Muzyczne inspiracje podbiły stolicę

3 866
Relacja

W miniony weekend (16-18 marca) Warszawą zawładnęła muzyka! Na terenie budynku Uniwersusu odbyła się pierwsza polska edycja Red Bull Music Academy Bass Camp – kilkudniowych warsztatów dla młodych polskich muzyków.

Uczestnicy szkolili się pod okiem i uchem specjalistów z branży muzycznej, a wieczorami dawali próbki swoich możliwości w warszawskich klubach. Obóz zakończyło niedzielne spotkanie w Cafe Kulturalna, którego gościem był Tomasz Stańko.

Jedyny w swoim rodzaju zestaw postaci, który pojawił się w modernistycznym gmachu na rogu Belwederskiej i Gagarina w Warszawie zapewnił potężną dawkę wzajemnej inspiracji. Szesnastka wybranych didżejów, producentów, instrumentalistów i wokalistów z całej Polski trenowała swoje umiejętności w aż pięciu studiach nagraniowych, przygotowanych specjalnie pod kątem Red Bull Music Academy Bass Camp.

Na „obozowych” zajęciach młodzi artyści uczyli się kreować własne brzmienia na najnowocześniejszym obecnie sprzęcie. Wskazówek udzielał Kuba Sojka, wschodząca gwiazda muzyki techno i jednocześnie klasycznie wykształcony muzyk jazzowy. O sztuce miksowania opowiadał Envee, współzałożyciel legendarnego kolektywu didżejskiego Niewinni Czarodzieje. Uczestnicy mogli też liczyć na wsparcie warszawskiego DJa i producenta – Kwazara oraz Oliviera Johnsona – austriackiego producenta, ukrywającego się pod pseudonimem Dorian Concept.

Po każdym z wyczerpujących dni w studiach nagraniowych, uczestnicy obozu przenosili się do warszawskich klubów, by zagrać obok największych muzycznych gwiazd. Piątkowy wieczór i noc spędzili w klubie 1500m2, gdzie dali z siebie wszystko supportując gwiazdę wieczoru – Moodymanna. Podczas sobotniej nocy za muzycznymi sterami stanęli goście Red Bull Music Academy Bass Camp – Ikonika i Dorian Concept, którego występ wzbudził największy aplauz publiczności. Niemniej wcześniejsze jak i późniejsze występy uczestników „obozu” udowodniły reprezentowany przez nich wysoki poziom i to, że już niedługo zawładną parkietami całego świata!

Red Bull Music Academy Bass Camp w Warszawie zwieńczyły niedzielne wydarzenia w Pałacu Kultury. Popołudniowa infosesja Red Bull Music Academy w Cafe Kulturalna zebrała komplet słuchaczy. Absolwenci Akademii –Maceo Wyro, Good Paul i Kwazar – przekonywali, dlaczego warto złożyć swoją aplikację i jakie atrakcje czekają na uczestników, którzy pozytywnie przejdą okres aplikacji. Później przyszedł czas na bardzo inspirujące spotkanie z legendarnym polskim jazzmanem.

Tomasz Stańko barwnie i energicznie opowiadał o swoich poglądach na odbieranie sztuki i rozwój osobowości człowieka. Utytułowany trębacz podkreślał, że kluczem do życia w nowoczesnym świecie jest tolerancja. Stańko zaskoczył publiczność komplementami pod adresem gwiazd popu. Jak sam mówił, docenia każdy gatunek muzyki i stara się wyszukiwać interesujące niuanse również w klipach Lady Gagi. Ciepło wypowiadał się także o artystach tworzących muzykę elektroniczną.

Niedługo później parkiet przytulnego lokalu w Pałacu Kultury przejęli młodzi artyści biorący udział w pierwszej polskiej edycji Red Bull Music Academy Bass Camp. Po kilkudniowej, intensywnej pracy w studiach i za konsoletami warszawskich klubów, wielu z nich słaniało się już na nogach. Pasja do muzyki zwyciężyła jednak zmęczenie. „Jestem wypompowany, ale było warto!” – mówił Łukasz „Kixnare” Maszczyński.

źródło: mat. organizatora