Oscary 2020. Hildur Guðnadóttir ze statuetką za najlepszą muzykę

723
News
Oscary 2020. Hildur Guðnadóttir ze statuetką za najlepszą muzykę

Dzisiejszej nocy rozdana została najbardziej prestiżowa nagroda na dla przemysłu kinematograficznego. Statuetkę w kategorii Muzyka filmowa otrzymała islandzka kompozytorka - Hildur Guðnadóttir.

Oscary 2020 rozdane

Tegoroczna gala to przede wszystkim wielki triumf koreańskiego filmu Parasite, który otrzymał aż 4 statuetki, w tym tę najważniejszą – w kategorii Najlepszy film. Największym przegranym okazał się Irlandczyk Martina Scorsese, który pomimo 10 nominacji, nie otrzymał żadnej statuetki. Polska widownia przeżyła spore rozczarowanie z powodu braku wyróżnienia dla Bożego Ciała.

Rozdanie Oscarów to nie tylko święto sztuk wizualnych, coś dla siebie znajdziemy i my – fani muzyki. Tegoroczną galę uświetniły przede wszystkim występy Billie Eilish, która po raz kolejny pokazała jak wielki ma talent, wykonując cover Yesterday Beatlesów, oraz Eminema, który z nieznanych mi względów nawinął po raz kolejny Lose Yourself . 

Hildur Guðnadóttir – kompozytorka odznaczona Oscarem

Hildur Guðnadóttir to islandzka kompozytorka i wiolonczelistka, która ma na swoim koncie wiele wyróżnień i muzycznych projektów. Artystka jest autorką muzyki do świetnego miniserialu produkcji HBO – Czarnobyl, odpowiadała za ścieżkę audio w thrillerze Sicardo 2: Soldado, a ostatnio skomponowała także muzykę do genialnego Jokera, za którą dzisiejszej nocy otrzymała Oscara. Wcześniej, za tę samą ścieżkę dźwiękową, odznaczona została Złotym Globem. Jako pierwsza kobieta w historii tej nagrody.

Jej muzyczna kariera to nie tylko produkcje soundtracków. Islandka nagrywa również solowo, a wśród jej współpracowników widnieją takie postaci i zespoły jak Pan Sonic, Sunn O))), Hauschka, oraz The Knife. Hildur Guðnadóttir współpracuje również z Unsound Procuctions, które zorganizuje koncerty z muzyką z Czarnobyla.