Omikron „dewastuje” sektor kultury w UK. Właściciele klubów: „upadniemy”

źródło: Wikipedia Commons
News
Omikron "dewastuje" sektor kultury w UK. Właściciele klubów: "upadniemy"

Po prawie dwóch latach zmagań na właścicieli klubów w Wielkiej Brytanii czeka kolejne wyzwanie. Omikron rozgościł się na Wyspach i nie chce odpuścić, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość brytyjskich wydarzeń publicznych. Jakie są rokowania dla sektora kultury live?

Ciągłe zmiany w obostrzeniach, nowe warianty wirusa oraz odwołane wydarzenia – tak od niespełna dwóch lat rysuje się rzeczywistość właścicieli klubów. Według badania Night Time Industries Association między marcem 2020 a czerwcem 2021 pracę straciło 86 tys. pracowników związanych z nocnym życiem. Straty dla tego sektora szacuje się na ponad 36 miliardów funtów. Co gorsza, nikt nie wróży nocnemu życiu poprawy sytuacji.

Jednymi z najbardziej dotkniętych przez pandemię są właściciele klubów nocnych w Wielkiej Brytanii. Dla nich najnowszym wyzwaniem stał się wariant Omikron, który od kilku tygodni podnosi słupki zachorowań na Wyspach. Najnowsze badania ujawniają skalę tego kryzysu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kto wejdzie do klubu w UK?

Zapowiadany w wakacje zakaz wstępu do nocnych klubów dla niezaszczepionych, został w tym tygodniu oficjalnie uchwalony. Dla zamkniętych przestrzeni obowiązek okazania certyfikatu zaszczepienia obowiązuje przy imprezach na ponad 500 osób.

Od jesieni widzimy tendencje w zaostrzeniu restrykcji w Wielkiej Brytanii, wyraźnie powiązane z rozwojem wariantu Omikron. Najostrzejsze obostrzenia wprowadzono w Irlandii i Irlandii Północnej. Tam kluby zamknięte zostały wraz z początkiem grudnia.

Nadszedł Omikron

Najnowsze badanie przeprowadzone przez grupę LIVE ujawniają, jak poważne są skutki kolejnej fali pandemii dla organizatorów życia nocnego w Wielkiej Brytanii. Od czasu pojawienia się wariantu Omikron, aż 70 proc. organizatorów było zmuszonych odwołać swoje wydarzenia kulturowe. Wśród nich pojawiają się również największe nazwiska sceny mainstreamowej. Lil Nas X, Coldplay czy Paul Weller – to tylko niektórzy wykonawcy zmuszeni odwołać swoje koncerty.

„Potrzebujemy pilnej pomocy, aby uniknąć sytuacji, w której branża muzyki na żywo pogrąży się w chaosie.” – powiedział przedstawiciel organizującego ankietę portalu LIVE. „Stoimy również w obliczu podwójnego nieszczęścia, ponieważ w przyszłym roku sprzedaż gwałtownie spadnie, co oznacza, że organizatorzy walczą o utrzymanie się na powierzchni, jednocześnie działając ze stratą”.

Jednak nieszczęście organizatorów wydarzeń kulturalnych nie skończy się w tym roku. Już teraz prawie 50 procent z nich zmuszonych zostało do odwołania przyszłorocznych wydarzeń.

Jak pozostać na powierzchni?

Kwestia wsparcia klubów nocnych z dotacji rządowych stale powraca od początku pandemii. Jednak programy wsparcia często pomijają tę formę kultury. Właściciele klubów nie mogli liczyć na dotacje, ponieważ ich lokale nie posiadają odpowiedniego statusu. Za placówki kultury w Europie uznaje się jedynie kluby w Berlinie. W najbliższym czasie mogą do nich dołączyć również lokale we Francji.

Organizatorzy nocnego życia na wyspach również liczą na wsparcie rządu. Mieszkańcy Walii, w przeciwieństwie do Anglii czy Irlandii, będą mogli oczekiwać podobnych dotacji. Tam kluby zamknięte zostały 27 grudnia. Z tego powodu dotknięte przedsiębiorstwa mogą liczyć na pieniądze z wartego 60 milionów funtów funduszu wsparcia.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →