Poznaliśmy nowe obostrzenia. Co dalej z klubami?

News
Czerwona strefa w największych miastach. Poznaliśmy nowe obostrzenia. Co dalej z klubami?

Właśnie zakończyła się rządowa konferencja, na której poznaliśmy nowe obostrzenia sanitarne. Ponownie, sposób ich sformułowania pozostawia wiele do życzenia. Jak rysuje się przyszłość rodzimej branży klubowej w świetle nowych regulacji?

Droga pośrednia między brakiem rygoru i lockdownem

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce nabiera dynamiki w zatrważającym tempie. Oczywiście, część powie, że takiego obrotu spraw można było się spodziewać już od dawna. Ba, kolejna fala zachorowań na COVID-19 była już niejako zapowiedziana na początku lata. Nie ma się jednak co rozwodzić, a spojrzeć w przyszłość z jak największą dozą realizmu.

Zaledwie kilka chwil temu zakończyła się konferencja rządowa, na której poznaliśmy nowe obostrzenia sanitarne. Premier Mateusz Morawiecki określił je mianem „drogi pośredniej między brakiem rygoru a lockdownem„. Aby podkreślić, jak to w Polsce mamy dobrze, przywołał przykład m. in. Francji, gdzie ze względu na panującą sytuację wprowadzona została godzina policyjna. Co jednak najnowsze normy prawne oznaczają dla najbliższej naszemu portalowi branży rozrywkowej? Nic dobrego…

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Czerwona strefa w 11 polskich miastach powiatowych

Jak już zapewne wiecie, w żółtej strefie znajduje się cały kraj od 10 października. Bez wyjątków. Powiększyła się jednak pula miast, które przynależeć będą do strefy czerwonej. Chodzi o ponad 100 powiatów i miejscowości, w których od chwili wejścia w życie nowych przepisów, tj. 17 października, obowiązywać będą najbardziej rygorystyczne regulacje życia publicznego. Jak łatwo się domyślić, zdecydowana większość dużych miast, za wyjątkiem Wrocławia, znajdzie się pod najostrzejszym rygorem sanitarnym. Dokładna mapa prezentuje się w następujący sposób.

Z dużych miast, w strefie czerwonej od 17 października znajdą się: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa

Nowe zasady sanitarne obowiązujące od 17 października

Jak łatwo się domyślić, modyfikacji ulegną zasady obowiązujące w obydwu strefach: żółtej i czerwonej.

Od 17 października w strefie żółtej obowiązywać będą następujące restrykcje:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

W strefie czerwonej od najbliższej soboty obowiązywać będą takie same zasady, jak w strefie żółtej, a ponadto:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)

Graficzna prezentacja obostrzeń w Warszawie (czerwona strefa)

Graficzna prezentacja obostrzeń w Poznaniu (czerwona strefa)

Nowe obostrzenia – co dalej z klubami?

Niestety, najnowsze przepisy nie regulują jednoznacznie działalności naszych ulubionych nocnych przybytków. Dlaczego? Już spieszę z odpowiedzią.

Większość z nich od dawna funkcjonuje jako lokale gastronomiczne, gdzie pod semantycznym płaszczykiem odbywają się DJ sety i live acty. Ponieważ kluby nocne, jak wiadomo, funkcjonować nie mogą. I tu wydawałoby się, że sprawa jest jasna – po godzinie 21:00 muszą zamknąć swoje podwoje. Jednakże prawodawcy pozostawili pewną furtkę w postaci wspomnianych „wydarzeń kulturalnych”. Te odbywać się mogą przy ograniczonej do 25% pojemności lokalu publice.

Jak widać, sytuacja pełna jest niejasności. Osobiście pokusiłbym się o interpretację, w której powinny one przekształcić się w domy kultury, by móc dalej funkcjonować. Jednak jest to czysta spekulacja, a nie wiążąca opinia prawna. A ponad tą powinien stać jeszcze zdrowy rozsądek i etyka troski.

Jak zatem będzie wyglądać nowa rzeczywistość clubbingu? Nie mam pojęcia. Odpowiedzi przyniosą nam nadchodzące dni i tygodnie.

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50-500 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →