Obowiązkowe testy narkotykowe w klubach

fot. Unsplash/Mishal Ibrahim
News
Obowiązkowe testy narkotykowe w klubach

Z taką inicjatywą wystąpił londyński Komitet ds. Zdrowia. Testy narkotykowe w lokalach mają stanowić jedno z działań przeciwko fali śmiertelnych przedawkowań w stolicy Zjednoczonego Królestwa.

Od początku pandemii Londyn odnotowuje wyraźny wzrost przypadków przedawkowań substancji psychoaktywnych ze skutkiem śmiertelnym. Zajmujący się sprawą Komitet ds. Zdrowia wystosował raport, w którym wskazuje na rolę testów narkotykowych. Według niego zapewnienie użytkownikom możliwości sprawdzenia, czym jest dana używka oraz jakiej faktycznie jest jakości, uchroni uczestników imprez przed śmiertelnymi wypadkami.

Fala przedawkowań na Wyspach

Anglia i Walia utrzymują najwyższy wynik statystyk dotyczących przedawkowań ze skutkiem śmiertelnym od czasu, gdy podobne badania zaczęły być prowadzone. W 2020 prawie 3 tys. osób zmarło w ten sposób we wskazanych krajach. Jest to wzrost o prawie 2% względem poprzedniego roku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W Londynie wciąż zbyt wiele osób umiera z przyczyn związanych z narkotykami. Zbadaliśmy, jak można zaradzić tej tragedii i dowiedzieć się, jakie praktyczne, ratujące życie środki można zastosować, aby ograniczyć szkody spowodowane przez narkotyki w naszym mieście.

– komentowała radna Komitetu ds. Zdrowia, Caroline Russell.

Przyjęcie za dużej dawki substancji albo przypadkowe spożycie innego środka odpowiada za większość przypadków śmierci w wyniku przedawkowania. Testy narkotykowe zapewniają użytkownikom możliwość sprawdzenia, jaką substancję faktycznie posiadają oraz jakiej jest ona jakości. Na nieuregulowanym żadnymi prawami czarnym rynku sprzedaży narkotyków produkowane substancje są często wątpliwej jakości bądź zawierają domieszki innych środków. Dilerzy również sami nie mają pewności lub często są źle poinformowani na temat siły danej substancji. Jedynym sposobem, by uchronić się przed nieplanowanym użyciem danego środka, są właśnie testy narkotykowe.

Te jednak wciąż nie są powszechnie stosowane.

Testy narkotykowe w Polsce

W Polsce największym promotorem stosowania testów narkotykowych jest Społeczna Inicjatywa Narkopolityki.

Jednym z głównych celów organizacji jest „wprowadzenie powszechnej, profesjonalnej usługi testowania substancji psychoaktywnych”, jak również „zwiększenie jakości bezpieczeństwa życia nocnego poprzez upowszechnianie działań partyworkerskich”.

Jej przedstawicieli mogliście spotkać przy stoiskach na imprezach w całym kraju. Tam m.in. mieliście możliwość kupienia testów, podobnych do tego przedstawianego poniżej. Dzięki takim urządzeniom możecie przetestować wszystkie dostępne na rynku substancje (producent zapewnia możliwość sprawdzenia ponad 700 środków).

Ponadto wolontariusze SIN-u zapewniają przy stoiskach dostęp do wody pitnej, gum do żucia, prezerwatyw i wszystkich niezbędników bezpiecznej imprezy. Ponadto zapewniają również bezpieczną przestrzeń dla osób, które źle się czują po zażyciu substancji. SIN pozostaje jednym z najważniejszych dystrybutorów treści dotyczących profilaktyki i zdrowia w kontaktach z używkami.

Równocześnie zaznaczają, że w najmniejszym stopniu nie zachęcają do stosowania substancji psychoaktywnych. Podobnie jak my wierzą jednak, że najskuteczniejszymi sposobami zapewnienia bezpiecznej imprezy jest edukacja i profilaktyka jej uczestników.

Co jeszcze mogą zrobić kluby?

Poza wprowadzeniem ogólnodostępnych testów narkotykowych lokale mogą pomóc walczyć z falą przedawkowań na wiele innych sposobów. Prawdopodobnie najważniejszym jest zagwarantowanie profesjonalnego przeszkolenia obsługi klubu. Dodatkowo w każdym lokalu imprezowym powinien być dostępny Naloxon. Środek ten, stosowany w przypadku przedawkowania opioidów, również został wymieniony w raporcie Komitetu ds. Zdrowia.

Testy narkotykowe
fot. NEXT Distro/Unsplash

Według wskazań raportu taka fiolka powinna stanowić obowiązkowe wyposażenie zarówno w przypadku klubów, jak i patrolów policji. Jest to szczególnie istotne, zważywszy, że połowa zgonów związanych z przedawkowaniem środków psychoaktywnych w 2020 roku dotyczyła właśnie opioidów.

Istnieją również inne sposoby walki z wysoką śmiertelnością wśród użytkowników narkotyków. Jednym z bardziej kontrowersyjnych jest prawdopodobnie zapewnienie w klubach przestrzeni bezpiecznego zażywania substancji. Podobne pokoje zapewniłyby użytkownikom bezpośredni dostęp do środków przeciwdziałania przedawkowaniom. Dodatkowo umożliwiłby przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu chorób, m.in. poprzez zapewnienie sterylnych warunków konsumpcji. Co istotne, podobne przestrzenie mogłyby również zapewnić kontakt użytkowników problemowych z ośrodkami walki z uzależnieniem.

Pomysł ten został również uwzględniony przez przedstawicieli Komitetu ds. Zdrowia.

Dodatkowe środki zalecane w naszym raporcie, takie jak pilotaż sal bezpiecznej konsumpcji narkotyków i wprowadzenie usług sprawdzania narkotyków, mogą zacząć zmniejszać rosnącą liczbę osób, które niestety tracą życie z powodu problemowego zażywania narkotyków.

– mówiła Caroline Russell.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →