Sex Pistols na Heineken Open’er!

News

Sex Pistols - jeden z legendarnych zespołów, które przewróciły rynek muzyczny i spojrzenie na muzykę gitarową do góry nogami - zagrają na tegorocznej edycji Heineken Open'er.

„Jeśli nie na Openerze to gdzie? Jeśli nie teraz to kiedy? W trzydzieści lat po wydaniu rewolucyjnej płyty „Never Mind The Bollocks”, z radością informujemy, że po raz pierwszy w Polsce, na specjalnym koncercie na scenie namiotowej Open’er Festival wystąpi ikona muzyki rockowej – zespół Sex Pistols!” – informuje Mikołaj Ziółkowski z Alter Art.

To jeden z tych legendarnych zespołów, które przewróciły rynek muzyczny i spojrzenie na muzykę gitarową do góry nogami. Twórczość Sex Pistols od 30 lat inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Do inspiracji przyznawali się członkowie takich grup jak Joy Division, Nirvana, Rage Against The Machine, Green Day, a nawet Avril Lavigne. Czasopisma takie jak Rolling Stone, czy Q Magazine umieściły dokonania Sex Pistols w podsumowaniach najlepszych płyt wszechczasów oraz najlepszych zespołów wszechczasów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kariera zespołu to zbiór przedziwnych zbiegów okoliczności. Do połowy lat 70-tych brytyjski rynek muzyczny wypełniony był przez nudny rock progresywny, niedobitki ery hipisowskiej oraz komercyjny pop. Sex Pistols stanęli na czele nowego nurtu nazwanego „punk rockiem”, będącego powrotem do prostego gitarowego grania zawierającego prosty przekaz, będący wyrazem buntu młodego pokolenia.

Legenda głosi, że muzycy spotkali się w sklepie prowadzonym przez ich późniejszego menadżera Malcolma McLarena  i projektantkę mody Vivienne Westwood. Steve Jones i Paul Cook znali się już wcześniej, a kiedy zobaczyli po raz pierwszy niezwykle barwnego osobnika o nazwisku John Lyndon (Rotten) natychmiast zatrudnili go w roli wokalisty, mimo tego, że ten nigdy wcześniej nie śpiewał.

Pierwszy koncert jako Sex Pistols zagrali 6 listopada 1975 w Saint Martins College. Ich pierwszy występ w Manchesterze kilka miesięcy później przyniósł im sławę. We wrześniu 1976 roku zespół podpisał kontrakt z EMI. Pierwszy singiel pt. „Anarchy in the UK” zaszokował wszystkich energią, która wyzwalała się w pełni na koncertach.

Członkowie zespołu zdawali sobie sprawę, że swoim dzikim, nieokrzesanym, wręcz nietypowym zachowaniem i muzyką przyciągają coraz większą uwagę. Gdziekolwiek pojawiali się Sex Pistols tam zaraz musiały interweniować władze.
1 grudnia 1976 roku Sex Pistols odwiedzili program telewizyjny, którego gospodarzem był Bill Grundy. Niezbyt zainteresowany zespołem prowadzący zignorował zespół, wdając się z nimi w sprzeczkę na antenie, która przerodziła się w atak furii i przekleństw ze strony członków zespołu. Program być może zaginąłby w archiwach brytyjskiej telewizji, gdyby nie to że był nadawany na żywo…

Wytwórnia natychmiast podziękowała Sex Pistols za współpracę, a Glen Matlock opuścił zespół. Na jego miejsce przyjęto przyjaciela Rottena, jednego z pierwszych fanów zespołu posługującego się pseudonimem Sid Vicious. Jedyny problem polegał na tym, że ten zwyczajnie nie potrafił grać na gitarze basowej, a pasował jedynie wizerunkowo. Kolejną wytwórnią było A & M Records, w które 10 dni po podpisaniu kontraktu wyrzuciło zespół, przegrywając przy okazji sprawę sądową. Sex Pistols zostali przygarnięci przez Virgin.

W 1977 roku Wielka Brytania obchodziła Srebrny Jubileusz Królowej. Zespół uczcił okazję na swój sposób wydając kontrowersyjną wersję hymnu „God Save The Queen”. Atakując Elżbietę II stali się wrogiem publicznym numer 1.

28 października 1977 Sex Pistols wydali jeden jedyny prawdziwy album w całej swojej historii – „Never Mind The Bollocks”. Zainteresowanie nim było tak duże, że płyta osiągnęła natychmiast pierwsze miejsce na liście sprzedaży, jednak nie obyło się bez kontrowersji i zakazów reklamowania oraz odtwarzania płyty. Album zyskał dobre recenzje w prasie muzycznej, ale jego znaczenie zostało dopiero docenione po latach. „Never Mind The Bollocks” uznaje się obecnie jako jeden z najlepszych i najbardziej inspirujących albumów wszechczasów.

Sex Pistols nie zawsze stanowili zagrożenie dla społeczeństwa. W Boże Narodzenie 1977 roku zespół zagrał dwa koncerty dla rodzin strajkujących strażaków – wieczorny dla dorosłych i poranny dla dzieci. Maluchy były zachwycone występem zespołu i wojną na tort z Rottenem.

W 1978 roku, nie bez problemów wizowych zespół ruszył na podbój Stanów Zjednoczonych. Trasa bardzo źle wpłynęła na relacje w zespole. Ostatni koncert odbył się 14 stycznia 1978 w San Francisco. Dzień później Rotten odszedł z zespołu. Sid Vicious tragicznie zakończył swoją karierę. Uzależniony od narkotyków członek zespołu został oskarżony o zamordowanie swojej dziewczyny Nancy Spungen, a dzień po wyjściu z więzienia zmarł po przedawkowaniu. Sex Pistols rozpadli się.

Przez kilkanaście lat członkowie zespołu angażowali się we własne projekty muzyczne.

W połowie lat 90-tych muzycy powrócili do wspólnego grania występując w popularnym programie „Top of the Pops”, w którym nota bene mieli zakaz występowania w pierwszych latach ich działalności.

Glen Matlock powrócił do zespołu w 1996 roku podczas trasy „Filthy Lucre”. Legenda znów zjednoczyła się. Obecnie kontynuują granie tras koncertowych, spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i fanatycznym przyjęciem. Zawsze wierny swojemu stylowi zespół odmówił w roku 2006 przyjęcia do Rock And Roll Hall Of Fame, wysyłając pełen wulgaryzmów ręcznie napisany list. Sex Pistols nigdy nie musieli udowadniać, że wpisali się do historii.

DATA: 4-6 lipca 2008
MIEJSCE: GDYNIA, Lotnisko Gdynia-Kosakowo
CENY KARNETÓW:
Karnety bez pola namiotowego 269 PLN, z polem namiotowym 289 PLN
oraz bilety jednodniowe 140 PLN
BILETY DO NABYCIA: www.opener.pl oraz w sieci punktów www.ticketpro.pl i www.eventim.pl 
ORGANIZATOR: Alter Art 
Więcej informacji na stronach www.alterart.pl oraz www.heinekenmusic.pl

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →