Nowe EP Massive Attack – „Eutopia” uderza

News

Już jest! Wyczekiwana od dawna nowa EPka Massive Attack właśnie wylądowała w sieci. Eutopia to potężna dawka doznań audiowizualnych, w którą ubrany został przytłumiony lament. Wołanie o lepsze jutro naszej planety i społeczeństwa, równiejszą i bardziej stabilną przyszłość dla całej ludzkości.

Legenda z Bristolu powraca po 4 latach

O twórczości Massive Attack napisano już tak wiele, że ciężko wypowiedzieć się na jej temat, uderzając w zupełnie nowe tony. Co tu dużo gadać, jeśli jest ktoś, kto pisze na naszych oczach historię muzyki przez wielkie „M”, to jest to właśnie formacja z Massive Attack.

Jestem przekonany, że zespół na długie dekady zdefiniował gusta zbiorowe pokoleń i jeszcze nie jedno przyjdzie mu wychować. Dla tego też ich nowe EP z miejsca wpisze się w szereg najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku. Zwłaszcza, że Eutopia to materiał niosący ze sobą coś więcej niźli czysto estetyczne doznania. To opowieść o współczesnym świecie, ludzkiej kondycji i globalnej potrzebie zmian, opowiadana ustami polityków, dyplomatów i ekspertów. Na dodatek okraszona warstwą graficzną w postaci wizualizacji do każdego z utworów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Massive Attack z nową EPką – Eutopia

Massive Attack - Eutopia

Na Eutopię przyszło nam czekać prawie 4 lata, bo tyle czasu upłynęło od premiery ostatniego wydawnictwa formacji z Bristolu – The Spiritual EP. Massive Attack nie spieszy się z serwowaniem kolejnych kawałków. Taka już charakterystyka grupy, której trzymają się konsekwentnie od lat.  W przeciągu ostatniej dekady usłyszeliśmy zaledwie jeden album długogrający pionierów trip-hopu – doskonałe Helligoland, oraz 2 krótsze formy – Atlas Air i wspomnianą EPkę z 2016 roku. Skonstatowanie tego faktu pozwoli zrozumieć, w jakim historycznym momencie znajdujemy się dzisiaj.

Massive Attack – nowe EP – dziecko izolacji, które płacze o sprawiedliwość

Będąc już po co najmniej kilku odsłuchach Eutopii, czuję się zobligowany do uprzedzenia wszystkich tych, którzy liczyli na powrót wyspiarzy w dawnej odsłonie – możecie poczuć się zawiedzeni. Materiał już samym tytułem sugeruje, że bliżej mu do zaangażowanego manifestu społeczno-ekonomicznego niż kolejnego, pisanego w nieśpiesznym rytmie, rozdziału zamglonej epopei trip-hopowej.

Massive Attack, Young Fathers – Voodoo In My Blood

Pomysł na cały koncept wziął się od jednego z najważniejszych dzieł w nowożytnej historii ludzkości. Mowa o wydanej,  najprawdopodobniej w 1516 roku Utopii Thomasa More’a. Angielskiego filozofa, męczennika i świętego kościoła rzymskokatolickiego, który w swoim przełomowym dziele na wieki zmienił optykę patrzenia na społeczeństwo, jego organizację i państwowość jako taką.

Książka to mająca do bólu deskryptywny charakter historia, w której główny bohater opowiada o organizacji tytułowej utopii – państwa znajdującego się na wyizolowanej od reszty świata wyspie. Społeczeństwo zorganizowane jest wokół egalitarnych i demokratycznych zasad. Z perspektywy czasu ład panujący w tym specyficznym państwie określilibyśmy  mianem socjalistycznego. I taki też jest wydźwięk całej Eutopii Massive Attack, która emanuje dużą dozą lewicowej wrażliwości społecznej.

Sam zespół zapytany o to, czym jest ich najnowsze dziecko, odpowiedział:

Okres izolacji ujawnił najlepsze aspekty i najgorsze wady ludzkości. Ten czas niepewności i niepokoju zmusił nas do zastanowienia się nad oczywistą potrzebą zmiany niszczących systemów, w których żyjemy. Współpracując z trzema ekspertami, stworzyliśmy wizualny i dźwiękowy dialog wokół globalnych problemów: zagrożenia klimatycznego, wydobywania rajów podatkowych i uniwersalnego dochodu podstawowego. Duch tej EP-ki, jej elementy i pomysły nie mają jednak nic wspólnego z naiwnymi wyobrażeniami o idealnym świecie i wszystkim, co dotyczy pilnej i praktycznej potrzeby zbudowania czegoś lepszego. W tym sensie Eutopia jest przeciwieństwem błędu ortograficznego.

Massive Attack – Eutopia, czyli raje podatkowe, globalne ocieplenie i dochód podstawowy

Koncept Eutopii obraca się, wokół trzech zasadniczych problemów: globalnego ocieplenia, dochodu podstawowego oraz rajów podatkowych. Każdemu z nich został poświęcony jeden kawałek. Jak już możecie zauważyć, muzyka schodzi tu na trochę dalsze tło, co sugeruje już sam brak tytułów poszczególnych części składowych minialbumu. Wszystko za sprawą wypowiedzi ekspertów, które stanowią motyw przewodni utworów.

Pierwszy z nich, powstały we współpracy z eksperymentalnym zespołem z Georgii – Algieris to, chciałoby się powiedzieć, udźwiękowiony wykład Christiany Figueres. Angielskiej dyplomatki, byłej  Sekretarz Wykonawczej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. To jej ustami 3D i Daddy apelują do słuchacza. Głoszą potrzebę zmian w globalnej polityce klimatycznej w trosce o dobro naszej planety. Wyjąca syrena i zawodzący krzyk gdzieś w tle. Słuchając tego wiemy, że mamy do czynienia z czymś ważnym, sytuacją, która wymaga natychmiastowej reakcji każdego i każdej z nas.

Massive Attack – Massive Attack x Algiers – Eutopia EP

Kolejny utwór, tym razem we współpracy z Young Fathers, to opowieść o dochodzie podstawowym. Koncepcji, w której autorzy dopatrują się uzdrowienia światowej gospodarki i polepszenia warunków bytu nas wszystkich. Guy Standing – profesor, którego fragment wykładu usłyszycie w utworze, to jeden z największych ekspertów w tej dziedzinie na świecie. Autor biografii poświęconych problematyce prekariatu, ekonomista. Chcąc napisać coś więcej, próbowałbym zaledwie rekonstruować jego tok rozumowania, dlatego tym bardziej zapraszam do muzycznej lektury.

Massive Attack – Massive Attack x Young Fathers – Eutopia EP

Ostatnia kompozycja to rozprawa o rajach podatkowych. Rażącej niesprawiedliwości, która pozbawia państwa dużej części dochodów. Wypowiada się Gabriel Zucman – specjalista od tego typu miejsc na świecie. Co ciekawe, w utworze pojawia się wątek polski i to w pozytywnym aspekcie! Na featuringu Saul Williams. r

Massive Attack – Massive Attack x Saul Williams – Eutopia EP

Massive Attack – Eutopia – apel o bardziej sprawiedliwy świat

Nowe EP Massive Attack to trudny do jednoznacznej oceny materiał. Dla jednych kontrowersyjny, dla innych niezwykle celny i wydany w odpowiednim momencie. Osobiście uważam, że mimo wszystko, jest to bardzo dobra EPka. Moment kryzysu egzystencjalnego, spowodowanego pandemią COVID-19, to wbrew pozorom świetny czas, by poruszyć takie tematy. Okres, w którym próbie poddane są nasze późno kapitalistyczne dogmaty to najlepszy możliwość, by zacząć mówić o  alternatywnej narracji politycznej. Narracji wrażliwej na nierówności, zorientowanej ku przyszłości i, przede wszystkim, starającej się minimalizować globalne, utylitarystycznie rozumiane cierpienie.

Nie chcąc jednak narzucać odbiorcy jednoznacznej wizji, ciepło zachęcam do zapoznania się z Eutopią. Do dyskutowania nad tymi trzema kawałkami. Bo naprawdę warto…

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →