Sensor Festival ma kłopoty. Powód? Powiązania imprezy z Rosją

Fot. Materiały promocyjne
News
Sensor Festival na cenzurowanym

Z udziału w armeńskim evencie zrezygnowali DJ Bone, Jane Fitz, Andrew Peckler, Animistic Beliefs i Rabih Beaini. Czy Sensor Festival zostanie odwołany?

Sensor Festival na cenzurowanym

Każdego dnia słyszymy o nowych sankcjach i blokadach nakładanych na Rosję. Nie inaczej sytuacja wygląda w świecie muzyki elektronicznej, gdzie rosyjscy DJ-e i producenci są banowani na światowych imprezach. Teraz cień padł na Sensor Festival. 6 z 41 DJ-ów mających wystąpić w Armenii (DJ Bone, Jane Fitz, Andrew Peckler, Animistic Beliefs i Rabih Beaini) wycofało się z udziału w festiwalu, przypisując tę decyzję rzekomym związkom imprezy z Rosją.

Oficjalnym partnerem biletowym festiwalu jest Tickets Cloud – rosyjski start-up zajmujący się sprzedażą biletów, który swoją siedzibę ma w Moskwie. Oznacza to, że firma płaci podatki w Rosji, wspierając swoimi pieniędzmi przemysł wojskowy. Moskiewski dostawca biletów Sensor opisuje siebie jako firmę, która zapewnia „wszystkim uczestnikom platformy pełny cykl narzędzi do sprzedaży biletów – od marketingu do sprzedaży i kontroli wejścia”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Materiały promocyjne

Artyści tłumaczą powody wycofania się z imprezy

Sensor Festival odbędzie się w dniach 10-12 września w Mount Aragats w zachodniej części kraju – wśród ogłoszonych wykonawców są m.in. Ivan Smagghe, Maayan Nidam, Legowelt, Ron Morelli, Rhadoo, Byetone, Dopplereffekt, Lea Bertucci, Dhafer Youssef, Tony Buck, Elena Colombi, Vlada, Raphael Carrau.

Na swojej stronie internetowej Sensor określa się jako „antywojenny” i twierdzi, że jego misją jest „zjednoczenie kultur w pokoju”. Tegoroczna edycja byłaby pierwszą dla Sensora.

O powodach swojej rezygnacji z udziału w wydarzeniu opowiedziała Jane Fitz:

W ciągu ostatnich 24 godzin dowiedziałam się, że festiwal, na którym miałam zagrać, jest w rzeczywistości wspierany i promowany przez Rosjan. Jako wieloletnia gościni i beneficjentka finansowa Ukrainy, która zebrała fundusze na ukraińską armię, jest absolutnie niemożliwe, abym grała i otrzymała wynagrodzenie na tym festiwalu, dlatego natychmiast odwołuję ten booking

– napisała na Instagramie.

Podobnie postąpił DJ Bone, który zamieścił w sieci video wyjaśniające jego decyzję o wycofaniu się z Sensor Festival.

Fot. Intonal.com

Organizatorzy festiwalu odpowiadają

Sam Sensor skomentował sytuację następująco:

Sensor reprezentuje międzynarodową społeczność artystów. Część tej społeczności ma korzenie w rosyjskim podziemnym ruchu muzyki elektronicznej, który ma członków i zwolenników na całym świecie. Ruch ten jest undergroundem w najczystszej postaci, co oznacza, że jest reprezentacją wolności dla tych, którzy nie pasują do systemu. Jest to środowisko, które powinno mieć międzynarodowe wsparcie, a nie być zawzięcie atakowane. Musieliśmy się zastanowić nad tym, że 6 artystów z 41 początkowo ogłoszonych w pierwszej fali nie weźmie udziału w festiwalu. Szanujemy ich decyzję, żaden artysta nie może być zmuszany do grania lub niegrania na jakiejkolwiek imprezie. Jest nikła szansa, że uda nam się teraz stworzyć 3-dniowy event w Armenii. Najsilniejszą wiarą Sensora jest to, że podstawowe wartości podziemnej kultury muzyki elektronicznej zwyciężą. Mamy również nadzieję, że ludzie stojący za atakiem przemyślą swój sposób działania. Nienawiść nie ma przyszłości.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →