„Przejrzyj na oczy”. Scena techno wspiera WOŚP, wydając album jedyny w swoim rodzaju

Adam Ziółkowski
News
WOŚP, WOŚP 2022, akcja charytatywna, licytacja, allegro, techno, unknown timeline

Blisko rok przygotowań i licytacja, która z ostatnim dniem stycznia zakończy projekt. 24 artystów z Polski i ze świata, połączonych w 12 duetów stworzyło 12 utworów, biorąc tym samym udział w charytatywnym albumie z okazji 30. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Przejrzyj na oczy” i podaj dalej! Niechaj wieść o akcji rozniesie się na cały świat!

„Warto pomagać”, jako slogan Fundacji TVN (do 2021 jako Fundacji TVN Nie Jesteś Sam), towarzyszy jej od ponad 20 lat. Zaangażowane osoby z tzw. „telewizji” co roku wspierają działania na rzecz chorych dzieci i osób starszych, wspomagając także w szerokim zakresie służbę zdrowia. Wspominane hasło, jak żadne inne, oddaje charakter niesienia pomocy. Łącząc w sobie pierwiastki dobroci i hojności, rozpala serca milionów ludzi chętnych angażować się w szeroko pojętą działalność charytatywną. Nie inaczej jest z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, od 1993 roku działającą „w zakresie ochrony zdrowia polegającej na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Największa polska fundacja o charakterze filantropijnym po raz trzydziesty ruszyła ze szlachetną inicjatywą, której tegorocznym celem jest okulistyka dziecięca.

WOŚP 2022. Pobić magiczną barierę

Jubileuszowy, trzydziesty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku kryje się pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Dyrygowana pod batutą Jurka Owsiaka fundacja wybrzmi 30 stycznia w tysiącach polskich miast, mając na względzie zebranie funduszy w celu zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, ale nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jak co roku o tej porze polski Internet zalewa fala charytatywnych aukcji i licytacji. Od kolacji ze sławnym aktorem, po koszulkę piłkarską z autografem znanego piłkarza. Osób wykazujących się dobrym sercem z roku na rok przybywa. Ludzie dwoją się i troją, przekazując niezliczoną ilość darów ze sprzedaży, z których pieniądze zasilą fundację Owsiaka. Ponad 210 milionów złotych z zeszłorocznego finału i absolutny rekord WOŚP pod względem zebranych pieniędzy mogą działać na wyobraźnie, lecz kto powiedział, aby nie pójść o krok dalej, aby nie przekroczyć magicznej bariery ćwierć miliarda?

Swoją cegiełkę, mającą pomóc fundacji osiągnąć – wydawać się mogło – nieosiągalną barierę, dołożyli w tym roku artyści z polskiej i światowej sceny muzyki techno. Pod przewodnictwem naszego redakcyjnego kolegi Damiana Badziąga i Marcina Pisarskiego, właściciela wytwórni Unknown Timeline, udało się stworzyć jedyny i niepowtarzalny album.

Gift Of Sight (In The Course Of Time)

WOŚP 2022. Jedyny taki album, jedyna taka kopia

Istny „biały kruk” można wylicytować na stronie oficjalnego partnera WOŚP – Allegro.pl. Składający się z 12 utworów krążek, który został oddany w ręce 24 artystów, od samego początku nawiązuje swoją strukturą i wizją do motywu przewodniego tegorocznej akcji – okulistyki dziecięcej.

Pierwsze, na co zwróci uwagę wzrok zwycięzcy aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – po otrzymaniu od nas potrójnego wydania i ułożeniu trzech okładek płyt od czerwonej, przez niebieską, do białej obok siebie, to element łączący wszystkie te okładki – lampa świetlna. Symbolizuje ona światło, niezbędny czynnik pozwalający ludzkiemu wzrokowi na funkcjonowanie i dekodowanie otaczającej nas rzeczywistości. Poza elementem świetlnym w tło wtopione są zdjęcia uszkodzonej porcelany, o naprawę której zadbano w tradycyjny chiński sposób, wiążąc ze sobą uszkodzone strony, naprawiając naczynie, przywracając je dzięki temu do użytku. Ma to obrazować główny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2022, której motywem głównym jest walka o wzrok jakże delikatny i kruchy, niczym porcelana

– piszą pomysłodawcy albumu.

Wiele połączonych w pary artystów współpracowało ze sobą po raz pierwszy. Na albumie nie brakuje producenckich debiutów, jak i doświadczonych na tym polu wyjadaczy. Wszyscy i bez wyjątku zgodzili się wziąć udział w projekcie, niemalże od razu zabierając się za jego realizację. Cała dwudziestka piątka (OTHK to duet) niezwykle entuzjastycznie podeszła do pomysłu, utwierdzając ich twórców w przekonaniu o słuszności dalszej realizacji założeń postawionego z początku planu – zdążyć ze wszystkim do stycznia, początku WOŚP-owych zbiórek i licytacji.

Gift Of Vision (As The Time Goes By)

WOŚP 2022. „Przejrzyj na oczy”, czyli istota projektu

Na jedyne takie wydawnictwo w historii polskiej elektroniki składają się trzy osobne kompilacje. Każda z nich zawiera cztery utwory stworzone przez wyjątkowe duety producenckie. Każda z par zabiera słuchacza w nieco inną przestrzeń dźwiękową. Potrójne wydanie to trzy osobne aspekty mające zwrócić uwagę na istotę i wymiar wzroku.

Pierwsza – „czerwona – Gift Of Sight (In The Course Of Time) – cztery mocne struktury dźwiękowe, oparte o techniczne, industrialne, szybkie, dedykowane na parkiet techno brzmienia, podkreślają materialny aspekt ludzkiego wzroku, będący wynikiem ewolucji i rozwoju tego niezwykłego zmysłu.

Druga – niebieska – Gift Of Vision (As The Time Goes By) – ukazująca różnorodność w tanecznej muzyce elektronicznej przybliża fizyczne cechy budowy oka jako złożonego mechanizmu. W niezwykły sposób wykrywa on pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego, będąc w stanie dostarczyć do mózgu wiele cennych informacji, jakie podświadomie odbieramy. Mowa tu o kącie padania światła, kolorystyce czy odległości od obiektów. 

Trzecia – biała – Gift Of Intercession (Time And Time Again) – oparta o deepowe i hipnotyczne techno to kompilacja zgłębiająca wymiar niematerialny wzroku. Oczy jako „zwierciadło duszy”, czyli jak dużą wartość nadajemy spojrzeniu w funkcji budowania relacji międzyludzkich, codziennych, służbowych, a często również romantycznych. To zwrócenie również uwagi na to, jak daleko możemy udać się w wewnętrzną, duchową podróż, zamykając oczy na dłuższą chwilę.

Gift Of Intercession (Time And Time Again)

WOŚP 2022. Post scriptum

Gdyby tego było mało, po zakończonej licytacji wszystkie trzy części albumu zostaną podzielone na osobne EP-ki, które będzie można zakupić na stronie wytwórni Unknown Timeline w formie winylowej i cyfrowej. Poznajcie wszystkich artystów biorących udział w projekcie:

[UTR007] Gift Of Sight (In The Course Of Time)

Piotr Figiel & Vertical Spectrum – Galimatjas w Krotowyjach
A_GIM & Sept – Tribal Vector
Paranoia (HATELOVE & Violent) – Body Structure
VSK & Michal Jablonski – Salracc

[UTR008] Gift Of Vision (As The Time Goes By)

Krypt & rraph – Hyperborea
PAWEL & Subcode – MK16185
Feral Rite (Abu Zeinah & marek nalikowski) – Mutate
Szmer & We Call It Voight-Kampff – Light To The Sky

[UTR009] Gift Of Intercession (Time And Time Again)

Blazej Malinowski & RTMTS – Have You Ever Considered A Real Freedom?
Raroh & Głós – Just Another Cosmic Singularity
Michał Wolski & Milena Glowacka  Cisza
OTHK & Internal Observer – Northerly Routes

Gdy tylko licytacja się rozpocznie, poinformujemy o niej na naszej stronie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →