Technologiczny przełom w medycynie? Powstała aplikacja muzyczna do walki z mgłą mózgową

fot. Shutterstock
News
Mózg, aplikacja, rak, muzyka

W jaki sposób aplikacja do tworzenia muzyki może pomóc chorym na raka cierpiącym na mgłę mózgową? Na to pytanie odpowiedź znalazła dr Soma Sengupta, neuro-onkolog z University of Cincinnati.

O nieograniczonych zdolnościach naukowców w każdej możliwej dziedzinie naukowej wiemy nie od dziś. Badacze od lat prześcigają się w wymyślaniu nowych metod i innowacji technologicznych w leczeniu i hamowaniu procesu pogłębiania się chorób nowotworowych. „Technologie te w pewien sposób pomagają w przeprogramowaniu i ćwiczeniu obszarów mózgu, które normalnie by tego nie robiły”- wyjaśnia dr Sengupta, twórczyni aplikacji ARMcan, mającej pomóc w walce z mgłą mózgową u pacjentów z nowotworem. Na jakich zasadach działa?

Aplikacja ARMcan. Muzyka vs rak

U pacjentów cierpiących na mgłę mózgową często występują trudności z utrzymaniem koncentracji w trakcie wykonywania najprostszych zadań. Takie zdolności poznawcze jak zapamiętywanie czy komunikacja werbalna stają się dla takich osób niemalże niewykonalne. Nazywane potocznie „brain fog schorzenie do dzisiaj nie doczekało się konkretnych metod leczenia. Według raportu amerykańskiej stacji informacyjnej WFMZ-TV neuro-onkolog z University of Cincinnati, dr Soma Sengupta, stworzyła aplikację, która pozwala pacjentom na przesyłanie strumieniowe ich ulubionej muzyki oraz „pisanie” własnej. W rezultacie ma to pomóc w przeprogramowaniu i ćwiczeniu tych obszarów mózgu, które nie byłyby ćwiczone przez tradycyjne metody leczenia.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Mózg, aplikacja, rak, muzyka

Dr Sengupta i jej zespół z początkiem roku rozpoczęli badania z udziałem osób, które przeżyły raka piersi i do dzisiaj cierpią na mgłę mózgową. Pacjenci przez kolejne 18 miesięcy będą monitorowani za pomocą ankiet i rezonansu magnetycznego w celu określenia skuteczność zaproponowanej muzykoterapii. Przydzieleni do odpowiednich grup będą albo słuchać muzyki, albo tworzyć muzykę przez 15 minut każdego dnia.

ARMcan, czyli Active Receptive Music for Cancer patients, nie jest jedyną tego typu nowinką technologiczną z wykorzystaniem muzyki jako istotnej części terapii lub leczenia objawów nowotworów. Stworzony przez zespół naukowy Technische Universität w Monachium i National University w Singapurze interfejs mózgowo-komputerowy interpretuje nastroje osób noszących go poprzez muzykę przeznaczoną w leczeniu depresji. W oparciu o aktualne emocje pacjenta z jego pomocą może on aktywnie zmieniać muzykę i w ten sposób kontrolować swój stan emocjonalny.

Jak natomiast będzie w przypadku ARMcan? Pierwsze raporty poznamy najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →