Noworoczny Salon Ambientu z Dtekkiem – POSŁUCHAJ

2 836
Artykuł

Współzałożyciel Technosoul, Up To Date Festival oraz pomysłodawca "Salonów Ambientu", Dtekk, przygotował dla nas kojącą selekcję na posylwestrowy dzień...

Pierwszy dzień roku można potraktować jako niezły afterek po sylwestrowej nocy. Z pewnością wielu z czytelników muno.pl tak właśnie postąpi, ale zachęcam gorąco, by spojrzeć na to z zupełnie innej perspektywy. Zapraszam na spokojny, pełen zamyślenia i inspiracji muzyczny bifor przed rokiem 2017 w formie Noworocznego Salonu Ambientu!

Noworoczny Salon Ambientu anno domini 2017 rozpocznę utworem artysty, którego utworem zakończyłem zeszłoroczne propozycje na pierwszy dzień stycznia. Abul Mogard nie przestaje wciągać w swój syntezatorowy świat. Jednym jawi się jako post – apokaliptyczny soundtrack zagłady, innym dodaje otuchy i pobudza wyobraźnię. Należę zdecydowanie do tej drugiej grupy ludzi.
Następnie uderzmy w delikatnie jaśniejsze tonacje dzięki kolaboracji naszego rodzimego Pleq’a z Offthesky. Zaczyna się robić zdecydowanie cieplej.
Ryuichi Sakamoto i Alva Noto. To musiało się pięknie skończyć.
Wystarczy już tych kojących dźwięków. Trzeba się troszkę pobudzić. WSR, projekt nieznanego mi do niedawna Emanuele Porcinai robi na mnie wielkie wrażenie. „Ceremony” to poruszający i potężny utwór mocno pobudzający wyobraźnię. Czasami to wystarczy, by wyciągnąć nas z posylwestrowego letargu.
Lubię utwory, które z początku jedynie podgryzają naszą precepcję, by z czasem chwycić nas tak mocno, że nie da się już od nich uciec. Kolejna pani wyposażona w modularny oręż – kanadyjka Sarah Davachi – ma wyjątkowy dar do takich zabiegów.
Summe to berliński label i kolektyw, dzięki któremu właśnie poznałem Sarah Davachi. Poniżej najnowszy wypust na tym doskonałym wydawnictwie:
Na koniec odchodząc nieco od elektroakustycznych eksperymentów proponuję majestatyczną, ponad godzinną interpretację „Vortextual” Varianta. Ścieżka dźwiękowa do kojących snów czy sposób na rozpoczęcia roku w trybie slow motion?

Tekst: Jędrzej „Dtekk” Dondziło

Najbliższy „Salon Ambientu” odbędzie się w lutym 2017 (Warszawa). Więcej informacji już wkrótce.