Nowy remix kultowego tracka Orbital od Special Request

News
special request remix chime orbital

Remiks Chime, kultowego kawałka Orbital z 1989 roku, pojawia się w nowym filmie dokumentalnym Better Days: The Story of UK Rave. Można się spierać, czy produkcja sponsorowana przez Amazona jest w stanie oddać ducha nielegalnych rave'ów z przełomu lat 80. i 90. Nie mniej jednak, zestawienie młodej sceny z legendami acid house'u, jak na przykład Terry Farley jest ciekawe, choć nieprzekonujące.

30 lat brytyjskiego rave’u

Special Request, czyli tak naprawdę Paul Woolford, wyprodukował nowy remiks przełomowego kawałka Orbital z 1989 roku – Chime. Został on stworzony w celu włączenia go do dokumentu muzycznego Better Days: The Story of UK Rave. Film wyreżyserowany przez Hugo Jenkinsa, poświęcony jest ponad 30-letniej historii brytyjskiej kultury rave. Na ekranie pojawiają się również artyści tacy jak Sherelle, Prospa, Dance System i Paul Hartnoll z Orbitalu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Orbital — Chime Re-Record (Special Request Remix)

Pierwsza fala rave’ów została zawłaszczona przez mainstream i globalne marki, co manifestowało się symbolicznie w nadrukowanych smileyach na torbach czy t-shirtach. Dokument Jenkinsa, z jego nieznośną sztucznością i estetyką glamour, zdaje się potwierdzać impas, w jakim znajduje się ta kultura już od dobrych 25 lat. Nie wnosi żadnej nowej jakości do znanych już wcześniej filmów poświęconych tej tematyce jak choćby That UK Sound.

Better Days: The Story of UK Rave (film dokumentalny)

Chime jako manifest drugiego lata miłości

Plusem produkcji Amazona jest jednak to, że niewtajemniczonym może dać podstawy do kopania głębiej w historii elektroniki. Nie bez przyczyny Special Request został poproszony o produkcje remixu Chime. Był to swego rodzaju hymn pierwszej fali rave’u. Acid house był wówczas nowym zjawiskiem, a muzyka tworzona na TB-303 była w większości wypadków efektem improwizacji, dosłownie eksperymentalnego „kręcenia gałką”. Recenzje bywały wówczas dość brutalne, jak wspominają bracia Hartnoll (Orbital), Chime porównywano w brzmieniu do lodówki.

Orbital — Chime (1990)

Duet swoją nazwę przejął od legendarnej obwodnicy, która prowadziła ludzi na nielegalne imprezy. Być może pojawienie się w produkcji u takiego molocha jak Amazon, jest smutną konsekwencją zapaści ekonomicznej po pandemii COVID-19. Drugie przypuszczenie jest jednak jeszcze bardziej smutne, być może oldschoolowy rave się nigdy nie odrodził. Sukces komercyjny jest bowiem bardzo kuszący dla każdego artysty.

Bilety na letnie wydarzenia elektroniczne

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →