Zobacz niezwykłą wystawę ze zbiorów Art Collection Telekom

Lifestyle

Wystawę "Półprawda" ze zbiorów Art Collection Telecom będzie można oglądać od 10 września w Muzeum Rzeźby w Królikarni w Warszawie.

Kolekcja sztuki gromadzona od siedmiu lat przez firmę Deutsche Telekom koncentruje się na współczesnej scenie artystycznej krajów, które do 1989 roku pozostawały za żelazną kurtyną. Wystawa w Królikarni w Warszawie stanowi szeroką prezentację prac twórców z Albanii, Bośni, Bułgarii, Czech, Gruzji, Macedonii, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy oraz Węgier.
Kraje te, wyłączywszy Turcję, łączy przede wszystkim trudna historia rządów komunistycznych i praca nad odzyskiwaniem bądź kształtowaniem tożsamości narodowej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, kiedy coraz więcej państw zaczyna podchodzić z nieufnością do globalizacji, a jako remedium na obecne problemy proponowany jest zwrot ku wartościom konserwatywnym, relacje pomiędzy Wschodem a Zachodem nabierają nowego znaczenia.
Dzieła sztuki prezentowane na wystawie często odnoszą się do wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat, a także do indywidualnych doświadczeń autorów bądź autorek. Równocześnie prace są komentarzem bardziej uniwersalnych i aktualnych kwestii. Zostają przywołane między innymi tematy związane z tradycyjną architekturą lokalną, wypartą w drugiej połowie XX wieku przez estetykę budownictwa socjalistycznego (cykl prac „Rozeta” rumuńskiej artystki Ioany Nemes), oraz pytania o wpływ na politykę i realizację przemian uzyskany poprzez udział obywateli w powszechnych wyborach (praca Urna wyborcza bośniackiej artystki Šejli Kamerić). Artyści kontestują wzmacnianie pozycji władzy i jej bezkarność osiągnięte dzięki usankcjonowaniu religijnemu (praca PraySway euroazjatyckiego kolektywu Slavs and Tatars), jak też granice wolności ekspresji i budowania tożsamości wyrażanej w ruchu ciała (prace z cyklu „Stiletto” tureckiej artystki Nevin Aladağ).

Ioana Nemes (ur. 1979, Bukareszt, Rumunia), Rosetta (black) / Rozeta (czarna), 2009, epoksyd, farba, lakier, drewno
Tytuł wystawy został zaczerpnięty z dzieła Pravdoliuba Ivanova, które zwraca uwagę na relatywizm pamięci historycznej. „Półprawda” – słowo napisane na wielkiej płachcie w języku bułgarskim – była niesiona w formie transparentu przez Sofię. Napis, ucięty horyzontalnie, ukazywał jedynie połowę liter, przez co wyglądał jak hasło polityczne w obcym języku, wzbudzając kontrowersje wśród mieszkańców. Druga część napisu była eksponowana wewnątrz pomieszczenia wystawowego. W ten sposób jedno dzieło może istnieć równocześnie w dwóch sferach: świata sztuki oraz przestrzeni publicznej. Genezą tej pracy jest przeświadczenie, że prawd jest tyle, ile jej kontekstów. Zawsze gdy pojawia się na wystawie, napisana jest w języku obowiązującym w danym kraju, co uwypukla jej lokalne odniesienia.
Wystawa PÓŁPRAWDA ze zbiorów ART COLLECTION TELEKOM jest wpisana w program tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend.
Kolekcja Art Collection Telekom zainicjowana w 2010 roku przez Deutsche Telekom bardzo wcześnie zyskała międzynarodową renomę. W 2014 roku w me Collectors Room w Stiftung Olbricht w Berlinie zaprezentowano wystawę „Fragile Sense of Hope” [Kruche poczucie nadziei]. W 2016 roku miała miejsce prezentacja „Shape of Time – Future of Nostalgia” [Kształt czasu – przyszłość nostalgii] w Muzeum Narodowym Sztuki Współczesnej w Bukareszcie. Od stycznia do marca 2018 prace z kolekcji będą prezentowane w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu. Zapowiedź wystawy „Półprawda | Half-Truth” można było zobaczyć w 2016 roku w czasie Warsaw Gallery Weekend, gdy w Królikarni pokazano prace Evy Kot’átkovej i Marii Kulikovskiej.
Artyści: Nevin Aladağ, Anatoly Belov, Geta Brǎtescu, Braco Dimitrijević, Stanisław Dróżdż, Petra Feriancová, Vladimír Houdek, Hristina Ivanoska, Pravdoliub Ivanov, Mi Kafchin, Šejla Kamerić, Genti Korini, Eva Koťátková, Katarzyna Krakowiak, Zofia Kulik, Nino Kvrivishvili, Piotr Łakomy, Vlad Nancă, Paul Neagu, Ioana Nemes, Paulina Ołowska, Roman Ondák, Cristian Răduţă, Stepan Ryabchenko, Slavs and Tatars, Iza Tarasewicz, Little Warsaw
Kuratorzy wystawy: Nathalie Hoyos, Rainald Schumacher, Ewa Kozik
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa
Godziny otwarcia:
wtorki–niedziele: 11.00–18.00
czwartki: 11.00–20.00
poniedziałki: nieczynne
wstęp wolny
Źródło: materiały prasowe

fot. główne:

Pravdoliub Ivanov (b. 1964 in Plovdiv, Bulgaria), Half-Truth
Two-part installation:
Indoors: 1999 | 2011, acrylic on lacquered cardboard
Outdoors: 1999 | 2017, fabric, acrylic paint, black marker
Property: (German version) Art Collection Telekom
Courtesy: (Polish version) Le Guern Gallery and the artist
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →