Pięć miesięcy do Taurona 2023 – oto kolejni artyści!

fot. Paul Karuse
Festiwale Zapowiedzi
acr

Początek roku, za oknem pogoda w kratkę, a to oznacza jedno - do czerwca pozostało coraz mniej czasu i z tej okazji Tauron Nowa Muzyka przychodzi do Was z nowymi propozycjami na inaugurację letniego sezonu festiwalowego! Dziś skład 18. edycji katowickiego wydarzenia zasila wielka osobowość na scenie eksperymentalnego R&B, a także wielowymiarowi twórcy niesztampowej elektroniki - sprawdźcie!

Sudan Archives

Po raz pierwszy w Polsce! Niewiele artystek R&B imponuje oryginalnością w takim stopniu, w jakim robi to Sudan Archives. Brittney Parks, bo tak naprawdę nazywa się artystka, sama nauczyła się grać ze słuchu na skrzypcach, naśladując ludowych instrumentalistów z Sudanu. Jej unikalna twórczość porusza się na styku eksperymentalnego R&B, muzyki elektronicznej, afrykańskiej, popowej i offowego hiphopu. Sama produkuje, komponuje, gra i śpiewa swoje utwory. W 2022 roku artystka zachwyciła świetnie przyjętym drugim albumem Natural Brown Prom Queen. Pitchfork uznał, że w zeszłym roku lepsza była tylko płyta Beyoncé, a New York Times umieścił dzieło Sudan Archives na 4. miejscu listy albumów roku. Pochwały sypały się także w Wlk. Brytanii, Francji czy Skandynawii. Gwiazda wytwórni Stones Throw czaruje świat fascynującym eklektyzmem. Jej wycieczki w odległe galaktyki muzyczne spina spójny koncept artystyczny i niesamowita charyzma artystki, widoczna zwłaszcza podczas występów na żywo, w popularnym talkshow The Late Show, prowadzonym w telewizji CBS przez Stephena Colberta.

Sudan Archives – Come Meh Way

Powrót Clarka

Oprócz artystki zza oceanu do programu wydarzenia dołączają artyści reprezentujący bogactwo wątków nowoczesnej muzyki. Stawkę otwiera doskonale znany katowickiej i tauronowej publiczności mistrz współczesnej elektroniki – Chris Clark. Jedna z największych gwiazd cenionej wytwórni Warp Records wraca w tym roku z nowym albumem, nagranym z „żywą” perkusją. Producentem płyty jest nie kto inny, a sam Thom Yorke z Radiohead. „Świat się kończy, a Clark pisze do tego ścieżkę dźwiękową” – pisał o jego muzyce wpływowy serwis Pitchfork. Z kolei Thom Yorke określał muzykę producenta jako „coś w deseń Beach Boys na MDMA”. Podobnie wyrazistych brzmień możemy się spodziewać podczas live’a na tegorocznym Tauronie!

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Clark – Winter Linn

Jeszcze więcej techno

Tauron Nowa Muzyka Katowice nawiedzi również silny import z Berlina. Answer Code Request to jeden z rezydentów słynnego Berghain. Jego zbasowane, ciężkie techno doprowadza do parkietowych wstrząsów w klubach na całym świecie.

Answer Code Request Boiler Room Berlin DJ set

Dołączy do niego nieprzewidywalny duet MMM, który współtworzą Errorsmith (Smith N Hack) oraz kolejny rezydent BerghainFiedel. Największy przebój duetu to niezapomniany utwór Donna, który błyskotliwie połączył disco lat 80. i Detroit techno, ale panowie podejmują wspólne wycieczki muzyczne także w inne rejony elektroniki – od rave’u po abstrakcyjne konstrukcje dźwiękowe.

MMM (Errorsmith & Fiedel) – Nous sommes MMM

Schematy łamią także kolejni goście – Komfortrauschen wyglądają jak tradycyjny zespół rockowy, ale wnoszą surową energię punka do najbardziej nowoczesnego techno. Trio dostarcza motoryczne rytmy z precyzją niemieckiej fabryki i hedonizmem berlińskiej piwnicy. Nazwa zespołu oznacza „komfortowy hałas”, a grupa radzi sobie równie dobrze w kameralnych klubach, co na dużych scenach festiwalowych. Komfortrauschen grali wszędzie od SXSW po Kantine am Berghain.

Komfortrauschen – Wand (Live)

Mroczne i gorące brzmienia electro dostarczy Best Boy Electric. Osoba, która ukrywa się za tym pseudonimem może pochwalić się rezydenturą w kultowym klubie Pudel w Hamburgu. Best Boy Electric to DJ, promotor i selekcjoner. Należy do queerowego kolektywu feministycznego POSSY i silnie odciska swoje piętno na hamburskiej scenie. Opowiada się za FLINTA (Female, Lesbian, Intersex, Trans and Agender). Pikantne electro prosto z Hamburga doda smaku czerwcowej, festiwalowej nocy.

Best Boy Electric | HÖR – Jan 27 / 2022

Tauron Nowa Muzyka 2023 – bilety

Na stronie Biletomat do wyczerpania dostępne są karnety dwudniowe w cenie 299 zł. Warto pośpieszyć się z zakupem, ponieważ 1 lutego cena tychże wejściówek wzrasta.

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 aftermovie (extended)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →