Selekcja. Michal Zietara: „Armand van Helden zrobił na mnie największe wrażenie”

Fot. Materiały prasowe
Wywiad
Michal Zietara

Do tego zaproszenia musiało dojść prędzej czy później. Michal Zietara to jedna z najbardziej fascynujących postaci na scenie. Od wielu lat mieszka w Berlinie. Zakochany w winylach po uszy, oddany tanecznej elektronice, hołdujący seksownym, nieoczywistym brzmieniom. Zapraszamy do kolorowego świata wyjątkowo utalentowanego selekcjonera.

Michal Zietara. Vinylowy freak

Michal Zietara został „zamrożony około roku 1758 po to, by 227 lat później, a więc w 1985, wynurzyć się z otchłani lodu jako syn samego Mozarta”. Tak żartobliwie sam siebie opisuje artysta. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak został DJ-em, większość ludzi musi odpowiedzieć sobie, jak ważną rzeczą w ich dzieciństwie była kaseta magnetofonowa. To właśnie od niej wszystko się zaczęło. Michał miał dużo szczęścia, gdyż jego brat przynosił do ich domu dużo dobrej, świeżej muzyki, z czego on skrzętnie korzystał. Tak się zaczęło…

Selekcja. Michal Zietara: "Armand van Helden zrobił na mnie największe wrażenie"
Michal Zietara / fot. Sarah Schweizer

Szybko poświęcił się nośnikom analogowym, w szczególności winylom. Swoją technikę szlifował w klubach i dyskotekach w południowych Niemczech, po czym przeprowadził się do stolicy muzyki techno – Berlina. Tam wszystko zaczęło się „na serio”. Swoje miejsce znalazł w legendarnym klubie Zur wilden Renate, gdzie był rezydentem i regularnie organizował imprezy. Ostatnio został rezydentem w nowo odświeżonym RSO, które wcześniej nazywało się Revier Süd Ost aka Griessmühle. 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Ponadto jest założycielem labeli One Step Back Ahead i Loser Records, które cały czas prowadzi z powodzeniem. Jest ściśle związany z wytwórnią Pets Recordings należącą do duetu Catz 'n Dogz. Jak najlepiej scharakteryzować Michała w kilku słowach? Jest wrażliwy i lśniący jak okładki kolorowych magazynów, a rytmy, które prezentuje, nie są zwykłymi rytmami…

Michal Zietara – LAS Festival 2022

Nasz rodzimy DJ stacjonujący w Berlinie bez zastanowienia wskazuje artystę, który zrobił na nim największe wrażenie na początku wkrętki w muzykę elektroniczną. Jest nim Armand van Helden. Cofając się w czasie, rozmawiamy jeszcze o imprezach, jakie wyjątkowo utkwiły mu w pamięci. Bez chwili zastanowienia wymienia Hart aber herzlich w Wiedniu w 2010 roku. Wraz ze Spencer Parkerem, Reroux i Jesse Ross rozwalili klub, grając w formie b2b do samego południa. Wkraczając w sferę samej sceny, jego roli na niej i ogólnych odczuć względem swojej profesji, Michal wypowiada się w następujących słowach:

Uważam za trochę niefajne, że granie z winyli nie jest możliwe w niektórych klubach. Technika nie jest utrzymywana lub w ogóle nie jest dostępna. Zawsze zabieram ze sobą własne systemy, ale teraz wiem, że wezmę też własne slipmaty. To, co bardzo lubię w polskiej scenie, to aspekt interpersonalny. Urodziłem się w Polsce, dorastałem w Niemczech, ale powiem Ci jedno – uwielbiam polską serdeczność! Czasami tutaj występuje i zawsze jest wspaniale. A najlepsza rzecz w DJ-owaniu? Możesz zamienić to, na czym masz obsesję w radość i dotknąć tym emocjonalnie innych ludzi

Michal Zietara to DJ będący pod skrzydłami agencji bookingowej C&C Bookings. Mogliśmy go usłyszeć w naszym kraju w najlepszych klubach, takich jak Transformator, Jasna1, Hala Odra, SiXa czy Ciało. Mieszkając na stałe w Niemczech to właśnie tam koncentruje większość swoich DJ-skich aktywności – wystąpił w Renate, Harry Klein, Watergate, Blitz oraz IPSE. W dzisiejszym odcinku selektorskim Michal pojawia się w roli wybitnego selekcjonera. Zapraszamy na wyjątkową przejażdżkę przez szalony, muzyczny świat DJ-a o wysokim poczuciu wrażliwości i rewelacyjnym guście.

Selekcja. Michal Zietara dla Muno.pl

Ostatni utwór/album, który kupiłeś

Daphni – Cherry

Kiedy zapadnie zmrok i polecę w ciemną noc z hordą sów, a przed tym moja babcia upiekła mi ciasto z wiśniami. Smacznego!

Pierwszy utwór/album, który kupiłeś

Armand van Helden – Koochy

Pamiętam ten zakup, jakby to było wczoraj. Mając około 12 lat, poszedłem z rodzicami na zakupy do sklepu z elektroniką. Dział z płytami winylowymi bardzo mi się spodobał. Znałem Armanda Van Heldena dzięki swojemu starszemu bratu i kuzynowi. Kupiłem ten kawałek czarnego złota bez wcześniejszego przesłuchania.

Passion – K5

Następnego dnia pojechałem do Monachium z przyjaciółmi i odwiedziliśmy kilka sklepów z płytami. W jednym z nich były tzw. paczki-niespodzianki. 10 płyt za 10 DM (Deutsche Mark). Ta płyta zrobiła na mnie duże wrażenie. Miała wydźwięk seksu i freestyle groove’u. Było w niej coś fascynującego.

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a

Seph – Teleport

Burzy gładki, dubowy i zawiły styl, a tytułowy utwór wiedzie prym, rozpychając się rozdętymi padami, wyboistymi rytmami i siekanymi sekwencjami stabów. Totalny sztos!

Ulubiony utwór grany do znudzenia na początku kariery

Woody – What Do I Do

Mogłem go słuchać od rana do nocy. Pamiętam, jak szukałem swojego brata i kuzyna w relacjach z Love Parade i leciał ten utwór. Wtedy jeszcze oglądałem paradę w TV, bo sam byłem za młody. To mój własny hymn na Love Parade. „I can’t stop” oglądać go w TV.

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum

Azzida Da Bass – Dooms Night (Timo Maas Remix)

No words needed. Basdrop wywołuje dreszcze w całym moim ciele.

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy

Karousel – Arrakis (S.A.M. Reshape)

Znakomity groove, głębia i wrażliwość. To jest mój lot przez chmury, prosto do nieba.

Utwór ulubionego producenta

Ivano Tetelepta – I Think about you

Ivano po prostu trafił w moje serce tym niesamowicie ciepłym i serdecznym all time fav. Mogę płakać za każdym razem – ze wzruszenia oczywiście.

Ulubiony utwór na otwarcie setu

Omar S – Psychotic Photosynthesis (No Drum Mix)

To tutaj rodzi się życie. Budzę się w Amazonii. Jest ciepło, czuję się bezpiecznie i wschodzi słońce. Tak właśnie się czuję, słuchając tego numeru.

Ulubiony utwór na zamknięcie setu

Ribn – This Feeling

Zejdź delikatnie na dół. Dzień dobry.

Utwór na powrót z imprezy nad ranem

FCL – It´s You (San Soda’s Panorama Bar Acca Version)

Tak krystaliczny, że nie mam nic do dodania. Let’s dance again!

Julien Jabre – Swimming Places (Jerome Sydenham Remix)

Po wyjściu z klubu w brudzie i pocie czoła przepływam okrążenie na basenie lub w pobliskiej rzece i w akompaniamencie tego utworu wracam całkowicie świeży na dancefloor.

Utwór celebrujący poranek bez kaca

Inherit the World – NIT€Life (Vinyl Only)

NiT€Life, teraz bez kaca!

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłeś

Steffi feat. Virginia – Yours

Niech się stanie Twoja wola.

Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać

Aril Brikha – Groove la chord

Tak, nie mam.

Trzy utwory, które definiują moją selekcję

Dario Zenker – Belfort

Dorastałem w Monachium, gdzie bracia Zenker dali mi dobrą szkołę. Mistrzowie!

Mountain People Mountain001

Po prostu nie ma nikogo innego na tej scenie, kto by doszedł do kwintesencji muzyki elektronicznej, serwując przy tym tak niewiele elementów. Absolutne szaleństwo. King of mountains.

Petre Inspirescu – Skadat

Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz

Reel People – Second Guess

Odlot, petarda, ogień. Brakuje odpowiednich słów, aby opisać ten kawałek.

Playlista. Michal Zietara dla Muno.pl

Tutaj muszę podziękować mojej mamie Reni. Towarzyszyła mi w trakcie odpowiedzi i jak zawsze słuchała z zainteresowaniem mojej selekcji. Dziękuję, Mamo!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →