Poradnik zimowego biegacza – LIFESTYLE

Lifestyle

Sprawdź 5 prostych porad, które ułatwią Ci bieganie zimową porą!

Zima to dla wielu biegaczy czas, w którym odpuszczają sobie regularne treningi. Nie ma co się dziwić – w końcu jest to okres, w którym dni są krótsze, a pogoda za oknem zazwyczaj nie wywołuje entuzjazmu ani chęci do wyjścia z domu, nie wspominając już o pokonaniu kilku czy kilkunastu kilometrów o własnych nogach. Wiadomo, że bieganie jest jedną z najtańszych dyscyplin sportowych, a aktywność fizyczna pomaga nam nie tylko w utrzymaniu smukłej i wysportowanej sylwetki, lecz również wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia. Ponadto biegając w okresie zimowym, hartujemy nasz organizm, zwiększamy odporność i dotleniamy mózg. Dlatego nie warto być sezonowcem – lepiej biegać przez cały rok! Jak zatem robić to zimą? Oto kilka wskazówek.
1. Znajdź motywację

Ponure, ciemne i chłodne poranki raczej nikogo nie zachęcają do biegania. Dlatego ważnym elementem przyczyniającym się do realizacji celu jest odpowiednia motywacja. Poszukaj jej wokół siebie – znajdź partnera do biegania i razem mobilizujcie się do działania, a jeśli wolisz biegać w pojedynkę – po prostu zainspiruj się innymi osobami. Weźmy na przykład takich uczestników 4 Deserts – cyklu 4 biegów ultramaratońskich odbywających się na 4 pustyniach świata w ekstremalnych warunkach – na gorącej Saharze, wietrznej Gobi, suchej Atacamie i zimnej Antarktydzie. Można? Można. Więc nie ma co narzekać na skromne -10 stopni…
W okresie jesienno-zimowym z oczywistych względów jesteśmy zmuszeni ubrać się cieplej. Nie trzeba jednak wydawać fortuny na specjalistyczne stroje do biegania. Odzież sportową w dobrej jakości i z reguły za przystępną cenę bardzo często można znaleźć w outletach czy dyskontach.
Idealnym rozwiązaniem jest ubiór „na cebulkę” – czyli zakładamy na siebie kilka warstw odzieży. Zrezygnuj jednak z ubrań bawełnianych. Najlepszym rozwiązaniem jest lekka, elastyczna i dobrze dopasowana bielizna termiczna w postaci koszulki z długim rękawem oraz legginsów. Materiał, z których wykonane są te części garderoby, odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu bieganie jest bardziej komfortowe i może ochronić przed przeziębieniem. Kolejne  warstwy to lekka bluza i ewentualnie nieprzemakalna kurtka (w zależności od temperatury i warunków atmosferycznych). Na legginsy możesz założyć dodatkowo ortalionowe spodnie. Pamiętaj przy tym o długich, odprowadzających wilgoć skarpetach zakrywających kostki. Miej na uwadze to, że podczas wysiłku będzie Ci cieplej, niż w stanie spoczynku, dlatego dobierz strój biegowy tak, aby nie powodował przegrzania i przepocenia.
Przy temperaturach minusowych powinno się dodatkowo okryć szyję szalem lub chustą, a także założyć rękawiczki i czapkę, gdyż przez głowę z naszego organizmu ucieka bardzo duża ilość ciepła!
Nie ma żadnych przeszkód, aby przez cały rok biegać w jednej parze butów. Jeśli chcesz, możesz jednak zakupić grubsze, specjalistyczne obuwie o sztywniejszej podeszwie, przeznaczone konkretnie do biegów zimowych.
Zimą bardzo często jesteśmy zmuszeni biegać, gdy na dworze jest już ciemno – można wówczas zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, co pomoże zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.
Jeśli temperatura spada poniżej zera, warto posmarować twarz tłustym kremem ochronnym (ale nie nawilżającym, gdyż kremy tego rodzaju zawierają wodę, a ta może spowodować odmrożenie!).

3. Nie zapominaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Również zimą należy rozgrzewać się przed wybieganiem. Poświęć ok. 10 minut na kilka podstawowych, energicznych ćwiczeń, które możesz zacząć wykonywać jeszcze zanim wyjdziesz na zewnątrz. Natomiast po biegu postaraj się uspokoić organizm – nie siadaj od razu, pomaszeruj trochę po domu. Nie zapomnij o rozciąganiu – lecz wykonaj je będąc już w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura dodatnia – o wiele bardziej korzystna dla rozciągania naszych mięśni.
4. Wybierz przyjemną trasę

Zimą unikaj śliskich, oblodzonych nawierzchni, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Najlepszym rozwiązaniem będzie trasa odśnieżona lub pokryta ubitym śniegiem. Z pewnością nie pożałujesz biegu w pięknej zimowej scenerii!

5. Biegaj w odpowiednim tempie

Dostosuj tempo zarówno do swoich możliwości, jak i warunków panujących na trasie. Bieg powinien umożliwiać swobodną rozmowę. Biegnąc zbyt szybko, momentalnie się zmęczysz i zaczniesz łapać powietrze ogromnymi haustami. Niska temperatura może spotęgować nieprzyjemne uczucie „palenia w płucach”. Aby tego uniknąć, zimą biegaj wolniej – niech to będzie nawet lekki trucht czy marszobieg. Staraj się również wykonywać wdechy przez nos, a wydechy przez usta.

Tekst przygotowała Ania, która prowadzi vloga o zdrowym trybie życia. Aktualnie realizuje nowy projekt, przygotowując się do zawodów Bikini Fitness:
https://www.facebook.com/fitaniapl
http://www.youtube.com/user/aniaFit

Ania pisze również o swoich podróżach na blogu:
http://www.born2travel.pl
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →