Nie wieszaj „psy” na Trance

News

Zapraszamy do wyjątkowej podróży po gatunku Psytrance. Dowiecie się nieco więcej o jego historii, związanej z nim kulturze i letnich festiwalach, które odbywają się niemal w całej Europie.

Psychedelic trance lub Psytrance to jeden z podgatunów trance, powstały we wczesnych latach ’90. Być może niewielu z Was zna historię tego gatunku i związanej z nim kultury. Jeden z naszych zagranicznych redaktorów – ’chomsk’ – postanowiła bliżej przedstawić Wam zagadnienie Psy Trance. Zapraszamy do lektury!

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

…Mayra poznała Mireie kilka lat temu na festiwalu Soulclipse w Turcji. Od tego czasu trwa ich przyjaźń, a dziewczyny każdego lata podróżują po Europie w poszukiwaniu open air-ów psytrance. Historia tym ciekawsza, że w momencie spotkania obie mieszkały w Barcelonie…dwie ulice dalej. „Ten świat jest bardzo mały. Jeżdżąc po tego typu festiwalach i imprezach szybko zauważasz, że wokół ciebie są ci sami ludzie” – mówi Mayra. Podsumowując europejski letni sezon festiwalowy warto wspomnieć o tych trwających kilka dni, znajdujących się na peryferiach zamieszkanego świata, imprez pod gołym niebem, gdzie setki lub tysiące wyluzowanych (niemal do granic możliwości) ludzi bawi się w rytm psychodelicznej muzyki elektronicznej.

 

 

Każdy kto pamięta klimat filmu „Niebiańska plaża” może wyobrazić sobie atmosferę imprez z początku lat dziewięćdziesiątych na wybrzeżach Morza Arabskiego. Bowiem tam, na plażach Goa, w otoczeniu palm i kolorowych dekoracji w stylu hippie, odbywały się pierwsze imprezy, które dały początek stylowi muzycznemu Goa Trance, nazywanego dziś Psychedelic Trance (Psytrance). Muzyka ta szybko zaczęła się rozprzestrzeniać na inne kontynenty. Pierwszy był Meksyk, Izrael, RPA, następnie Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Francja itd. Zaczęły powstawać pierwsze wytwórnie, kluby, psy-sklepy, czasopisma. Zaczęła kształtować się psy-kultura, a niewielkie imprezy przeradzały się w kilkutysięczne wydarzenia muzyczne. Również sama muzyka zmieniała się. Gdzieniegdzie zaczęły pojawiać się wpływy etniczne, jak dzwonki czy bongosy, gdzieniegdzie stawała się ona bardziej minimalistyczna. W tej chwili można odróżnić wiele podgatunków, takich jak: dark full power, fullon, progressive psytrance itd.

 

 

Tak jak kiedyś szaman, wybijając rytm na bębnach wprowadzał członków plemiona w hipnotyczny taniec, tak dziś psytrance zachęca do odbycia podróży w głąb samego siebie. Nie bez przyczyny też wielu upatruje w „psychedelic culture” współczesną wersję ruchu hipisowskiego. Słuchacze tej muzyki nie mają wprawdzie poczucia misji zmieniania świata i szerzenia przesłania pokoju, ale nastawieni są na kontemplacje własnego wnętrza starając się pracować nad swoim rozwojem duchowym i odnaleźć wewnętrzny spokój. Również, organizowane na łonie natury, psytransowe imprezy często swoją oprawą przypominają misteria. Projekcje wideo, fluorescencyjne elementy, wielobarwne dekoracje, kadzidełka, wizerunki Buddy są stałymi elementami wystroju. „Hippie Fricky” – stwierdza Mireia.

 

 

Mayra i Mireia w tym roku odwiedziły m.in. festiwal O.Z.O.R.A na Węgrzech. Była to jubileuszowa edycja imprezy, która po raz pierwszy odbyła się 10 lat temu. Uczestnicy wówczas mieli okazję obserwować zaćmienie słońca (impreza odbyła się pod nazwą Solipse). W tym roku wydarzenie zebrało około 15 tysięcy ludzi i takie gwiazdy, jak Juno Reactor czy Shpongle. Wiele działo się też u naszych zachodnich sąsiadów, m.in. odbywający się po raz 15. Antaris Project (10-13.07), Indian Spirit Festival (03-07.09), Walfrieden Wonderland Festival (21-23.08), czy jedno z największych europejskich psytransowych wydarzeń – Vuuv Experience Festival (31.07-03.08), gdzie zagrali m.in. Alien Project, Hujaboy czy Zen Mechanics.

 

 

Możemy być pewni, że niemal każdy europejski kraj w swojej ofercie letnich festiwali miał psytransowy open air. Od wschodnich krańców starego kontynentu (Sky Gravity Festival na Ukrainie, 22-26.07), poprzez Austrię (Spirit Base Festival, Samsara Festival 03-06.09, na którym zagrał m.in. legendarny Astral Projection z Izraela), Belgię (Rhakti Dei/Shakti Dei Festival 2009, 26-28.06), Wielką Brytanię (Offworld Festival, 03-06.07), aż do jego południowych zakątków (Włochy, Sonica Electronic Music Festival 30.07-03.08, Portugalia – Freedom Festival 06-10.08). Trzeba też pamiętać, że oprócz tych wielkich, gromadzących kilkutysięczną publiczność, festiwali, na wielu europejskich polankach odbyły się mniejsze ravove psytransowe imprezy, na których w rytm hipnotycznej muzyki goa people próbowali zjednoczyć się z naturą.

 

 

Mówiąc o europejskich open air-ach nie można pominąć portugalskiego Boom Festival. Impreza ta odbywa się co dwa lata, tak więc następna edycja będzie miała miejsce dopiero w przyszłym roku. To jedno z największych psytransowych wydarzeń niedawno otworzyło się również na inne gatunki muzyki elektronicznej, i tak na scenie Groovy Beach można usłyszeć artystów grających minimal, techno, dubstep itp. Ponadto, organizatorzy letnich festiwali coraz częściej biorą pod uwagę fanów psytrance, zapraszając na swoje imprezy dji grających tego typu muzykę. Przykładem jest irlandzki New Life Festiwal.

 


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →