’Ludzie dziwią się, że to ukraińskie brzmienia’ ONUKA dla Muno.pl WYWIAD

Wywiad

Piosenkarka projektu ONUKA, który łączy tradycyjne brzmienia Ukrainy z nowoczesną elektroniką, udzieliła nam wywiadu przed występem na raciborskim festiwalu INTRO.

ONUKA to ukraiński muzyczny projekt artystów Eugena Filatova, KOOQLA i Naty Zhizhchenko. Od 2013 roku zdobyli wielką sławę i popularność w swoim kraju, dzięki połączeniu muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami, jak m.in. flety, waltornia, puzon czy bandura.

Zespół występuje na scenie w 8-osobowym składzie, który to będziemy mogli zobaczyć w pełnej krasie już 6 sierpnia w Raciborzu, podczas INTRO Festival 2016. Z tej okazji, przeprowadziliśmy wywiad z Natą, frontmenką grupy, która przybliża nam nieco fenomen, jakim w Ukrainie jest ONUKA.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

ONUKA – wywiad dla Muno.pl

Skąd wzięła się Twoja fascynacja łączeniem muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami?
Pomysł na wykorzystanie instrumentów ludowych nie pojawił się tak po prostu, od razu. Moje życie było związane z „ethno” od samego dzieciństwa. Mój dziadek był słynnym folkowym artystą. Kiedy miałam 4 lata, zrobił mi soplikę (ukraiński ludowy drewniany flet) i nauczył na niej grać. Koncertowałam z różnymi folkowymi grupami, a później jako solistka z orkiestrą dętą. Dorastałam w tej kulturze przez 15 lat, ale w wieku 18-stu, odcięłam się od tego kompletnie i skupiłam się na muzyce elektronicznej. W 2013 roku zdecydowałam się połączyć doświadczenia wyniesione z folku i elektroniki. Tak powstała ONUKA.

Czy ta kombinacja może łączyć różne pokolenia?
Nasza publiczność to wszyscy, którzy mają słuch. Są to zupełnie różne wiekowo i społecznie grupy. Na nasze koncerty przychodzi wiele młodych ludzi, ale też dzieci i seniorzy. Muzyka jest jak miłość, jest dla wszystkich.
Co wyróżnia muzyków z Ukrainy?
Mogę powiedzieć, co odróżnia ONUKĘ. Chciałam zilustrować brzmienie ukraińskich instrumentów ludowych w zupełnie nowej perspektywie. Nawet nasza ukraińska młodzież niewiele o nich wie. Chciałabym, żeby ludzie nie wstydzili się tradycji narodowych, ponieważ Ukraina ma bardzo głębokie, barwne i różnorodne korzenie. Będę bardzo szczęśliwa, jeśli pokażemy to całemu światu!

Czy sytuacja polityczna w Twoim kraju ma wpływ na scenę muzyczną?
Niedawno zaczęłam odczuwać to mocniej. Uwierzyłam w naszych ludzi ponownie. Zawsze wiedziałam, że pochodzę ze wspaniałego miejsca, ale teraz zakochałam się w nim znów. Zrozumiałam, że jeśli zrobię kilka piosenek, które będą niosły odpowiedni przekaz do nas wszystkich, to będzie to najlepszy sposób, by pomóc w tej trudnej sytuacji.
Kiedyś zaśpiewałaś na scenie razem z polską artystką, Mariką. Jak wspominasz tę współpracę?
To było wspaniałe doświadczenie! Takie świeże! Polubiliśmy się z Mariką i jej zespołem od razu. To był pewien rodzaj magii.

Ukraina i Polska to sąsiedzi. Czy tłumy ludzi na koncertach czymś się różnią?
W Polsce czuliśmy się bardzo ciepło przyjęci. Ludzie byli zainteresowani ukraińską muzyką, czuć było jakieś specjalne traktowanie! Mam nadzieję, że w przyszłości ukraińscy artyści częściej będą pojawiać się w międzynarodowej przestrzeni muzycznej.
Twoja ostatnia EP jest poświęcona katastrofie w Czarnobylu. Masz coś ważnego do przekazania w tym temacie?
Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że ludzie muszą żyć w harmonii z naturą, czerpać energię z ziemi czy ze słońca, a nie bawić się w Boga! Czas jest zbyt ulotny, życie jest za krótkie, a śmierć taka pewna. Kiedy udaje się do zony, czuje tę świetlistą energię, ludzie są tam bardzo unikalni. To jest bardzo ważne, żeby nie zapomnieć tego wszystkiego, co tam się wydarzyło.
Jakie są plany Twojego zespołu na nadchodzący sezon festiwalowy?
Nasza muzyka ma charakter międzynarodowy. USA i Japonia mają drugie i trzecie miejsce w ściąganiu naszej muzyki. Czasem ci ludzie dziwią się, że to ukraińskie brzmienia. Planujemy wziąć udział w ukraińskich i europejskich festiwalach. Będziemy także w trasie w USA i w Kanadzie.

Rozmawiał: Mariusz 'Zariush’ Zych

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →