Muno.pl Podcast 38 – Nuno dos Santos

Podcast

Nowy rok zaczynamy z przytupem. Tym razem sporej dawki muzycznych emocji dostarczy nam amsterdamski dj i producent - Nuno dos Santos.

Nuno dos Santos muzyką elektroniczną i dj-ingiem zainteresował się w latach dziewięćdziesiątych. Dzięki wytrwałości w rozwijaniu swojej pasji, wraz z początkiem nowego tysiąclecia, doczekał się pierwszych znaczących sukcesów. W 2000 roku wyjechał do Irlandii jako uczestnik Red Bull Music Academy, pięć lat później podczas Amsterdam Dance Event został okrzyknięty mianem dj-skiego talentu roku. Naturalną konsekwencją tych wyróżnień były coraz częstsze zaproszenia do holenderskich i zagranicznych klubów, wizyty na najważniejszych w regionie festiwalach muzyki elektronicznej oraz własny cykl imprez z nurtu techno odbywających się pod hasłem Full Spectrum.
Jeśli Nuno dos Santos nie gra sam, to na pewno gra z Patricem Bäumelem w ramach wspólnego projektu 360 Soundsystem. Byli oni rezydentami kultowego amsterdamskiego klubu 11 oraz Trouw, a grane przez nich sety wyróżniają się niesamowitą różnorodnością brzmieniową i stylistyczną.
Kolejnym polem, na którym spełnia sią Nuno dos Santos to produkcja muzyki. W 2010 roku nakładem wytwórni Compost ukazał si,ę nagrany wspólnie z TJ Kong, album „After Dark, My Sweat”. Na płycie tej została zarejestrowana współpraca z takimi artystami, jak Robert Owens, Marbert Rocel, czy Nicolette. Ma on na swoich koncie również kilka singli i epek, zdaje się być on również zawziętym twórcą remiksów.
Zapraszamy was do przeczytania wywiadu z artystą oraz przesłuchania przesłuchania Muno.pl Podcast 38 mixed by Nuno dos Santos!


POSŁUCHAJ:

WYWIAD: NUNO DOS SANTOS (Amsterdam)

Na początek, powiedz nam coś o swoich ulubionych płytach, które udało ci się kupić lub zdobyć w 2011…
To był świetny rok dla muzyki elektronicznej. Pojawiło się wiele związków pomiędzy techno, house, muzyką bassową i Indie. Zauważyłem również, że publiczność bardzo dobrze się bawi gdy jednego wieczoru granych jest kilka różnych gatunków muzyki.
Oto mój ranking 10 najlepszych utworów 2011 roku: Scuba  „Adrenalin”, Virgo Four  “It’s A Crime (Caribou Remix)”, Trevor Rockliffe ft Blake Baxter  “Visions Of You (Jim Rivers remix)”, Django Django “Waveforms “,  Ada „Faith”, The Fear Ratio “Morning Blues (Plaid Remix)”,  Radiohead  “Lotusflower”,  Martyn “Popgun”,  Emmanuel Top “Dominos”,  The Field  “It’s Up There”.
Jeśli chodzi o albumy, to mój top 5 jest następujący:  Bon Iver  „Bon Iver”,  Eefje de Visser  “De Koek”, Bnjmn “Black Square”,  Pinch & Shackleton “Pinch & Shackleton” i  Dimlite “Grimm Reality”.
Rok 2011 przyniósł również pewne zmiany. W listopadzie 360 Soundystem zakończył swoją rezydenturę w klubie Trouw. Cykl wystartował jeszcze w Klubie 11, następnie przeniósł się do Trouw stając się jednym z bardziej interesujących punktów amsterdamskiego życia nocnego. Co skłoniło was do podjęcia takiej decyzji?
Jak to mówią, aby iść do przodu czasem trzeba zabić swoich bliskich. Imprezy zaczęły się we wspaniałym Klubie 11 w marcu 2006 roku, w okresie kiedy panował minimal. Naszą misją było sprowadzenie do Amsterdamu nowego brzmienia- ciepłego, dynamicznego i nowoczesnego. Od Apparata do The Field, od Lawrence do Pantha du Prince. Dziś większość tych artystów jest  powszechnie znana wśród holenderskich klubowiczów, co jest fantastyczne. Ale i my również mamy poczucie, że wypełniliśmy swoją misję.
Zamiast się powtarzać i wałkować ten sam temat do śmierci, chcieliśmy iść do przodu. Zburzyć mury, wyważyć drzwi. Nasz nowy projekt, HiFi, będzie skupiać się na łączeniu muzyki elektronicznej z Indie. Przeniesiemy emocje towarzyszące koncertom do klubu i zjednoczymy ze sobą te dwie publiki.  Pierwsza edycja cyklu imprez HiFi odbędzie się 4-go lutego i wystąpią na nim gościnnie Benoit&Sergio ze swoim livem.
Poza tym Patrice rusza ze swoim własnym cyklem imprez pod szyldem Black Magic skupiając się na ciemniejszych obszarach muzyki elektronicznej…Louderbach, Dark Wave, Depeche Mode itd. Pod koniec tego roku wystartuję również z własnymi imprezami w nurcie techno- Sweatbox.
Nagrany wspólnie z TJ Kong, debiutancki album, „After Dark, My Sweet” został wydany nakładem Compost Records. Jak doszło do tej współpracy?
Wcześniej zrobiliśmy kilka epek dla Compost i Michael Reinboth zapytał nas czy nie chcielibyśmy nagrać albumu. Ostatecznie dokończenie tego projektu zajęło nam ponad dwa lata.
Czy kierowaliście się jakimiś określonymi zasadami tworząc kolejne utwory, czy może szliście na żywioł?
Każdy osobno pracował nad własnymi pomysłami i spotykaliśmy się aby połączyć to w całość. Współpracę z wokalistami nawiązywaliśmy głównie przez Internet. Niektórych z nich nigdy nie zobaczyliśmy na żywo. Czasem udało nam się skończyć utwór w przeciągu kilku dni, innym razem pracowaliśmy nad produkcją miesiącami lub po prostu długo szukaliśmy odpowiednio pasującego wokalu.
Okładka albumu zaprojektowana jest przez amsterdamskiego artystę graffiti- Deltę. Ale zdaję się, że ty również jesteś projektantem…
Zanim skupiłem się wyłącznie na muzyce, miałem swoją własną firmę projektancką, która zajmowała się tworzeniem książek, stron internetowych, ulotek itp. W tamtym okresie pracowałem nad książką prezentującą prace Delty. W ten sposób go poznałem i stałem się wielkim fanem jego twórczości. Obecnie nie zajmuje się już projektowaniem. Przez jakiś czas prowadziłem firmę, a nocami i weekendami zajmowałem się graniem i produkcją muzyki. Stwierdziłem jednak, że jest to dla mnie za dużo i kilka lat temu postanowiłem skupić się wyłącznie na muzyce.
Po wydaniu albumu głównie skupiłeś się na tworzeniu remiksów…
Zgadza się. W zeszłym roku po wydaniu albumu z TJ Kong potrzebowałem przerwy od produkcji muzyki. Poza tym przeprowadzałem się, tak więc zrobiłem tylko kilka remiksów. Jednak nowa solowa epka wyjdzie już w lutym. Możecie sprawdzić jej zapowiedź na moim profilu na Soundcloudzie (http://soundcloud.com/nunodossantos/nuno-dos-santos-hamming przyp.red.)
W 2005 roku podczas Amsterdam Dance Event zostałeś okrzyknięty mianem dj-skiego talentu roku. Chciałabym zapytać cię o tę prestiżową imprezę. Jaki według ciebie ma ona wpływ na stricte holenderską scenę muzyczną?
Przez ostatnie dwa lata podczas ADE atmosfera w mieście była wspaniała. Mnóstwo ludzi z całego świata, niewyobrażalna ilość imprez plus warsztaty, dyskusje, spotkania itd. W tych dniach wielu holenderskich djów i producentów jest również w świetle reflektorów, tak więc myślę że ma to pozytywny wpływ na naszą scenę.
Jakie masz plany na najbliższy czas?
Epka „The Hamming” dla Trouw z oszałamiająco deepowym remiksem Donato Dozzy. Zrobiłem również remiks dla Andre Obin, który wkrótce ukaże się nakładem Klopfgeist. Generalnie, w przygotowaniu wiele materiału dla różnych wytwórni.
Czy możesz powiedzieć nam coś o nagranym przez siebie miksie?
Chciałem stworzyć miks odzwierciedlający moje ostatnie sety. Zaczynam od hipnotyzującego deepu aby przejść do bardziej imprezowych kawałków i skończyć na tych melodyjnych.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Magda Nowicka Chomsk
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →