Pro Tools – najważniejszy DAW lat 90.

fot. Pro Tools VHS presentation
Artykuł Felieton Lifestyle Technologia
Pro Tools

Lata 80. były niczym uwertura dla demokratyzacji produkcji muzyki, która na dobre zdominowała rynek kilka lat później. Wraz z popularyzacją komputerów osobistych powstawało coraz więcej nowych, tańszych i (przede wszystkim) prostszych rozwiązań dla producentów. Jednym z innowatorów była amerykańska firma Digidesign, której praca doprowadziła do powstania jednej z najpopularniejszych cyfrowych stacji roboczych w branży muzycznej. Panie i Panowie – oto historia początku Pro Tools, która zaowocowała powstaniem spektakularnych hitów, które znacie.

Sound Designer – w drodze na szczyt

Pierwsze wcielenie tego, co dziś znamy jako Pro Tools, powstało w 1984 roku. To właśnie wtedy w mieście Berkley, w Kalifornii, z inicjatywy Petera Gotchera i jego przyjaciela Evana Brooksa powstała firma Digidesign. Zapaleńcy inżynierii elektrycznej i informatyki stworzyli Sound Designer. Program ten został pierwotnie zaprojektowany do edycji sampli z syntezatorów, takich jak Prophet 2000, Ensoniq Mirage, Akai s900 czy E-MU Emulator. Dźwięki byłyby samplowane do syntezatora i przenoszone na Maca. Tutaj użytkownik mógł manipulować dźwiękiem próbki — EQ, amplitudą itp.; przyciąć, aby zaoszczędzić pamięć lub ustaw punkty pętli, a następnie przenieś z powrotem do syntezatora w celu odtwarzania. Oprogramowanie zostało pierwotnie napisane do edycji sampli perkusyjnych, a następnie do produkcji nowych dźwięków dla automatów perkusyjnych z epoki LinnDrum. W międzyczasie przyjaciele tworzyli i sprzedawali chipy z samplami perkusyjnymi pod własną wytwórnią Digidrums.

Digidesign Historical Timeline

Podczas słynnych targów muzycznych NAMM 1989 firma zaprezentowała swój pierwszy DAW – Sound Tools, który zawierał dwie dostępne ścieżki do nagrywania. Na tym etapie Sound Tools był prostym komputerowym edytorem dźwięku stereo. Chociaż oprogramowanie miało znacznie więcej możliwości, było ono ograniczone technologią dysku twardego, która była używana do strumieniowego przesyłania dźwięku i pozwalała na nieniszczącą edycję oferowaną przez narzędzia Sound Tools. Niezależni producenci radia publicznego wkrótce odkryli moc i ekonomiczność narzędzi dźwiękowych jako alternatywę dla tradycyjnej taśmy analogowej, co zapoczątkowało przejście na produkcję i dystrybucję programów cyfrowych w radiu. W ciągu dwóch lat program ten przekształcił się w coś, co stało się standardem.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Pro Tools – witajcie w latach 90.

Pierwsza wersja Pro Tools została wydana w 1991 roku, oferując cztery ścieżki. Cena oprogramowania była jednak astronomiczna – 6000 dolarów! Następnie Digidesign kontynuował ulepszanie oprogramowania, dodając sekwencer i więcej ścieżek, z systemem oferującym nagrywanie z częstotliwością 16-bitową i 44,1 kHz.

Digidesign Pro Tools V1.0

Prawdziwy przełom miał dopiero nadejść. Peter Gotcher uważał, że oprogramowanie wymaga znaczącej korekty. W 1994 roku firma wypuściła opracowane na nowo Pro Tools II z systemem TDM – wielokanałową 24-bitową cyfrową magistralę audio o otwartej architekturze, która otworzyła nowe możliwości dla twórców wtyczek VST.

Pro Tools – oficjalna prezentacja z VHS-u

Edytor i mikser zostały połączone w jedną aplikację, podczas gdy specjalne oprogramowanie, Digidesign Audio Engine (DAE), zostało dostarczone jako osobna aplikacja, aby faworyzować obsługę sprzętu przez zewnętrznych programistów, umożliwiając korzystanie ze sprzętu i wtyczki w innych programach DAW. Sprzedając ponad 8000 systemów na całym świecie, Pro Tools II stał się najlepiej sprzedającą się cyfrową stacją roboczą audio. Umożliwiając wysokiej jakości wielościeżkowe nagrywanie cyfrowe, z szybko rosnącą liczbą utworów i przyjaznym dla użytkownika interfejsem graficznym, w połowie lat 90. sporo najważniejszych producentów przyjęło Pro Tools jako innowacyjną platformę. Pierwszym dużym albumem, który został wyprodukowany na Pro Toolsie, był debiutancki longplay brytyjskiej grupy Garbage z 1995 roku.

Garbage – Milk

Kolejne przykłady jeszcze bardziej Was przekonają do tezy, że Pro Tools miał ogromny wkład w powstanie najważniejszych kultowych nagrań nie tylko złotej epoki lat 90., ale i całej historii muzyki popularnej. Lista sztosów robi piorunujące wrażenie: BeckOdelay, BjörkHomogenic, Massive AttackMezzanine, RadioheadKid A, a nawet… Ricky Martin Livin’ La Vida Loca, który stał się pierwszym singlem numer 1 na świecie wyprodukowanym na Pro Toolsie.

Massive Attack – Angel

W 1996 roku Digidesign zostało przejęte przez Avid. W 2001 roku Digidesign nagrodzono Grammy, a 3 lata później Oskarem w kategorii Osiągnięcia naukowo-techniczne. Współcześnie jednym z krajów, gdzie jest tworzone oprogramowanie Pro Tools, jest Polska.

Spotkałem twórcę PRO-TOOLS a polaka

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →