Selekcja: Ben B dla Muno.pl. „Muzyka ma zaskakiwać i otwierać horyzonty”

Wywiad
Ben B

Gościem cyklu Selekcja jest artysta, który bardzo szeroko opowiedział nam o swoich muzycznych inspiracjach. Po jego muzyczne spostrzeżenia wyruszamy na Pomorze, bliżej mówiąc – Kaszuby, a jeszcze dokładniej do Bytowa. To właśnie z tego kilkunastotysięcznego miasta swoimi wyborami, a także ich argumentacją podzielił się z nami współtwórca Polish Techno.logy – Ben B.

Ben B. Od house do Polish Techno.logy

Jego przygoda z muzyką elektroniczną rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy górę nad jego muzycznymi upodobaniami wzięły takie gatunki jak: house i tech-house. Wówczas nastoletni Przemysław Penkowski z Bytowa rozpoczął miksowanie w jednej z najbardziej znanych miejscówek na północy Polski – nieistniejącego już klubu Vegas.

Doskonalenie technicznych umiejętności i ciągła ewolucja w poszukiwaniu jeszcze bardziej dynamicznych, szybszych rytmów dała efekt w postaci zainteresowania muzyką… trance. Osobowość i charakter musiały jednak być tożsame z brzmieniem, które wiernie oddawałoby mentalność Bena B. Od najmłodszych lat w życiu nie podążał on bowiem za trendami, a najchętniej chodził własnymi, nieodkrytymi jeszcze ścieżkami. W ten sposób trafił w końcu do podziemnego świata w którym wykreowane przez syntezatory dźwięki pulsującego w rytmie 4/4 techno stały się jego chlebem powszednim.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Ben B
Ben B

Dziś uczciwie przyznaje, że warto jest poznać wiele brzmień i gamę gatunków by ostatecznie znaleźć „złoty środek”, będący odpowiedzią na potrzeby wnętrza i emocji. Przemysław od początku przygody z techno intensywnie pochłaniał unikatowość kolejnych podgatunków, różnorodność dźwięków, by finalnie skonkretyzować ulubionych producentów, renomowane wytwórnie, a przede wszystkim odkryć własną wrażliwość i emocje, jakie daje mu właśnie ta muzyka. Dziś jest on jednym z współtwórców polskiego labelu – Polish Techno.logy, uznanej polskiej platformy podcastowej. Jego kilkunastoletnie doświadczenie za didżejką, ponadprzeciętna wiedza w ocenie jakości utworów, zwłaszcza nowych wydawnictw sprawia, że zawsze starannie przygotowuje się do swoich występów.

TechnoTrippin’ Podcast 093 – BEN B

Staranne przygotowanie selekcji oraz szeroka optyka w zakresie upodobań różnych odmian techno sprawia, że niejednokrotnie udowadniał on swoją artystyczną „elastyczność”. Występując w różnych miejscach w Polsce wiele razy ceniony był zarówno za swój ciekawy, budujący niepięcie i emocje warm-up czy bezkompromisowy closing.

Polish Techno.logy | Podcast #150 | Ben B

Ben B. O.S.T.R., gry komputerowe i… okna

Codzienność Przemka w głównej mierze opiera się na wykonywaniu odpowiedzialnej pracy zawodowej. Choć potrafi on świetnie ocenić elementy tworzenia i aranżacji tracków, to wydaje się być jeszcze większym specjalistą od… produkcji okien. Pełni on obowiązki brygadzisty produkcji w firmie będącej największym producentem okien PVC w Europie.

Ben B
Ben B

Nieliczne chwile relaksu i oderwania poszukuje w świecie muzyki i gier komputerowych. Jak sam przyznaje – nie samą muzyką elektroniczną żyje człowiek. Od wielu lat jest on wielkim fanem polskiego rapu i hip-hopu, a główną część jego muzycznego serca zajmują takie legendy jak Sokół i O.S.T.R. Zwłaszcza ten drugi swoimi zwrotkami i „malowaniem” słowami sprawił, że dziś o Przemku bez zastanowienia można powiedzieć, że jest jednym z jego najwierniejszych fanów. Niezliczona ilość wyjazdów na koncerty polskiego rapera oraz kupowana latami kolekcja płyt stanowi tego niezbity dowód. Pełnię kultu i fanatyzmu DJ-a stanowi fakt, że z całej dyskografii „Ostrego” w jego domu brakuje tylko…jednej płyty. – To album „30 minut z życia” z 2002 roku. Niestety pomimo wielu poszukiwań już nigdzie nie mogę go odkupić. Jeżeli jakimś cudem ktoś ten album posiada i chciałby go odsprzedać to będę nieopisanie szczęśliwy!

Ben B. Półwysep Iberyjski i muzyczna podróż bez grawitacji

Ben B od kilku lat mocno zainspirowany jest hiszpańsko-portugalskim kierunkiem, z którego wywodzą się doskonałe wydania. Tak naprawdę kryterium jego oceny stanowią wszelkiego pochodzenia producenci podążający za kreatywnym wykorzystaniem i połączeniem elementów dźwiękowych w aranżacji całego utworu. Precyzja i szczegóły mają więc niebagatelne znaczenie, a rezultatem dla słuchaczy według niego ma być podróż „bez grawitacji”, wśród nieodkrytych dotąd planet.

– Muzyka ma zaskakiwać i otwierać nowe horyzonty. Chyba wszyscy możemy powiedzieć, że jakość wydawanej muzyki spada. Najbardziej denerwująca w mojej ocenie wydaje się schematyczność produkowanych tracków, które tak naprawdę coraz trudniej od siebie odróżnić pod względem wyjątkowości, cech wyróżniających. Dlatego staram się sięgać po wydania, które swoim brzmieniem i budową są nie tylko zaskakujące ale budują ciekawą narrację i atmosferę oraz wpływają na emocje by dzielić się nimi z odbiorcami podczas występów  – ocenia Ben B.

Ben B
Ben B


Bez cienia wątpliwości za wielkiego mistrza uznaje on Oscara Mulero, który wywarł ogromny wpływ na jego jakościowe postrzeganie muzyki elektronicznej. Wśród pozostałych ulubionych „południowców” bohatera naszej Selekcji należy nadmienić twórczość: Lewisa Fautzi, duet Exium (Tensal i Kessell), Reeko, Kwartza, Nørbaka, MODDULLAR oraz Temudo. 

Nørbak – Liberdade

– Polecam zwrócić uwagę na fenomenalny rozwój portugalskiej sceny, która w ostatnim czasie odkryła kilku młodych, posiadających naprawdę wielki potencjał producentów, o których za chwilę będzie głośno. Takie labele jak HAYES, Faut Section czy INNSIGNN są najlepszym dowodem na progres jakościowy muzyki techno na tej scenie! – mówi Penkowski.

Do inspiracji wydawniczych Przemka zaliczyć należy jeszcze mistrzowską dyskografię VSK, D. Dan’a, Yanamaste, Setaoc Mass’a czy Kamelii oraz zawsze dobrze dopracowane albumy od takich oficyn jak: MORD, PoleGroup, Token Records, Soma czy Planet Rhythm.

D.Dan – Falling Forward Into The Future 

Jako przedstawiciel polskiego projektu związanego z promocją muzyki i artystów, Ben B nie zapomina też o lokalnym podwórku, a jakość „Made in Poland” stanowią dla produkcje takich artystów jak Michał Jabłoński, Błażej Malinowski, Sept, Vertical Spectrum czy Szmer.

Szmer – Sugar Daddy

Penkowski nie szczędzi komplementów lokalsom: – Jabłoński ma niesamowicie szeroki wachlarz możliwości produkcyjnych jeśli chodzi o gatunki takie jak dub, breakbeat czy offbeaty do impulsywnego 4×4, a kończąc nawet na zagranicznych wydaniach ambientowych.  Bardzo cenię karierę Błażeja Malinowskiego, który od lat zanurzając nas w głębię swojej twórczości buduje emocje i atmosferę. Sept z kolei zawsze w dynamiczny sposób działał na mnie jak i na publikę i jego ostatnie sukcesy jak „Ultimate Seduction” czy „Sensation Seeker” są dowodem jego energii, pozytywnego nastawienia do muzyki i ludzi oraz ciężkiej pracy. Duże możliwości potwierdza Vertical Spectrum, który dostrzeżony przez Mulero wydaje na WarmUp Recordings. Jestem także pod wrażeniem talentu – Szmera, bowiem EPki u legend – Truncate’a czy Bena Simsa – wydają się być początkiem pięknej polskiej historii…

Selekcja – Ben B

Ostatni utwór/album, który kupiłeś

Są takie wydania, na które czekasz, i spodziewasz się zawsze dużej jakości, a mimo to nadal Cię zaskakują. Całe winylowe wydanie Injures EP, autorstwa portugalskiego duetu Moddullar to pokaz producenckiej jakości i kreatywności. Wzorowe, epickie kombinacje surowych syntezatorów z energią i rytmiczną linia basową. Dla mnie to absolutny sztos na zamknięcie 2021 roku! 

Moddullar – Skepticism

Pierwszy utwór/album, który kupiłeś

To premierowe wydanie Nicole z 2013 r. (znanej wszystkim wcześniej jako świetna DJka) zaskoczyło mnie jej umiejętnościami studyjnymi i kreatywnością oraz balansowaniem emocjami za pomocą różnorodnych dźwięków.

Nicole Moudaber – Believe LP

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a

Często sięgam po utwory polskich producentów, a Sept i ten track jest ze mną od blisko 5 lat. Wtedy to podczas jego występu na Audioriver Festival po raz pierwszy usłyszałem ten„unreleased”, na który czekać trzeba było jeszcze parę dobrych miesięcy. 😉

Sept – Challenge (Original Mix)

Ulubiony utwór grany na znudzenia na początku kariery

Panowie Tensal i Kessell „ujęli” mnie tym trackiem ze względu wysoką częstotliwość bassową i ciągłą linią hi-hatów, które doskonale płyną i ewoluują po aranżacji! Kilkukrotnie miałem okazję słuchać ich kompozycji w formule live. Jedni z najlepszych w tej dziedzinie performance’u!

Exium – Monopoles

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum

Encrypt zapoczątkował moją miłość do portugalskiego duetu. Od początku w ich release’ach widać „iskrę”, którą z pewnością są słyszalne i używane przez nich w produkcji systemy analogowe i groovebox.

Moddullar – Encrypt

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy lub chciałbyś zagrać

Uwielbiany przeze mnie VSK w swoim znaku rozpoznawczym, którym jest mroczny i twardy dźwięk rezonansu industrialnego. Zawsze nadaje swoim trackom wyjątkowego charakteru, którym często potrafi ,,wbić” w ziemię słuchaczy. 

VSK – Methylene Blue

Utwór ulubionego producenta

Chyba dokonałem najbardziej podstępnego wyboru w historii Selekcji, ponieważ ten track to dzieło aż czterech moich ulubionych producentów: Oscara Mulero, duet Exium oraz Reeko, stanowiących jeden muzyczny organizm. Modernist Descents wraz z całym wydaniem na labelu PoleGroup jest przykładem jak 4 głowy i 8 rąk w jednym studiu może połączyć muzycznie i jakościowo osobne wizje każdego z artystów. Uważam, że ten utwór pokazuje, że „czwórce” z Hiszpanii udało się dokonać czegoś „więcej”, a mianowicie stworzyć zupełnie nową jakość i poziom percepcji dla słuchacza.

Seleccion Natural – Modernist Descents

Ulubiony utwór na otwarcie setu

Jeden z moich ulubionych tracków na przysłowiowy “start”. Subbassowy numer The Abyss z połamanym rytmem daje przykład na to, że techno jest czymś więcej niż prostym bębnem.

Future9596 – The Abyss 0.2

Ulubiony utwór na zamknięcie setu

Uwielbiam ten numer ze względu na elementy dźwiękowe, które są tutaj przetasowane niczym talia z kart. Dodatkowo obsesyjne wręcz sekwencje i mocna praca perkusji toczą między sobą w tę i z powrotem „gonitwę” w aranżacji, wpływając na wyobraźnię i układ nerwowy. Takie formy potrafią tylko wielcy mistrzowie jak Mulero!

Oscar Mulero – Unveiling of Reality

Utwór na powrót z imprezy nad ranem

Niektórzy o poranku wolą kontynuować nocną gatunkowość, ja z kolei zawsze potrzebuje mniejszej liczby bpm. Melancholijna głębia jest sprawdzonym i dobrym wyborem dla człowieka, który 30. rok życia ma już za sobą! 🙂

Underset – Berlin

Utwór celebrujący poranek bez kaca

Utwór, w którym nie tylko sam beat jest dość tripowy. Mamy tu bowiem próbkę narracji zaczerpniętej z wykładu Alana Wattsa w Out Of Your Mind, mówiącym o idei łączenia naszych marzeń z życiem na bazie naszych snów. W dalszej kolejności stajemy się przez to odważnymi ludźmi (‘’w głębi duszy jesteś tkanką i strukturą samej egzystencji”). Sama filozoficzna narracja jest połączona z niesamowitymi instrumentami, które świetnie uzupełniają track i tworzą wokół niego wyjątkową atmosferę.

n u a g e s – Dreams

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłeś

‘’Kto z Was jest bez grzechu zagrania klasyka, niech pierwszy rzuci kamień”!

Sam Paganini – Dusty (Original Mix)

Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać

Track być może jest „odklejony” od moich inspiracji muzycznych lub nawet selekcji na event. Muszę jednak zaznaczyć, że czasem lubię zaskoczyć. Dzieje się to zazwyczaj podczas grania przeze closingu, kiedy postanawiam pożegnać się na „wesoło”.

Hadone – Miles Away

Trzy utwory, które definiują moją selekcję

Co tu dużo mówić.. Trzech cenionych przeze producentów, dzięki właśnie takim utworom jak te.

Yan Cook – Cold Spots

VSK – Resume

Yanamaste – Overdose

Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz

Jak mówi sam O.S.T.R. – To najważniejsza płyta w moim życiu” Mogę tylko dodać: W moim też! 

O.S.T.R. – Podróż zwana życiem

Selekcja – Ben B. Playlista

Sprawdź playlisty naszego bohatera oraz pozostałych gości cyklu Selekcja na profilu Muno.pl w serwisie Spotify.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →