Selekcja: MIKO dla Muno.pl: „Uwielbiam szukać dobrego intro”

Wywiad
MIKO, Selekcja

Po prima aprillisowym początku miesiąca powoli wracamy do normalności. Pośmialiśmy się, było fajnie, Jacek Sasin też zadowolony, więc można iść dalej. A co innego, jak nie kolejny piątek, najlepiej sprowadzi nas na ziemię? No, a skoro piątek, to oczywiście i Selekcja. Tym razem, w skłębionej aferami "koronabibek" stolicy, spotykamy MIKO, DJ-kę, specjalistkę SEO, miłośniczkę Berlina i... Thermomixa.

Kobieta o wielu zainteresowaniach i talentach. Jeszcze do niedawna prowadziła autorskiego bloga, w swoich założeniach znacznie wykraczającego poza obszar optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych. Poruszane tematy z zakresu SEO, UX, UI, GA, pisanie przewodnika po Google Analytics, projektowanie sklepu internetowego, wykazywanie różnic między User Experience a User Interface, są dla niej chlebem powszednim. Mamy więc do czynienia z tęgą głową, która wie co jest pięć.

MIKO, Selekcja

Fot. Helena Majewska

Aleksandra Mikołajczyk pod aliasem MIKO działa od 2017 roku. Mieszkając do niedawna we Wrocławiu, zainspirowała się dźwiękami tamtejszych piwnic i odwiedzanych regularnie berlińskich klubów. Gust muzyczny stacjonującej obecnie w stolicy artystki, najbardziej ukształtował nieistniejący już klub Das Lokal oraz Tresor do spółki z Berghain. Dzięki zachodnim wpływom, na bieżąco korzysta z twórczości wytwórni takich jak Voxnox Records, Clergy, Code is Law, 47Molekul czy ARTS.

Ola w swojej muzyce nieustannie ewoluuje. Nie trzyma się sztywno jednego gatunku. Łączy klasykę z hipnotycznymi i głębokimi brzmieniami, wplatając nowowydane utwory. Z każdym kolejno zagranym setem i podcastem widać nieustający progres i chęć dalszego rozwoju. Zresztą, wystarczy włączyć jeden z jej pierwszych podcastów dostępnych na jej soundcloudowym koncie i zestawić go z najnowszym (poniższym), by przyznać mi rację.

Deepicnic Podcast 350 – MIKO

MIKO – selekcja dla Muno.pl

Ostatni utwór/album, który kupiłaś

Setaoc Mass – Silent Tension

Setaoc Mass należy do tej grupy producentów, których utwory mogę kupować w ciemno. Lekko mroczne, głębokie, rytmiczne, hipnotyczne techno. To, co tygryski lubią najbardziej.

Pierwszy utwór/album, który kupiłaś

Rommek – Rigor Mortis

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a

SDB – Symphony

Mam wrażenie, że SDB to taki trochę niedoceniany artysta. Na szczęście często mogę znaleźć jego kawałki w wydaniach labelu Code is Law (który polecam sprawdzić, jeśli ktoś nie zna).

Ulubiony utwór grany na znudzenia na początku kariery

Works Unit – Insulation One

Punkt ten uświadomił mi, że muszę z powrotem nagrać ten utwór na pendrive’a. Ostatnio lubię wracać w setach do tego, czego słuchałam 3/4 lata temu. Tyle dobrych i zapomnianych kawałków!

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum

Nur Jaber – Until I Collapse

Umówmy się, Nur Jaber zawsze poderwie najbardziej oporny tłum. Genialna artystka!

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy

L Ʌ V Σ N – All Is Temporary

Polska reprezentacja na albumie dosyć młodej wytwórni – Tenebrism Records. Utwór jest mocny i szybki, ale najbardziej lubię w nim wokal samej L Ʌ V Σ N, który swoją drogą bardzo przypomina głos Emiki (odsyłam do Emika – 3 hours).

Utwór ulubionego producenta

Wrong Assessment – Neglect

Ciężka, rytmiczna stopa i dużo basu.

Ulubiony utwór na otwarcie setu

Robert Pain – Chapter V

Mogę zagrać seta bez większego przemyślenia, na spontanie, ale ZAWSZE muszę zadbać o to, jakim kawałkiem go otworzę. Jest to dla mnie w zasadzie najważniejszy utwór, który często już nastraja to, w jakim kierunku pójdę z pozostałą częścią mixu. Uwielbiam szukać dobrego intro i jest to pewnego rodzaju mój rytuał.

Ulubiony utwór na zamknięcie setu

Nocow – Run Far

Piękny, melodyjny utwór na rozpłynięcie się i złapanie oddechu po intensywnej godzince czy dwóch.

Utwór na powrót z imprezy nad ranem

Blondish – Birds Eat Birds

Oj, ale katowałam ten kawałek swego czasu. Sprawdza się na before, after, powrót i każdą inną sytuację.

Utwór celebrujący poranek bez kaca

ATB – It’s A Fine Day

Z tego miejsca pozdrowienia dla Transa Timmermansa, który przypomniał mi o tym utworze w swoim cudownym mixie jakieś 2 lata temu. Można się śmiać, ale cholera jak to poprawia nastrój to nie mam pytań.

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłaś

Julian Muller – Not Afraid

Na Króla Juliana zgodzę się zawsze!

Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać

Dax J x Moby – Escape The Hymn

Ten remix z Moby’m można traktować jak as w rękawie. Ależ się wtedy energia na parkiecie uwalnia! Wiąże się ten utwór również z bardzo dobrymi wspomnieniami.

Trzy utwory, które definiują moją selekcję

TWCOR – Dissonance Theory (Under Black Helmet Remix)

Denise Rabe – Drop It

Stefano Moretti & Under Black Helmet – Break Bitch

Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz

Lorn – Diamond

Amerykański producent, pewnie większości znany, jeden z artystów zasilających wytwórnię Ninja Tune. Pionier muzyki elektronicznej, tworzący utwory, do których zawsze chętnie wracam.

MIKO – playlista dla Muno.pl

Polub muno.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Selekcja: Slope Unit dla Muno.pl: „Staram się wspierać opcje winylowe”

19 marca 2021
Selekcja: MIKO dla Muno.pl: „Uwielbiam szukać dobrego intro”

MunoRadar: naked relaxing. House bez pośpiechu i ograniczeń

17 września 2019
Selekcja: MIKO dla Muno.pl: „Uwielbiam szukać dobrego intro”

Selekcja: Subcode dla Muno.pl. Pamiątka z Berghain i jeszcze więcej oldschoolu

12 lutego 2021
Selekcja: MIKO dla Muno.pl: „Uwielbiam szukać dobrego intro”

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.