Pierwszy album autorstwa DVS1. Co wiemy o „Beta Sensory Motor Rhythm”?

Artykuł
DVS1 - "Beta Sensory Motor Rhythm"

Po oficjalnych zapowiedziach nastał dzień konkretów. DVS1, przy wsparciu Jeffa Millsa i wytwórni Axis, pod koniec ubiegłego tygodnia ogłosił start pre-orderu Beta Sensory Motor Rhythm. Z racji zbliżającej się premiery krążka, przyjrzyjmy się bliżej temu albumowi. Mniej technicznie, a bardziej psychologicznie i naukowo.

Aktywny na scenie od 1993 roku Zak Khutoretsky, w przeciwieństwie do wielu współczesnych producentów, znacznie rzadziej raczy nas swoimi produkcjami. Znany z szeroko pojętej działalności muzycznej DVS1 postanowił dłużej nie trzymać swoich fanów w blokach startowych i oficjalnie wystartował z przedsprzedażą swego nowego krążka.

DVS1 startuje pre-order "Beta Sensory Motor Rhythm"

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

DVS1 – Beta Sensory Motor Rhythm

DVS1. Ciało i umysł w końcu się synchronizują

Beta Sensory Motor Rhythm to album wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że jest to pierwsze LP DVS1, ale głównie z uwagi na stworzoną wokół niego historię, w której prym wiodą neurobiologia, kognitywistyka i somnologia. Spektrum autorskich obserwacji wynikających z badań nad efektami snu, czynią Beta Sensory Motor Rhythm swoistą stopklatką aktualnego miejsca, w którym obecnie znajduje się autor.

Zgłębiane procesy zachodzące w stanie snu i jego punkty odniesienia wynikają z dogłębnej, osobistej interpretacji następującej w trakcie obcowania z muzyką. Swoistej afirmacji, w której umysł i ciało finalnie się synchronizują. Zdaniem Amerykanina, odniesienie się jedynie do zwykłego stanu hipnozy, oznaczałoby niedocenianie oczekiwanego przez niego stanu. Zmysły mają osiągać irracjonalne dążenie do perfekcji wewnętrznego rozemocjonowania. Koniec, kropka.

DVS1 startuje pre-order "Beta Sensory Motor Rhythm"

DVS1 – wizja muzyki utkana w umyśle

Muzykę techno traktuje niczym religię. Niczym relikt, wobec którego odprawia swoje modły. Określanie jej tylko i wyłącznie przez pryzmat rozrywki lub powtarzających się sekwencji muzycznych godzi – zdaniem DVS1 – w jej dobre imię. Przeżywa i traktuję ją we właściwy sposób. Przy każdej możliwej okazji pozwala słuchaczowi zrozumieć potęgę muzyki niepowtarzalnie i unikatowo. Gdy ponad ćwierć wieku temu rozpoczynał swoją przygodę z techno, nie miał pojęcia, że będzie w stanie dzięki niemu wyrażać samego siebie. I to w sposób uznawany przez wielu za ponadczasowy. Jego dążenie do ciągłego rozwoju, idzie w parze z uzewnętrznianiem się, za pomocą otaczającego świata dźwięków.

Interview: DVS1 explains how festivals are jeopardizing club culture

Nie trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy tu odczynienia z jednostką wyjątkową. Człowiekiem, jak na obecne standardy, będącym poza jakąkolwiek skalą. Traktującym swoją misję jako życiowe wyzwanie, a techno, jako jej nieodłącznego kompana. Gdzie nauka łączy się z kulturą i sztuką, a wizja przyszłości z niedoścignioną percepcją.

Ze względu na osobiste doświadczenia z muzyką na poziomie fizycznym, chciałbym móc szybko przenieść się w przyszłość, w której bylibyśmy w stanie jeszcze bardziej zanurzyć się w pełnej hermetyzacji tego doświadczenia. Aby móc słyszeć, czuć, widzieć, wąchać, a nawet dotykać muzyki. Możliwość doświadczania muzyki wszystkimi zmysłami byłaby bardzo potężną rzeczywistością

– wyjawił , DVS1 w rozmowie z Jeffem Millsem.

Beta Sensory Motor Rhythm. Podróż w głąb umysłu

Szczególnie podczas djingu stara się stworzyć atmosferę, w której słuchacz i on sam, unoszą się w przestrzeni pomiędzy rzeczywistością, a snem. Zdaniem Zaka, elementy muzyki tanecznej to efekty fizjologiczne, które odbywają się w czasie rzeczywistym, będące na co dzień poza ludzką świadomością. Schematy zachodzące w ludzkim mózgu na przykładzie Beta Sensory Motor Rhythm, przedstawiane są jako interakcja człowieka z umysłem. Chcąc oddać całości odpowiedni wydźwięk, DVS1 i tym razem pokusił się o bardziej szczegółowe i głębsze zdefiniowanie najnowszego projektu. Każdy z 8 utworów został dokładnie wytłumaczony w trakcie rozmowy z Jeffem Millsem, a na poczet premiery albumu stworzono wyjątkowe teledyski autorstwa Sebastiana Kökowa z the29nov films.

DVS1 – Alpha-Theta

Ruch elektryczny fal mózgowych, który można traktować jako „impuls początkowy” narastającego uczucia wchodzenia w stan snu.

DVS1 – Drifting

Stopniowe, spokojne zasypianie. Raczej niesione, a nie celowe.

DVS1 – Delta Wave

Głęboki sen REM aka sen powolny. Głęboko wnikający, zawieszający zewnętrzną świadomość.

DVS1 – Inertia

Stan zmierzchu. Fizjologiczny stan upośledzonej sprawności poznawczej i czuciowej.

DVS1 – Hypnagogia

Doświadczenie „halucynacji hipnotycznych”. Hipnagogia to psychiczne zjawisko świadomego myślenia, śnienia i pełnego paraliżu. Mowa może objawiać się jako własny wewnętrzny głos podmiotu.

DVS1 – Transient Response

Reakcja podmiotu na zdarzenie, które wpływa na równowagę.

DVS1 – The Five Aggregates

Forma materialna, uczucia, percepcja, wola i świadomość sensoryczna. To eksploracja między osobą, a osobowością. Sposoby nauczania rytmu i czucia ciała.

DVS1 – Solfâge’s Framework

To właściwie jedyny utwór z albumu, który pochodzi sprzed ponad 10 lat. Początkowo wstrzymałem ten kawałek, ponieważ nie byłem pewien jego prostoty ani mocy. Na przestrzeni lat zdałem sobie sprawę z jego miejsca w całej mojej twórczości.

Zdjęcie główne. Fot. Axis RecordPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →