Skalpel w nowym wcieleniu rusza w Polskę

News

Duet didżejów, którzy na swoich płytach odczytali na nowo klasykę polskiego i światowego jazzu – wyrusza na wyjątkowe tournée po Polsce. Wyjątkowe, ponieważ zaprezentują swoje utwory w rozbudowanym, bigbandowym składzie.

Pierwsza okazja do zobaczenia i posłuchania Skalpela w takim wcieleniu będzie 22 lutego w gdańskim Starym Maneżu. Skalpel Big Band zagra koncerty w sześciu miastach. Natomiast jeszcze w styczniu światło dzienne ujrzy promocyjny singiel „Konfusion”.
Skalpel to nasz muzyczny towar eksportowy. Duet, któremu udało się osiągnąć to, o czym marzy wielu polskich artystów, bezskutecznie podejmujących próby zaistnienia na zachodnich rynkach. Igor i Marcin wydawali płyty w barwach słynnej wytwórni Ninja Tune, zyskali uznanie zarówno krytyków, jak i słuchaczy.

Zresztą o chłopakach z Wrocławia zrobiło się głośno jeszcze przed premierą debiutanckiej płyty. Ich didżejskie miksy, nagrane na czterech gramofonach, puszczano na falach londyńskiego BBC, w prowadzonej przez Matta Blacka i Jonathana More’a audycji Solid Steel. Black i More to  twórcy słynnego duetu Coldcut, zaliczanego do popularyzatorów swobodnego użycia sampli w muzyce oraz założyciele Ninja Tune, wytwórni muzycznej, która przez wiele lat wyznaczała ścieżki sceny hip-hopowej i elektronicznej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Nu jazz – takim mianem często określa się twórczość Skalpela. Po dwudziestu latach działalności duet postanowił podjąć się kolejnego wyzwania: rozpisać swoją muzykę na bigbandowy skład. Nie byłoby całego przedsięwzięcia bez Patryka Piłasiewicza – kontrabasisty, dyrygenta i aranżera, który „zaraził” Igora i Marcina tym pomysłem. W trójkę opracowali partytury, a efekty ich pracy poznamy pod koniec lutego. Piętnastoosobowy Big Band tworzą muzycy związani z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – mieście, które odegrało bardzo ważną rolę w historii jazzu. To w stolicy Wielkopolski na świat przyszli Krzysztof Komeda – Trzciński oraz Jerzy Milian – dwaj wybitni wizjonerzy muzyki jazzowej…
Oprócz Gdańska, Skalpel Big Band będzie można zobaczyć i posłuchać na żywo w Toruniu, Łodzi, Katowicach i Warszawie.

SKALPEL BIG BAND 2019

22.02 / Gdańsk / Stary Maneż
23.02 / Toruń / Centrum Kulturalno-kongresowe Jordanki
24.02 / Łódź / Wytwórnia
22.03 / Warszawa / Palladium
23.03 / Katowice / Fabryka Porcelany – P23
24.03 / Kraków / Klub Studio

Źródło: materiały prasowe

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →