Opera, Folk, Country i długo nic – 100 lat muzyki w pigułce

News Muzyka
music-1285165_1280

Zastanawiałeś się kiedyś, jak kształtowały się światowe gusty muzyczne na przestrzeni ostatnich lat? Pewien człowiek z pasją do analizy danych, zastanowił się za nas i zrobił z tego prezentację. Zobaczcie, czego słuchało się w ostatnim stuleciu.

Muzyka istnieje od dziesiątek tysięcy lat i podlega ustawicznym zmianom. Pojawiają się coraz to nowe gatunki, stare odchodzą w cień i tracą na popularności, albo całkowicie zanikają. Bywa też, że niektóre z nich, czasem całkiem zapomniane nagle ewoluują i wracają do łask, przeżywając swój renesans.

adult-beautiful-blur-casual-374703

109 lat trendów muzycznych

Pewien student, pasjonat prezentacji i analizy danych, kryjący się za kanałem na YT o nazwie Data Is Beautifull, postanowił zebrać i przeanalizować dane z ostatnich 109 lat tylko po to, by sprawdzić, jakich gatunków muzyki słuchano kiedyś, a jakie przeżywają szczyt popularności w obecnych czasach. Swoje zestawienie skonstruował na podstawie danych na temat częstotliwości wydawania płyt cd oraz vinyl na całym świecie, poparte wynikami z list muzycznych danego gatunku z konkretnych lat.

blur-bookcase-business-cds-264544

Brak granic i muzycznej kategoryzacji

Praktycznie rzecz ujmując do początku XX wieku, gatunki muzyczne można było z łatwością nazwać i policzyć możliwe, że na palcach obu rąk. Dzisiaj byłoby to z pewnością nierealne, a coraz częściej bywa tak, że granice pomiędzy gatunkami i odmianami muzycznymi są na tyle płynne, że chwilami ciężko cokolwiek jednoznacznie kategoryzować. I dobrze.

abstract-2099064_1280

Nieśmiałe początki techno

Zestawienie jest przygotowane przekrojowo, niemniej warto zwrócić uwagę, że przez bardzo wiele lat muzyka elektroniczna była w głębokim cieniu i pierwsze jej przejawy notujemy w postaci nieśmiałych ruchów techno-pop, dopiero w roku 1977. Dopiero kilka lat później obserwujemy pojawienie się electro, jeszcze później muzyki house i wreszcie nieśmiało przebija się muzyka techno.

techno-pop

 

techno_nieśmiało się pojawia

Elektronika celuje w podium

Nie będziemy Wam psuć zabawy, sami zobaczcie, jak kształtowały się trendy, zdradzimy jedynie, że choć Hip-Hop i Rap królują w statystykach ostatnich lat, to muzyka elektroniczna mości się na wysokich pozycjach i ostrzy sobie zęby na najwyższe miejsca podium.

Trendy muzyczne na kolejne lata

Przyglądamy się na co dzień muzyce, panującym trendom i jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak rozwój muzyki będzie się kształtował na przestrzeni kolejnych lat. Które z gatunków będą wiodły prym, a o których zupełnie zapomnimy. Co też pojawi się nowego i czy techno w dalszym ciągu będzie gwałtownie zyskiwać na popularności, czy jednak na powrót ustąpi miejsca muzyce house. Wydaje się, że takie są właśnie tendencje, ale już nie raz rynek nas wszystkich zaskoczył.

A Wy jak sądzicie, czego będziemy słuchali w najbliższym dwudziestoleciu?

Polub muno.pl na Facebooku: