Ninja Tune. Jak pokazała przyszłość, drogi Skalpela i londyńskiego labelu przecięły się kilkukrotnie, a ich owocem były albumy uważane dziś niemal za kultowe.

W maju 2004 roku światło dzienne ujrzał długogrający debiut zatytułowany Skalpel. Album pojawił się w sprzedaży nakładem Ninja Tune, co już samo w sobie oznaczało potwierdzenie oczekiwań względem potencjału i warsztatu duetu CichyPudło. Krążek spotkał się z doskonałym przyjęciem i rozgłosem daleko poza granicami Polski.

Już rok później Skalpel zaprezentowali album Konfusion. Producenckie duo ponownie odniosło sukces. W rezultacie dwa pierwsze krążki Skalpela dały im m.in. Paszport Polityki i nominację do Gilles Peterson Worldwide, a także zaprowadziły na sceny klubów i festiwali całego świata. Polski duet mógł pochwalić się nie tylko licznymi występami poza krajem, lecz także doskonałymi recenzjami, w tym od NME, The Wire czy DJ Magazine.

Skalpel. Bez odcinania kuponów

Wydany w 2014 roku trzeci album Transit, pokazał zespół z zupełnie innej strony. Odmieniona stylistyka Skalpela była dowodem na to, jak szeroki jest wachlarz inspiracji duetu. Pomimo odniesionego sukcesu, Marcin Cichy i Igor Pudło nie spoczęli na laurach i nie zajęli się odcinaniem kuponów. Cały czas głęboko eksplorują rozmaite przestrzenie muzycznego świata. Wyraz temu dają w licznych projektach, w które się angażują. Wystarczy wspomnieć o dokonaniach Igora Pudło – solowo jako Igor Boxx czy w ramach zespołu Nervy. Z kolei Cichy ostatnimi czasy skupił się na współpracy z Karolem Wróblewskim pod szyldem Low Key, czego efektem jest znakomicie przyjęty debiut duetu zatytułowany Distance.

Skalpel. Cisza przed burzą

Gdy wydawało się, że Pudło i Cichy są już na tyle zajęci swoim projektami, iż nie mają czasu na Skalpel, sami zainteresowani sprezentowali fanom niespodziankę. Duet podzielił się nowym nagraniem i zapowiedział premierę czwartego longplaya w swoim dorobku. Płyta zatytułowana Highlight ukaże się 20 marca. Jej dystrybucją zajmie się kolejna wielka marka w świecie muzyki, a mianowicie !K7 Records.

Skalpel zapowiadają Highlight

Jak mówią sami muzycy, Highlight to dokument radosnej, twórczej eksplozji. Członkowie duetu podkreślają, iż praca nad płytą, pomimo, że długa i żmudna, niosła ze sobą ekscytację. Jak twierdzą, nadchodzący album będzie najbardziej zróżnicowany rytmicznie i najbogatszy harmonicznie w całej dyskografii.

Skalpel - Fot. Bartosz Hołoszkiewicz

Skalpel – Fot. Bartosz Hołoszkiewicz

Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując swoje studyjne kompozycje w aranżacjach na 17-osobową orkiestrę. Być może to nowe myślenie o aranżach na żywo, w tradycji Gila Evansa, przysłużyło się też premierowym kompozycjom – czytamy w notce prasowej. Jednak sam charakter albumu określany jest jako najbardziej eklektyczny z dotychczasowych. Zasługą tego mają być inspiracje, w których mieszają się fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczna spuścizna wspomnianych Warp Records i Ninja Tune.

Nie mogło zabraknąć odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak zgodnie z zapowiedzią, jest album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami. Przekonamy się o tym 20 marca, lecz już dziś możemy usłyszeć próbkę tego, co znajdziemy Highlight. Mowa o pierwszym singlu zapowiadającym płytę, utworze Quicksilver.

Skalpel – Quicksilver

Nie da się uciec od skojarzeń z wczesnymi dokonaniami Bonobo czy Air. Klawiszowa partia, wokół której trwa elektroniczno-jazzowe zamieszanie, prowadzi utwór w lekki, przyjemny sposób. Numer brzmi jak żywcem wyjęty ze złotego okresu twórczości Zero 7 lub Télépopmusik. Kolejny raz Skalpel udowodnili, iż potrafią zamknąć wyszukane inspiracje w zgrabnej formie. Minimalizm rodem z twórczości Steve’a Reicha zetknął się z ożywczym brzmieniem, znanym choćby z New Energy, ostatniej płyty Four Teta.

Do nagrania powstała animcja, która jest wspólnym dziełem Łukasz Palucha oraz Anny Trojanowskiej.

Premiera Highlight już 20 marca

Prócz singla, daty i dystrybutora nowego albumu Skalpela, znamy także okładkę oraz tracklistę płyty. Znajdzie się na niej dziesięć utworów o następujących tytułach:

01. Blow
02. Cold Air
03. Quicksilver
04. Escape
05. Distant
06. Pull Closer
07. Countless
08. Event
09. Arrival
10. Zorza

Skalpel - Highlight

Skalpel – Highlight

Redakcja Muno.pl ma przyjemność być patronem medialnym albumu.

Polub muno.pl na Facebooku: