Rok 2017 w pigułce

News

Tym żyła scena klubowa w 2017! Pokusiliśmy się o zestawienie najpopularniejszych newsów mijającego roku.

Styczeń, za oknem zima… Nic dziwnego, że mocno rozgrzewały Was pierwsze w nowym roku festiwalowe ogłoszenia. Nagle nad Morzem zapowiedział zmianę lokalizacji, a Audioriver pochwalił się pierwszymi gwiazdami. Dużym zaskoczeniem była też przemiana Goorala, który postanowił tworzyć techno.
W lutym w klubowym światku zawrzało po ogłoszeniu dwóch legend elektroniki, które wystąpiły na dwóch różnych imprezach, lecz w tej samej przestrzeni – warszawskim Instytucie Energetyki. Mowa tu oczywiście o Paulu Kalkbrennerze i Richie Hawtinie. Właściciel i rezydent klubu Sfinks700 w Sopocie przykonywał, że praca w tym biznesie nie jest dla ludzi o słabym charakterze.
W marcu wystartowała kolejna edycja Plebiscytu MUNOLUDY, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Chętnie sięgaliście po wywiady z ISNT i VTSS, które opowiadały o traktowaniu kobiet w klubowym biznesie oraz Piotrem Bejnarem o jego albumie.
W kwietniu Dax J mocno naraził się muzułmanom, grając utwór z fragmentami modlitwy, za co został skazany na więzienie. Mały kryzys miała znana polska marka odzieżowa, która wypuściła serię koszulek z dość niefortunnym hasłem. Kwiecień przyniósł też rozstrzygnięcie ogłoszonego miesiąc wcześniej plebiscytu MUNOLUDY 2016.
W maju poznaliśmy dwie duże gwiazdy jesiennych imprez – Nina Kraviz została zaproszona na Unsound, a Sven Vath na Mayday. Niestety, nie obyło się bez smutnych informacji – odeszli Robert Miles, jeden z rezydentów poznańskiego Projekt LAB oraz Marcus Intalex aka Trevino.
Czerwiec pokazał, że fanów GusGus u nas pod dostatkiem – jedną z najistotniejszych dla Was informacji okazała się zapowiedź ich nowej płyty. Oprócz tego Goldie prawie wygadał się kim jest Banksy, szef wytwórni Giegling – Konstantin – musiał tłumaczyć się, że nie jest seksistą, a Poznań stracił kilka ciekawych miejsc z dobrą muzyką.
Lipiec to wiadomo – Audioriver. Na chwilę przed festiwalem udało nam się porozmawiać z jego ówczesnym rzecznikiem, Łukaszem Naporą. Oprócz tego w Warszawie można było zobaczyć wystawę poświęconą techno, a Instytut zdradził pierwsze plany na jesień.
W sierpniu dalej byliście pod wrażeniem Audioriver i chętnie słuchaliście setów z festiwalu. Niepokojące wieści nadeszły z obozu Moderat – artyści ogłosili, że zawieszają działalność, być może na zawsze. Duże zainteresowanie wzbudziła też zbliżająca się wizyta Svena Marquardta w Warszawie.
Jedną z najważniejszych informacji września było zaproszenie Dtekka do Berghain. Nam wzięło się na wspominki – przypomnieliśmy Wam jak 10 lat temu wyglądał clubbing w Warszawie oraz festiwal Audioriver.
W październiku, tuż przed wizytą w Polsce, Nina Kraviz zgubiła swoją torbę z płytami. I tak by jej się nie przydały, gdyby miała zagrać w jednym z berlińskich klubów, w którym DJ-om wydano zakaz używania tradycyjnego sprzętu i nośników. W tym miesiącu urodziny obchodził Sven Vath, zrobiliśmy mu „laurkę”.
W listopadzie, tuż przed Mayday Poland rozmawialiśmy z organizatorką imprezy, która zdradziła nam kilka ciekawych faktów. Poznań wzbogacił się o nową miejscówkę, a Warszawa o festiwal. Ciekawe rzeczy działy się w Berlinie – parkietem w Tresorze zawładnął stary utwór Franka Kimono, za sprawą remiksu Kuby Sojki.
W grudniu mocno chwaliliście postawę władz Berlina, które postanowiły inwestować w kulturę klubową. Za to Chiny pozazdrościły klubu innej europejskiej stolicy clubbingu – Londynowi – i otworzyły u siebie własny… Fabric. Niektórzy z Was nie mogli uwierzyć, że do Berghain zaproszono ekipę Wixapol S.A. oraz przecierali oczy ze zdumienia, oglądając trailer polskiego filmu „DJ”. Na koniec miesiąca prawdziwa bomba – Instytut Festival ogłosił pierwsze gwiazdy.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →